• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

147 ADAY ADAYININ SON HAFTASI

Muzaffer GÜNAY

Üç, beş gün kaldı;dananın kuyruğu kopacak. Aylardır beklenen kesin liste böylece netleşmiş olacak.

20 İlçede toplam 147 aday adayı.. Az -buz bir rakam değil. İlçe başına ortalama 7,5 aday düşüyor.Ulubey gibi küçük bir ilçede bile on aday adayı var. Kimi ilçelerde daha fazla,kimilerinde daha az. Ama neticede bir aday adayı enflasyonundan rahatça bahsedilebilir. Eh,bu da normal sayılmalı. Ne de olsa,İKTİDAR PARTİSİ söz konusu olan.

Yaşadığımız sıkıntılı süreç,kimlerin hangi ilçelerden aday gösterileceğine ilişkin bol soslu söylentilerle toz duman halinde.

Doğal olarak herkes,kendi gönlündekini seslendiriyor. Tabii allayıp pullayarak.. Aha bu da normal demek gerekmez mi? Elbette,elbette.

Mühim olan,hepimizin malumu olduğu gibi,halkın ilgisine mazhar olanların aday gösterilmesi değil mi?

Aday adaylarından en isabetlisinin tespiti için gösterilen hassasiyet, sanıyorum bu gecikmenin en önemli sebebi olsa gerektir.Öyle değil mi sizce de?.. Yoksa,ne diye bu kadar geciktirilmiş olabilir ki?!..

            Gerçekten işin tadı kaçıyor.

            Aylardır,ilçe adayları açıklanmıyor.

            Bu gün,yarın,öbür gün..

            Bir arkadaşın esprisini gelin de paylaşmayın:

“AK PARTİ 29 MART GÜNÜ KESİN ADAY LİSTESİNİ AÇIKLAYACAK.ERTESİ GÜNÜ DE SEÇİME GİRECEK..”

            Ne ayıklanamaz pirinçmiş yahu..

Demek oluyor ki,en doğru adayı tespit etmek için bu kadar gecikme yaşanıyor. Daha başka bir ihtimal gelmiyor insanın aklına.

İKTİDAR’ın Ordu’nun geneline yaptığı büyük hizmetleri dikkate alarak OY verecek on binlerce seçmen olduğunu tahmin etmenin güç olmadığı ortada. Ne ki,bu yetmez. Bizatihi adayın halkta karşılığının olması oldukça önem arz etmekte. Yoksa,büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilir AK Parti,30 Mart Gecesi. O nedenle,duygusallık ön planda olmamalıdır.  Bunu,siyasiler daha iyi bilir diyenlerden olmadım ve olmayacağım. Çünkü,neticede onlarda bizim gibi etten,kemikten bir insan. Hata yapılması,olağan sayılmalı.Hele ki işin içine,basit duygusal bakışlar ve değerlendirmeler sokuluyor ise.. Aman Allah’ım yandı gülüm keten helvası,darbı meseli gerçek olursa hiç şaşılmamalıdır.

Kimi ilçelerde mevcut belediye başkanları aday gösterilirken,kimi ilçelerde ise yenileri öne çıkarılacak. Şahsım adına halkın tercihi göz önünde tutulacak elbette,ama,nereye kadar? Diye de sormak ihtiyacını duymaktayım el’an.

Kişisel dostlukların,ya da tam karşıtı  husumetlerin halkın tercihlerini ıskalayabileceğini düşünmekteyim ister istemez. Yoksa elimde bir veri filan yok. Olamaz da zaten. Kulağımıza gelen kimi rivayetler,halkın yeterince/layıkı veçhile dikkate alınacağına dair düşünceleri ve niyetleri zayıflatıcı nitelikte. “BENİM ARKADAŞIM”,”ENİŞTEM”,” AKRABAM” gibisinden klancı bir tercihleme yapanlar,vatandaşın HOOP duvarına toslayabilirler aman dikkat edilsin.

20’de 20’yi hedeflemekte Ak Parti. CHP ve MHP de tabiatıyla..Kıran kırana bir seçim süreci yaşanacağını ön görmek zor değil.

Muhalefet partilerinin de kimi adaylarının halkta karşılığı olduğunu sağır sultan bile biliyor;öyle mi, değil mi? Fazla öz güven, hüsran,hem de ne hüsran getirebilir. Siyaset tarihi bunun acı fakat çarpıcı örnekleri ile dolu mu;değil mi?..

            Bir de şu nokta var:

TEMAYÜLDE VE ANKETLERDE BİRİNCİ GELENLERİN TAMAMININ HALKTA KARŞILIĞI OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK,epey risk barındırmakta kendi içinde. Çünkü,dürüstçe söylemeliyiz ki,KISMEN ANKETLER ve TASTAMAM DA TEMAYÜL YOKLAMALARI objektif kriterler gözetilerek yapılmamakta öteden beri halk vicdanına göre ve de yapılmadığı için bu ikisi esas alınarak gösterilen aday adaylarının alabileceği muhtemel yenilgi, sonuçta “TOSYA’YA PİRİNCE GİDERKEN….. “ MEŞHUR DEYİŞİNİ ÇAĞRIŞTIRMIYOR MU SİZE DE?

Öte taraftan,gözden kaçırılmaması gereken ince bir nokta daha var kanımca. Şu:

ALTINORDU,sanıldığından daha önemli. Hangi Parti olursa olsun B.Şehir’i kazansa bile,ALTINORDU’yu kazanmadıktan sonra,bunun fazlaca bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü,ALTINORDU B.Şehir’in kalbi,nabzı,beyni..Nitekim,bu ince noktanın farkında olan MHP, gerçekten çok makul ve halkta karşılığı olan Onur Şahin’i aday gösterdi Altınordu’dan.

CHP ise aynı Ak Parti gibi hala en doğru aday tespiti sürecinde.

AK PARTİ’de bu bağlamda 92 mahalleli 186 bin nüfuslu ALTINORDU’yu mutlaka kazanmak azminde;muhalefet partileri gibi.Yapılabilecek ufak bir tercih hatasının faturasının ağır olacağı zaten bilinmekte. Fakat,bilinmesi ne işe yarar ki,halkın onayına sunulacak aday yetersiz olduktan sonra.

                Keza Ünye..

            Ve Fatsa..

Altınordu kadar değilse bile,epey büyük ve önemli seçim bölgeleri.

Seçim kazanmak  zor,kaybetmekse kolay.

            Elhasıl;

147 aday adayı,sancılı bir bekleyişin finaline yaklaşıyor. Adaylar açılandıktan sonra,kalan 120 kişi büyük bir umut yitimi yaşayacak.
Beylik lafları sevmem. Peşinen tecrübemi paylaşayım sizlerle:

Çoğu küsecek..

Siyasi akla aykırı olsa da böyle olacak.

Bu yazı toplam 1010 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Çetin Alaca
07 Ocak 2014 Salı 16:28
samimiyet olmayınca
sadece 120 kişi değil belki de en az 120 000 kişide umut yitimi söz konusu sn. hocam. haber ordu güzel haberler veriyor ama piyasada durum hiç de iyi gözükmüyor. insanlar adaylar konusundaki gecikme sebebinin titizlik, adalet gibi özellikler olmadığını düşünüyor. adı olumsuzluklara karışmış olanlar dahil eski isimler bir arada dolaşıyor. ekip belli. başbakanın karizmasıyla işi garanti görüyorlar. BÜYÜKŞEHİRLE büyük bir heyecan dalgası oluşturulmalıydı. zoraki koşu ve gülüşle nereye kadar?
88.254.155.180
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim