• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

ADLİ TIP KURUMU VE MERKEZ BANKASI BÖLGEMİZE KAZANDIRILMALIDIR!

Salih Ziya CÖRÜT

İlimizin geçmişte yıllarca elde edemediği yatırım projeleri, son zamanlarda (Havaalanı projesi başta olmak üzere)  birçok hayati projelerin, Ordu Üniversitesi ve buna bağlı Tıp Fakültesinin kurulması, Doğalgaz, dere yolu ve çevre yolu projeleri ile Doğu Karadeniz İllerimizin tek geçiş merkezi olan Bolaman Tünelinin bölgemize kazandırılması elbette unutulacak veya azımsanacak hizmetler serisi değildir.

            Şüphesiz bu projelerin gerçekleşmesinde gerek siyasilerimizin gerekse bürokratlarımız,  köşe yazarlarımız, ile yazılı ve görsel basınımızın önemli destek ve uyarılarla katkıları olmuştur.

            Ben her şeyden önce bu hizmetlerin bölgemize kazandırılmasında bugüne kadar emsali görülmemiş bir kararlılıkla çalışan başta siyasilerimiz olmak üzere valimiz ve bürokratlarımıza, basınımızın güzide temsilcilerine teşekkürü borç biliyorum.

            Elbette yapılanların yanında devam eden önemli yatırım projeleri vardır. Bunların takibinde zamanla Milletvekillerimiz bu çalışmalar hakkında gerek basın, gerekse toplantılarla hakikatleri halkımıza aktararak bilgilendirmektedirler.

            Ancak bunca yapılanların haricinde başka eksiklerimiz yok mudur ? Elbette vardır. Özellikle İlimizin batı kesiminde yer alan yüksek İlçelerimizdeki yatırım hareketliliğini sahil İlçelerimizden Gülyalı’da görmek olası değildir. Giresun İl sınırında bulunan bu İlçemiz  Havaalanı projesinin gölgesinde kalarak hizmetler itibariyle son derece sahipsiz kalmaktadır.

Belki bunda yerel yönetimin başındakilerin payının olduğu düşünülebilir ama,  İlçemizin sürekli göç vermesi sebebiyle nüfus azalışı itibariyle hep geriye gitmesi ve devlet desteğinden yoksun kalarak nüfus itibariyle yeterince faydalanamamış olması da önemli bir etkendir.

Şüphesiz emsallerinin aksine Gülyalı İlçemiz 5 mahalle, 6 köyden ibarettir. Çoğu mahallelerin merkeze uzaklık mesafesi en fazla 5 Km. civarındadır. Bu sebeple, yol, su ve sair sıkıntıların varlığını dile getirdiğimizde gerçeği inkar etmemiş oluruz. Dilerim bundan böyle diğer İlçelerimize gösterilen ihtimamın buraya da yansıması mümkün kılınır.

            Bunun haricinde son zamanlarda bölgemizin ihtiyaç duyduğu iki konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlardan bir tanesi Adli Tıp Kurumu, bir diğeri ise, Merkez Bankası dır. 

Elbette bu iki kurum, siyasi güç olarak bugünkü yapılanların dışında halledilemeyecek konumda değildir. Yeter ki istenilsin…Elbette  bu iki konu üzerinde değerli hemşerimiz Sayın İçişleri Bakanımız İdris Naim ŞAHİN ile TBMM Divan Kurulu Üyesi Av. Mustafa HAMARAT’ın gerekli hassasiyeti göstereceğine yürekten inanıyorum

Bir de gazetelerden veya kamuoyundan öğrendiğime göre, İlimizde gerçekleşen çeşitli ölüm vakalarının nedenini araştırmak üzere, cesedin otopsi için Trabzon’a gönderildiğine şahit olmaktayız. Bu durum acaba Adli Tıp Kurumu Bölgemizde niye yok sorusunu akla getirmez mi ? Elbette getirmelidir de……

Bu nedenle çözümü konusunda gerekli çalışmanın acilen başlatılarak kamu vicdanını rahatlatma hususunda önemli eksikliğin giderilmesi sağlanmalıdır.

            İkinci konu ise Merkez Bankası….. Elbette fındık mahsulü başta olmak üzere en yüksek rekolte ile Ordu ve Giresun İllerimizin ekonomik  kazanımları ile ilgili bankalar nezdinde hareket eden meblağların toplandığı  merkezin bölgemizde olmaması da önemli ve  büyük bir eksikliktir.

Bu nedenle bölgemize merkez bankasının kurulması ve bankalardaki para hareketlerinin iller arası trafikte riske edilmemesi veya İlimizin başka illere bağımlılıktan kurtarılması açısından bölgemizde bir merkez bankasının kurulması faydalı olacaktır.

 

            Özellikle çalışma azim ve kararlılığı ile yakından tanıdığımız Sayın İçişleri Bakanımız İdris Naim ŞAHİN ile TBMM Divan Kurulu Üyesi Av. Mustafa HAMARAT’ın bu konulara azami hassasiyet göstererek gerekenleri yerine getireceğine yürekten inanıyorum.

            Bir diğer konu da Ordu SGK ile ilgili….. Hakikaten Dürüstlüğü, Vizyonu ve birikimleri ile Ordu İlimize kimlikli bir SGK binası kazandırılmasına azami hassasiyet gösteren değerli şahsiyet SGK İl Müdürü Ahmet ERDOĞAN’ın da bazı istek ve arzularının olduğunu yakından bilmekteyim.

            Elbette kendisi bizlerin de şahit olduğu veçhile Ordu SGK’nın halka hizmette daha rasyonel, verimli ve sağlıklı hizmetler üretilebilmesi ile devletin halkına verdiği değerin göstergesi olması bakımından kamu binalarının devletin temiz yüzü olarak İlimize kazandırılması çabalarını takdirle karşılamaktayız. Hatta bu konuda eski Tekel binasının kuruma kazandırılması çabalarını da bilmekteyim.

            Ayrıca geçmişte bu kurum bünyesinde yaşanan bazı olumsuzlukların üstesinden gelerek kadrolaşmadaki disiplin ve çalışma azmi takdir edilecek bir diğer husustur. Özellikle Ordu kimliğini taşıyan bazı meslek mensuplarının bile kendi memleketlerine hizmetten kaçınmaları bile onun çalışma şevk ve arzusunu kırmak yerine aksine kamçılamıştır.

            Dilerim yazdıklarımdan birileri kendi üzerine düşeni alır ve bir “kıssadan hisse” misali olması gerekenlerin yerine getirilmesine katkıda bulunur.

            Büyükşehir Olma yolunda emin adımlarla ilerleyen yeni yüzü ile geleceğin aydınlık yarınlarına hızla ilerleyen İlimizin nice tarihi projelerin hayata geçirilmesi temennisiyle,  başta Havaalanı projesi olmak üzere, diğer yatırım projelerinin gerçekleşmesine büyük destek ve katkı sunan değerli İçişleri Bakanımız İdris Naim ŞAHİN ve TBMM Divan kurulu üyesi Av.Mustafa HAMARAT  ile Valimiz Orhan DÜZGÜN’e  hizmetlerinden ötürü teşekkürü borç biliyoruz. 

Bu yazı toplam 1238 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim