• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

CAMİLER MÜZİK DİNLETİ SALONU MU OLUYOR? OLDU BİLE

Muzaffer GÜNAY

      Camide ister cemaatle,iste tek başına namaz kılanların dikkat etmeleri gereken çok önemli hususlar olduğunu herkes bilir. Bilir ama,kimileri bu kaidelere uymaz;uymamakta ısrar eder.

         Çıplak ayakla namaz kılanların sayısı hiç de az değil. Bu tam manası ile bir görgüsüzlük ve insana saygısızlıktır.

            Ve Allah’a  karşı saygısızlık en vahimi.

            Hiç mi hiç gereği yokken ses cihazı ile namaz kıldıran imam da cemaatine kahredici huzursuzluk vermekte bir sakınca görmez.

            Fakat ,beterin beteri var hesabı,şu cep telefonu denen mereti kapatmayanların camileri birer müzik dinleti salonu haline getirmelerine ne demeli?!..

            Lamı cimi yok kardeşim..

            Bir adam ki,camiye girmeden cep telefonunu kapatmıyorsa…en azından sessize almıyorsa..Böyleleleri,sade dikkatsiz,duyarsız olmakla kalmayarak cemaat adabını da hiçe sayıyorlar. Oysa İslam, tamı tamına “Edep” demektir.

            Mikrofon cızırtısı bile insanı huzursuz etmeye yeter namazda iken.

            Hal bu iken ansızdan kulakları patlatırcasına çalmaya başlayan  enstrümantal müzikler eşliğinde kılınmakta olan namazın,artık namaz olmaktan çıkmış olmasına hiçbir tepki verilmemesine şaşmamak için ne olmak lazım acaba?

            Hem de ne havalar,ne havalar..

            Envai türden..Oyun havaları..Pop şarkılar..Acıklısından ilahiler..ağıtlar..Gelin ağlatma türküleri..Bozlak’lar..Kurbağa sesleri..Kimi biraz insaflı: Kuş cıvıltısı kıvamında olanlar.

            Kimseleri aşağılamak,horlamak değil elbette amacımız.

            Lakin,camiye girerken cep telefonunu kapatmak neden bu kadar zor gelir kimilerine?.”Unutkanlık..” denecekse.. bu,bir olur,iki olur,hadi diyelim üç olsun.. Hiç kapatmayanlara ne demeli? Mazeretlerinin ne olduğunu merak ediyorum doğrusu,bu kadar berbat bir saygısızlığı cemaate revan görenlerin.

            Cami adabını bilmemek mazur görülemez. Bilmeyenler tez elden öğrenmeli.

            Musalliyi(namazdaki insanı) şıkır şıkır oynama raddesine getirecek denli kıvrak oyun havaları yüklenen cep telefonları bile çok..Kimilerinin ki ise,ölümcül sözde dini parçalar..Her ne ise..Herkesin zevki herkese..O derece bozuldu ki camilerin manevi havası,insan namazını “acaba kimden,ne taraftan gelecek yine bir zımpırtı sesi..” ikircikliği ile edaya mecbur ve hatta mahkum ediliyor.Büyük eziyet,manevi işkence bir çeşit..

            Bazı imamlar ve müezzinler de duyarsız.. Ne oturak getirenlere,ne cep telefonlarını kapatmayanlara en küçük bir uyarı yapılıyor.Oysa Peygamber Makamı’na geçen kişinin en önemli vazifelerinden biri cemaati böylesi olumsuzluklara karşı hiç olmazsa farza kalkıldığında ikaz etmek olmalıdır. Ama,yok kardeşim yok,yapmıyorlar,uyarmıyorlar.   

            “Muhterem cemaat safları sıklaştıralım..” demeyi ihmal edenini pek az gördüm eimmei hutebadan. Halbuki,safları sıkılaştırmak ne kadar önemli ise,huzuru ve huşuyu bozan davranışlara karşı da hassasiyet gösterilmesi, mihraba geçenlerin  farz derecesinde görevleri cümlesindendir.

            Cemaat de aynı.. Kimse birbirini uyarmaya lüzum görmüyor. Yahut,çekiniyor. Hani,”mümin müminin aynası” idi?.Hikayeden masal birader..

                Bizzat yaşadığım şu anekdotu anlatayım ki,halimizin nice olduğu bir kere daha anlaşılmış olsun:

            Bir camide imam gelmediği için yatsıyı kıldırma görevi bana düştü. Farzın ikinci rekatında iki,dördüncü rekatında da üç kez aynı kişinin telefonu çaldı durdu.(Müziğinden anlıyoruz.). Aminden sonra,çok nazik bir lisanla uyarıda bulundum. O anda yüzü asılanlar,morali bozulanlar,hani elinden gelse “özel zevkime ne karışıyorsun be adam..” minvalinde azar çekecek raddede sinirlenenler olmadı değil. Ama,yaşımızdan mı,yoksa toplum da bir yerimizin olmasından mıdır bilemem,Cami’de bir sözlü sataşmaya maruz kalmadım.

            Ertesi gün aynı camide akşam namazını kılıp dışarı çıktığımızda,orta yaşlarda biri  elimi sıkarak” Hocam,senden helallik istiyorum..” demesin mi.. “Allah,Allah,birader seni ben sadece camiden tanıyorum,ne helalliği?” dedim.”Valla dedi,şu arkadaşa dün akşam senin hakkında çok kötü şeyler söyledim.”Ne oldu ki?” diyecek olduğumda;” Çalan telefon benim telefondu.Alınmıştım.” ..Sükut edince,”Eee sonra?::” dedim.” Dün gece rüyamda yediğim et boğazımdan geçmedi,üstelik pıhtılaşmış kan olarak ağzımda öylece kaldı..” diyerek sözünü bitirdi. Oysa,ben  ad filan vermemiştim. Ne kadar peşin hükümlü,ne kadar hoşgörüsüz ve ne derece dedikoducu bir fotoğrafı var bu toplumun ki,anlattığımız anımız, bunu göstermeye kafi.

            İkinci hatıramla konuyu bitireyim:

             İki sene önce Devlet Hastanesi’nin mescidinde teravih kılarken,iki,üç kişinin telefonları kısa aralıklarla defalarca çaldı,çaldı. Selamdan sonra  İmam telefonların sessize alınması veya kapatılması için uyarı yaptı. Sonraki rekatlarda yine aynı müzikler..Bir de ben uyarayım dedim ve tonlu olarak ikazımı yaptım.Teravihin son dördünde bile aynı telefonlar ötmeye devam etti.Bakar mısınız şu hale?...

                Biz bize benzeriz dostlar.. Saygısızlık  ve huzursuzluk çıkarmaktan rahatsız olmayız.

            Allah’ın evinde bile..Durum bu. Şimdi siz karar verin:

             Konu başlığımız doğru mu,değil mi?

Bu yazı toplam 743 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
nurhan demireğen
30 Eylül 2013 Pazartesi 20:19
kel alaka
dursun kardeşim namaza gelsin de ceple gelsin baslıklı yorumunu hayretle okudum.. bu yazıdan "cep telefonu olanlar camiye gelmesin"i çıkarmak epey çaba istiyor zannımca.namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmaz deyişini hak-hukuk,tadili erkan,huşu nedir bilmeyen telefonunun ses kısma yerini bilmez ile değiştirmek lazım gelmiş besbelli....
88.254.50.9
Dursun Demir
28 Eylül 2013 Cumartesi 17:01
Namaza gelsin de ceple gelsin
Benim cepte sesi kısacak yer var mı bilmiyorum.
namazda telefonum çalabilir böyle bir ihtimal de var.
Unutabilirim.
Şimdi namaza gelmeyeyim mi?
Siz ihlaslı kulların tadili erkanını bozarım korkusuyla.
Eyvallah, vebal sizin; cepler bizimdir.
88.254.161.78
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim