• BIST 96.195
  • Altın 239,648
  • Dolar 5,8257
  • Euro 6,5535
  • Ordu 11 °C

BİRBİRİMİZDEN KOPUYORUZ

Muzaffer GÜNAY

Sekülerleşen bir dünyada yaşadığımıza göre,az sonra anlatmaya çalışacağım sosyal çözülmelerin nedenleri hakkında kafa yormaya,beyin patlatmaya gerek olmadığına inanıyorum. Dinin yerini (hangi din olursa olsun) ,kapitalist ve seküler bir hayata bırakması ile birlikte,toplumların her kademesinde çatlaklar oluşmaya ve giderek de büyümeye başladı.

           

Dinî ve insanî erdemlerin toplumsal hayattan çekilmesi ile beraber,insan-insan,insan- eşya,insan-tabiat,insan-Yaratıcı münasebeti nitelik değiştirmeye,bozulmaya,sahiciliğini yitirmeye başlar. Bu,tam bir eksen kayması olarak ifade edilebilir.

           

Eksen kayması,insanın bel kemiğinin kayması gibidir. Beli arızalanan insanın düzgün yürümesi,oturması,kalkması elbette mümkün olmaz. Aynen bunun gibi,sağlıklı toplum olmanın öncül ve vazgeçilemez dinamiği olan dinsel ve insanî değerlerin terk edilmesiyle  kaçınılmaz süreç başlar; toplumun insicamı,dirlik ve düzeni bozulur.

           

Sosyal hayatın bozulmasının nedeni , işte bu eksen kaymasıdır.Aynı veya bitişik konutlarda oturmalarına rağmen,birbirlerini yılda üç beş kez,o da rastlantısal olarak gören komşuların çokluğu insanı ürpertiyor. Birbirlerinin ne durumda olduğunu, öylesine karşılaştıklarında yalancıktan sormak.nasıl bir komşuluk ahlakıdır acaba? Çok katlı apartmanlardaki düğünler,cenazeler bile diğer komşularca üçüncü ağızlardan işitilir bazen. Daha vahimi, ömürde birkaç kez olan bu gibi merasimlere katılmamak,komşu hakkının çöpe atıldığının, çarpan,baş döndüren ve insanı insanlığından utandıran resmidir.

           

Akrabalık ilişkileri de bundan farklı mı sanki? Dayısını,halasını,amcasını,hatta babasını,annesini bayramdan bayrama hatırlayanların gün geçtikçe çoğalması,sosyal çöküntünün hız kesmediğinin göstergesidir.

           

Arkadaşlıklar bile çıkara göre artık. Bir şekilde menfaat elde etmeye endeksli dostluklar! moda hayli zamandır. Oysa,moda adı üstünde gelip geçicidir,mevsimliktir. Demek,arkadaşlık ve dostluk,mevsimlik bir elbise kadar kıymet ifade ediyor nice zamandır.

           

Vah,eyvah,veyl!..

           

Kopuyoruz birbirimizden;zaten pamuk ipliğine bağlı sosyal ve akrabaî ilişkiler sürekli inceldikçe inceliyor,bakmışsınız ki bir gün kopmuş oluyor.

           

Bir çok şeyin telafisi zaman içinde mümkün olabilir. Servet,kaybeden,bir gün gelir,eskisinden daha fazlasına da sahip olabilir. Tahsilini yarım bırakan,yeniden derslerine sarılır ve gün gelir,diplomaya hak kazanır. Niceleri hastalıklara yakalanır, çoğu sağlığına tekrar kavuşur. Eviniz yanar,yenisini yaparsınız. Yanlış yolda yürüdüğünüzü fark ettiğinizde doğru yola geçersiniz;olur biter. Bir yalan söylersiniz,özür diler,helalik alır meseleyi tatlıya bağlarsınız.

           

Ya,sosyal bağlar koparsa!..

           

Vallahi durum pek vahim olur.

           

Sosyal,yani toplumsal çözülmenin yenilenmesi,bilmem ki nasıl mümkün hale gelebilir? Gelmesi çok zor,nerede ise imkansızdır.Öyle bireysel kayıplar gibi,kolayca telafi edilemeyeceği için imkansızdır.

           

İslam’ın emirleri fütursuzca çiğnenir,insan olmanın gereklerinden olan,karşılıklı sevgi,saygı,hürmet,yardım,merhamet, gibi yüce değerler kullanılmış eşya misali değer olmaktan çıkarsa..Bu,birbirimizden koptuğumuzun çarpıcı ve kahredici fotoğrafı olmaz da ya ne olur?!..

           

Seküler toplumda hayat felsefesi: “Benden öncesi de, benden sonrası de önemsizdir.” egoizması ile ifade edilebilir. Yani,”Ben,yine ben,sadece ben.” ,”benim hayatımdır sadece önemli olan..Benim konforumdur..”

           

İnceldiği yerden kopsun diyen o kadar çok ki,iyimser olmanın da önünü tıkıyor.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 741 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim