• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

ÇATI ÇÖKTÜ KAVGA BAŞLADI

Salih Ziya CÖRÜT

Son On İki Yıla damgasını vuran RTE başkanlığındaki Ak Parti siyaseti karşısında muhalefet partileri alternatif üretmekten ve kendilerini yenilemekten uzak siyaset anlayışı ile ister istemez kamuoyu nezdinde hem irtifa kaybedip hem de kendilerini yenilemekten uzak bir anlayışla ısrarcı ve yanlış politikalar yüzünden güç kaybederek özünden uzaklaşmış ve son örneğinde olduğu gibi çatı çökmüş ve bir nevi harakiri yapmak suretiyle kendilerini tartışılır hale getirmişler ve tasfiyeye doğru gitmişlerdir.

            Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN karşısında ittifakla büyük bir hataya yelken açarak gücünü halktan almayanların halinin ne olacağını ve olduğunu zaman bizlere bir kez daha göstermiştir.

            Öncelikle siyasette kendi gücüne güvenmeyerek başkalarından medet umanların sonu elbette sükûtu hayalden ibaret olup, hüsrandır.

Netice itibariyle ana muhalefet partileri ile onların eklentileri olarak bir araya gelen irili ufaklı toplam 14 adet siyasi partinin bir araya gelerek tek çatı altında birleşmek suretiyle çatı adayı belirlemeleri intiharın başlangıcı olmuştur. Elbette temelsiz çatı çökmeye mahkumdur. Derme çatma yapılan ve tabanı olmayan temelin üzerine bina edilen çatı çöker.

Her şeyden önce aklın yolu birdir. Siz kendi gücünüze güvenmeyip, başkalarından medet umar duruma düşerseniz halk da sizlere gereken cevabı sandıkta vererek kendilerine güven duygularını yitirenler karşısında gerçeği görerek oylarını doğru yönde kullanırlar.

Elbette kendine güven duygularını yitirerek başkalarının gücüyle yola çıkmanın ne denli güvensizlik olduğunu anlamaktan uzak olanların, birilerinin kendilerine güvenmesini beklemeleri de aksine o nispette büyük bir aymazlık örneği olduğunu görmek gerekir….!

Sonuçta çatı çöktü ve kavga başladı. Her defasında muhalefet partilerinin içindeki çalkantılı durum kamuoyu nezdinde bir başka şekli ile cereyan ettiği sürece ülkemizde temiz ve güçlü bir muhalefetten bahsedilemez.

Her türlü yıpratma ve karalama kampanyalarına karşın, halk gerçeği görerek Cumhurbaşkanını seçmiştir. Ötekiler kavga ededursun, birileri hizmetler serisine devam ettiği ve bir başkaları ise kendilerini yenilemediği sürece bu tablo hiçbir zaman değişmeyecektir.

Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın halka seslenişindeki telkin ve uyarıları da manidardır. Özellikle seçim sonrası tabloya bakarak muhalefet partilerinin de kendilerine çeki düzen vermeleri, yenilemeleri ve güçlü muhalefet partilerinin oluşmasını demokrasi adına ülkemizde kazanç olacağını vurgulaması ve kucaklayıcı beyan ve telkinleri ile adeta muhalefete de nasıl olunması gerektiği şeklinde yön vermesi, halkın benliğinde bir kat daha yer edindiğini gözler önüne sermiştir. Artık başarılı olamayan liderlerin partilerin başında bu denli ısrarcı olmaları demokrasi adına ve partiler açısından da büyük bir kayıptır.

Elbette güçlü muhalefetin, hizmete yönelik çalışmalarda iktidar üzerinde itici güç olacağı aşikardır. Bugüne kadar eleştirel noktada muhalefet tarafından yapıcı ve telkin edici söylemler görülmemiştir Hep itici ve aşağılayıcı siyaset yaklaşımı ve terbiye edebiyatı ile  halkın kin ve nefrete doğru sürüklenmek istendiği kamuoyu tarafından görülmektedir.

Hangi görüşte olursak olalım, halkın hür iradesine saygı göstermeyi de bilmeliyiz. Mağlubiyette bile erdemli olmak esastır. Aksine bugün seçim sonuçları karşısında  % 30 civarında sandığa gitmeyen insanları suçlamanın ve kendi kusurlarını görmezden gelerek hatayı başkalarında aramanın adaletli bir yaklaşım olmadığını bilmek gerekir. 

Birileri görmese de vatandaş her şeyi görüyor. Sonuçta çatı çöktü ve muhalefet partilerinde kavga başladı. Sandığa gitmeyenleri suçlamak yerine önce çuvaldızı kendilerine batırmaları daha adil olsa gerek… Artık hep birlikte zaman içerisinde neler olacağını göreceğiz. Dilerim ülkemiz için hayırlısı olur. En Derin sevgi ve saygılarımla…! 

Bu yazı toplam 1100 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim