• BIST 96.229
  • Altın 239,753
  • Dolar 5,8240
  • Euro 6,5541
  • Ordu 12 °C

BOZTEPE VE ORDU DOĞA VE YAŞAM ALANLARINI KORUMA PLATFORMU

Hüsnü YÜCEL

BOZTEPE VE ORDU DOĞA VE YAŞAM ALANLARINI KORUMA PLATFORMU 

"Ordunun dereleri akıyor, ve de bütün millet, herkes dâhil cümbür cemaat bakıyor. Gel gör ki bu akışın çağıltıları arasında, gürültüye getirilerek, arada birileri için çaktırmadan gibisinden, olan-bitenler, bâzı özel ve de “yücel” vatandaşlar açısından yürek yakıyor. O kişilerden biri hepimizin tanıdığı Hüsnü Yücel.

Hüsnü Yücel, bir mühendis olmanın ötesinde, belediyeciliği ile ön plânda. Yıllarca belediye başkan yardımcılığı yaptı. Şu an belediye meclis üyesi. Bir siyâsetçi ve özelde belediyeci olarak hep gündemde oldu. Hepsinden önemlisi, eli kalem tutuyor. Bilgi, birikim, duygu, düşünce ve gözlemlerini kamuoyuyla paylaşıyor. Hüsnü Yücel, hüsn-i şehadet demek. Yâni, gözleminin, sözlerinin, dolayısıyla tanıklığının doğruluk ve sağlamlığına güvenimiz tam. Bu da önemli.

Boztepe’yle ilgili îmar katliamından söz eden bir önceki ve inşaatın oluşumunu çin seddi olarak nitelediği son yazısını içim burkularak okudum. Açık sözlülüğüne gıpta ettim. O, yürek yangısını hatır-gönül dinlemeden dışa yansıtanlardan. Tebrik ediyorum. Beni de tekrar kahırlandıran bu yazı üzerine son yazdığı yazı da öncekini açıklar ve de çözüm için atılan somut adımları gösterir nitelikte. Ben de inşâllâh sonuç alınır diye ümid ediyorum kendisi gibi.

Evet, düne kadar ediyordum ama, bugün aynı yerde değilim. Çünkü, dünkü ve bugünkü gazetelerin yazdığına göre sonuç şu: İnşaat 50 m’den 18 m’ye düşürülmüş. Fotoğraf da var. Benim tahminimden de çok stratejik bir yerdeki bu inşaat, her kesin gözünün içine baka baka, Boztepemiz’in ve hepimizin bağrına saplanmış bir hançermişçesine duygu ve düşünceler uyandırıyor insanda. Zîrâ, çoğu defâ, Boztepe’ye çıktığımızda sabırsızlanıp, oralarda arabayı durdurarak kenar sıra yürümek suretiyle manzarayı temâşâ ediyorduk. En büyük zevkimiz buydu.

Bir zamanlar şehrin billboardlarında “Boztepeye Çıkmalı Şu Ordu’ya Bakmalı” şeklinde çok neşeli ve heyecanlı afişler görüyorduk. Belediyemizin icraatlarını tanıtma ve propaganda afişleriydi bunlar. Tamam, şimdi çıkalım çıkmasına da, n’olacak çıkınca? Hangi manzara bekliyor bizi?

Değerli okurlar. En az Hüsnü Bey kadar ben de Ordu’daki yapılaşma noktasında muzdaribim. Ancak o, uygulamanın içinden ve uzman olarak yazıyor. Bizimkisi biraz hâriçten gazel gibi ve de tüm samîmiyetimize rağmen garazkârâne olarak algılanabiliyor. Sonuçta herkes kendi aklını beğeniyor ve de tenkide tahammül gösteremiyor. Öteden beri, kendimce gördüğüm yanlışları Ordu Hayat Gazetesi’nde bulunduğumuz günlerde 5 yıl süreyle dile getirmeye çalıştım. Memnuniyetsizlerin tepkisi hep ağır bastı. Bunu sâdece belediye için söylediğim zannedilmesin. Ordu siyâsetçileri ve ilgili çevreler için de bu bu böyle"

Kalemine ve yüreğine sağlık Nuri Kahraman kardeşim.Günlerdir yazdığım ve televizyonlarda dile getirdiğim  Boztepe sorununa ilk destek Nuri Kahraman Bey'den geldiği için kendilerine bu duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum.Nuri Kahraman'ın bu yazısını Cumartesi günü okudum.Bu konuda Olay Gazetesine ve Kanal52 televizyonuna da teşekkür etmek istiyorum.Boztepe ile ilgili duyarlılıkları dilerim diğer basın kuruluşlarına ve diğer sivil toplum kuruluşlarına da örnek olur.Bugünkü yazımın asıl konusu "Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu"dur.Çünkü bu platform HES konusunda gösterdiği duyarlılığı  Boztepe konusunda  neden göstermiyor hala anlamış değilim.Ben inanıyorum ki,bu platform üyeleri bir kere Boztepe'deki uygulamayı yerinde görme zahmetine katlanmış olsalardı,bu duyarlılıklarını Ordu halkından esirgemezlerdi.Burada bir gerçeği dile getirmek istiyorum.Boztepe'de bu tesisin yapılış aşamalarını da sizinle paylaşmak istiyorum.Bu tesisin olduğu alan Teleferik tesisi ile ilgili kullanılmak üzere yer sahipleri tarafından Belediye'ye tahsis edilmiş.Ama bu tahsis şartlı olarak devredilmiş.Zaten şu anda burası mahkemelik olmuş.Mahkeme devam ederken buranın imara açılması da ayrı bir sorun.Bu yer daha sonra Gelir müdürlüğü marifeti ie Belediye Encümenince on yıllığına yap-işlet -devret usulü ile ihale edilmiş.Burayı ihale ile alan şahıs bir proje yaptırmış ve Belediye bu proje üzerinden ihaleyi sonuçlandırmış.Belediye Encümen üyeleri de dahil bu proje ile ilgili uygulamadan hiç kimsenin haberi yok.Ta ki biz Ak-Parti'li Belediye Meclis üyeleri konuyu gündeme taşıyana kadar.Yani iş olmuş ve bitmiş.Yasal olarak yapacak hiç bir şey yok.Biz bütün bunlara rağmen konuyu kamuoyuna taşıdık ve Sayın Başkan ile görüştük.Sayın Başkan Pazartesi günü bizim ile Bozyepe'ye çıktı ve görüş alışverişinde bulunduk.Bizim israr ile üç talebimiz oldu.Tamamen kaldırıma sıfır olarak inşaatı yapılan tesisin çekme mesafesine üç metreye çıkardık.İnşaatı hala devam eden ve bir kısmının dökümü dahil tamamlanan cephe uzunluğunun yarı yarıya düşürülmek üzere yıkılması kararı alındı.Kabul görmeyen tek talebimiz ise,inşaatı devam eden ve yola 18. metre cepheli kısmın yol seviyesinde değilde yol seviyesinin 5 m.altına çekilmesi talebimiz kabul görmedi.Biz Ak-Parti Meclis Üyeleri bu konuda yalnız kalmamıza rağmen pes etmedik ve yapılan inşaatın yarısının yıkılmasını Ordu adına sağladık.Devam eden inşaatın tamamının engellenmesi isteniyorsa başta ORDU DOĞA VE YAŞAM ALANLARINI KORUMA PLATFORMU ve diğer ilgili ve yetkili kurum,kişi ve sivil toplum örgütlerini göreve çağırmaya devam ediyorum.Sayın Başkana'da bizim taleplerimizin bir kısmını yerine getirdikleri için teşekkür ediyorum. 

Bu yazı toplam 977 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim