• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

BİRBİRİNİN TAKLİDİ OLAN GECELER VE ŞÖLENLER

Muzaffer GÜNAY

BİRBİRİNİN TAKLİDİ OLAN GECELER VE ŞÖLENLER

           

    

             İstanbul’da Sivaslılar,Kastamonu’lular,Giresun’lulardan sonra( Ordu ile burun farkı) nüfusu en fazla hemşeri kitlesinin Ordulular olduğunu hepimiz biliyoruz.

            Bunu,sık sık da övünç edalarıyla dillendiriyoruz.

            Yine herkesin bildiğini tekrar edelim: Bunca yoğun nüfusumuza rağmen,ne siyasette,ne bürokraside ağırlığımız var.

            Esas sorgulanması gereken bu dramatik tablodur.

            Mesudiyelileri bundan istisna etmek gerekir. Karadenizliden ziyade,İç Anadolu insanının karakteristiğine (komşuları olan Sivaslılar gibi) sahiptir Mesudiyeliler. İstanbul’da hemen her önemli mahfilde ve mevkiide-makamda görebiliriz. Kutlarız,kıvanç duyarız elbette.Girişimcilik,sıcakkanlılık ve dayanışmacılık genlerinde var.

            Bu girişten sonra,Orduluların özellikle son zamanlarda sıkça tertip etmekte oldukları geceleri,şölenleri,etkinlikleri, eleştirel ve kritikçi bir bakışla değerlendirmek yararlı olabilir kanaatindeyiz.

            Meseleyi,kurumsal ve bireysel kimlikler üzerinden değil,daha genel perspektiften irdelemek, objektif ve iyi niyetin gereğidir.

            Hemen tüm etkinliklerin ana başlıkları üç aşağı beş yukarı şöyle olmaktadır:

            -Rutin konuşmalar

            -Müzik faslı

            -Plaket takdimi

            Pek az etkinlikte üç beş tane, küçük, sırf renk olsun diye konulan ilaveler var.

            Tablo bu.

            Memleketinden uzaklarda yaşayanlar için düzenlenen bu gibi etkinliklerin küçük bazı farklılıklar dışında birbirinin aynısı olması,kimseyi mutlu etmiyor,tam aksine huzursuz ediyor zannımca.

            Hemen her etkinlikte aynı isimler,aynı yüzler var:

             Siyasetin önde gelenleri,önde gelenlerin önde gelenleri ve en öndekiler..

             Biraz daha açayım:

            Sadece İktidarın siyasilerini görüyoruz tüm etkinliklerde.

            Oysa,Ordulular adına düzenlenen etkinliklerde öteki siyasilere de yer verilmeli. Organize komiteleri diğer siyasileri davet ediyorlar mı,etmiyorlar mı; bilmiyorum. Eğer ediyorlar da gelmiyorlarsa,bunların kimler oldukları açıklanmalıdır. Böylece,şüpheler ve kırgınlıklar önlenmiş olur. Yok,edilmiyorlarsa,bu  büyük bir eksikliktir.

            Her seferkinde aynı simalar..

            Eyvellah..

            Lakin,muhalefettekiler de olmalı.

            Müzik bölümlerinde de bir iki istisna dışında hep aynı hemşehrilerimizi görüyoruz. İtirazımız yok. Fakat,Ordulu sanatçılar bunlardan mı ibarettir? Diye düşünenlere ve soranlara verilebilecek makul bir cevap olmalı. Türk Halk Müziği’nde Urfa’dan sonra,en fazla sanatçı çıkaran İl,Ordu’dur. Böyle biliyorum ben,yanılıyorsam, mazur görülsün lütfen.

            Gurbetteki Ordulu,Ordu’da oturan önemli sanat,müzik,spor vb. gibi dallarda marka olmuş yerel isimleri de görmek,tanımak ister.

            Etkinliklerin rutinliği artık can sıkıyor.Tertip komiteleri,Ordu’da oturan(tüm İl genelinde yani) ehil kişilerden de faydalanırsa,daha renkli,daha Biz’den,daha içten etkinlikler düzenlenmiş olur.

            İsim versem,uygun düşmeyecek. Fakat,hünerlilerin hünerlerini buraya kaydedersem,en azından bir öneri,bir fikir,bir görüş sunmuş olurum.

            80 yaşına gelmiş bir dede. Dinç.Bütün refleksleri sağlam. Hani denir ya,”anadan doğma Ozan” diye.. Öyle biri işte..Yüzlerce beyti (tümü kendine ait) dakikalarca doğaçlama olarak öyle güzel, öyle akıcı okuyor,söylüyor ki.. mest ediyor.

            Bir Sünnetçi.. Kazalarımızdan birinde oturuyor. 55 bin çocuğu sünnet etmiş ve hepsinin ismini tek tek yazmış. Daha başka kendine özel bir çok meziyetleri,hünerleri var.

            Bir teyze.. belki nine..

            Hafızası cin gibi.Son 150 yıla ait yaşanmış öyle çarpıcı ve hayretlik olaylar biliyor ve bunları öyle bir anlatıyor ki,saatlerce dinleseniz usanmıyorsunuz. Ordu ağzıyla anlattığı için,çok daha hoş ve etkileyici bir portre.

            Genç,orta ve ileri yaşlarda olup da pek ilginç hüner sahipleri çok bizim diyarda.

            Mesela,Ahmet Özdemir.Bu adı duymayan yoktur,dense mübalağa sayılmamalıdır. Mermerden klarnet yapan Bayadı’lı Ahmet amca..Dünyada başka bir dengi yok. Ayrıca, klarneti öyle bir çalıyor ki,aman,olursa bu kadar olur.Abanozdan imal ettiği el yapımı klarnetleri ile Ordu’nun adını bir çok ülkeye duyuran Büyük Usta. Adını özellikle veriyorum. Çünkü,zaten biliniyor,tanınıyor. Üstelik kemal yaş’da.

            Kumrulu bir hemşehrimiz var. Orada oturuyor. On parmağından on marifet akıyor. Ülke çapında birkaç İlk’e imza atan müstesna bir şahsiyet. Hiç değilse,düzenleme komitelerinin içinde olmalı.Çok özgün ve hiç akla gelmeyecek önerileri ile Orduluların Şölenlerini tam şölen haline getirir,şüpheniz olmasın lütfen.

            Ordu Mutfağı’nın ününü dünyaya duyuran  Vonalı Celal (Kumkapı’da restorant işletiyor) bu etkinliklerde yer almalı,görev verilmeli.

            İşin bir başka boyutu daha var kanaatimce.

            Ordu dışında olup da dünya çapında değişik sahalarda dereceler yapan çok değerli hemşehrilerimiz var. Sanatta,bilimde,sporda,iş dünyasında ve daha bir çok değişik dal ve alanlarda..

            Ordu, Kırkpınar güreşlerinde derece alan pehlivanları ile de ünlüdür. O büyük değerlerimizden yaşayanların hemşehrileri ile buluşturulması anlamlı olmaz mı!..

            Ordu’nun muhteşem tabiat güzelliklerini içeren proğramlara,belgesellere de yer verilmelidir.

            Olmuyor..

            Sahiden sıkıldık artık.

            Birbirinin taklidi etkinlikleri sıradanlıktan kurtarıp zenginleştirecek malzeme çok.

            Gurbetteki Ordulu, gurbetteki değerlerin yanı sıra “SILA” dan da yüzler,değerler görmek ister.

            Dikkate alınır alınmaz,takdir,muhataplarındır.

Bu yazı toplam 781 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim