• BIST 96.238
  • Altın 239,526
  • Dolar 5,8248
  • Euro 6,5545
  • Ordu 12 °C

ÇEVRE BAKANI,PARALEL YAPI

Muzaffer GÜNAY
​Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce  dedi ki:
“ Çevre,Müslümanların öz be öz anasının ak sütü kadar helal,kendi mallarıdır….”
​İlk bakışta ,”çok doğru söylemiş sayın Bakan..” diyesi geliyor insanın. Ne ki,baştan sona sorunlu bir cümle bu. Bir kere çevre,yani doğal ortam sadece Müslümanlar’ın değil; Müslüman olmayanların ve daha geniş bakışla tüm canlıların  ortak mülküdür.İşin hakikati mi? Mülk Allah’ındır. Ve lillahi mülküs’semavati vel arz. Kur’an’da bu gibi ayetler onlarca yerde geçer. Çevre yani tabii ortam insanların malı,mülkü değildir;ancak intifa hakkına sahiptir insanoğlu. Adama sormazlar mı hem: “Madem çevre halkın da,ne diye özel şirketler habire dereleri,akarsuları hatta gölleri kendi mülkleri gibi kullanmaktalar?”
​Sayın Bakan devamla:
“Kimse,Müslümanlara,Türkiye’deki insanlara ne çevreciliği öğretmeye kalksın ne de çevrecilik edebiyatı yapsın..” diyor.
​Keza,bir önceki cümleden daha muğlak ve daha sorunlu bu sözler de.
​Niçin mi?  Çünkü,Türkiye’de çevre meseleleri o kadar  yoğun ve öylesine müzmin hale geldi ki,kitaplara sığmayacak derecede. Sayın Bakan’ın bu ağır sorunları yeterince bilmediğini filan söylesek,akla, mantığa ziyan bir yanlış düşünce olur bu. Biliyor desek,(ki elbette biliyordur) nasıl olur da Çevre’den sorumlu bir Bakan,böylesine muğlak ifadeler sarf edebilir,eder hatta ? Sahil şeritlerimiz  rantçıların istilası altına gireli çok oluyor. Ormanlarımız yine aynı aç gözlülerin daha çok kazanmaları uğruna tatil köyleri vb. yapılmak üzere tahsis ediliyor?Sebebi enerji üretimi de olsa,ilgili yasalara ve Allah’ın kanunlarına aykırı olarak birbiri ardına inşa edilen HES’ler yüzünden, binlerce ırmak,dere,nehir vb. doğal dokusundan çok şey yitirdi;yitiriyor.3.2. hatta kimi zaman 1.derece doğal ve tarihi sit alanları bile kanunlar değiştirilerek,çirkin ve zevksiz yapılaşmalara maruz bırakılıyor.1. Derece tarım arazileri bile rant sektörünün elinde can çekişiyorken;”Kimse Müslümanlara çevrecilik öğretmeye kalkmasın..” sözleri,gerçekten beter sorunlu. Bu ülke halkının çok büyük kısmı Müslüman değil mi ? Evet Müslüman. Peki bu durumda,bu sözler bir çelişki arz etmiyor mu?
​Bir de madalyonun öteki yüzüne bakalım :  HES inşaatları sebebiyle geniş halk kesimlerinin gösterdiği tepkilerin muhatap kurumlarca zerre kadar önemsenmemesi,hatta tepki gösterenlerin kolluk kuvvetleri marifetiyle sindirilmesi.. Böyle şeyler,yenilir yutulur cinsten değil velhasıl.
            Ak Parti hükümetlerinin pek de başarılı olduğu söylenemeyecek üç hassas mesele var on yıl geçmesine rağmen;üstelik çözümleneceğine dair bir umut ışığı da gözükmüyor ne yazık ki. Bunların başında “Eğitim” geliyor. İkincisi “Kültür”,üçüncüsü de “Çevre ve Çevrecilik.” Evet özellikle sağlık,ekonomi ve ulaşımda çok büyük başarılar gösteren İktidar,maalesef  bu üç konuda yeterli performans gösteremedi.Bu mesele, uzun ve derin bir diğer mevzu.
​​        
                                  PARALEL YAPI’NIN AKIBETİ
​Dertleri başka imiş meğer. Mazlum Anadolu insanından,çoğu uydurma  sonsuz cennet,ebedi kurtuluş içeren dinsel söylemlerle topladıkları bağış,kurban derisi,zekat ve fitrelerle bankalar,şirketler,gazeteler kurmuşlar meğer.5 küçük ve bir orta çaplı devletin bütçesinin toplamından daha fazlasını biriktirmişler meğer.
​Kendilerine büyük alan açan ÖZNE’yi vurmakmış meğer ki esas gayeleri. Bekledikleri fırsat geçince ellerine; bütün güçleriyle yüklendiler ÖZNE’NİN ENSESİNE..Sandılar ki,kolayca işini bitiririz. Hiç de umdukları gibi olmadı. Allah’ın İNTİKAM sıfatı tecelli halinde.İnnallahe aziz’ün zü’ntikam..
​Hiç ama hiç beklemedikleri çok sert bir KAYA’ya çarparak neye uğradıklarını şaşırdılar. İlahi Adalet,ÖZNE’nin elinden tuttu.Yardımını yetiştirdi. Çünkü,Allah haklıdan ve mazlumdan yanadır her daim. Sahtekarların akıbeti aleme rezil  olmak değildir sadece,Hakk’ın sillesi ile darmadağın olmaktır. Ki,pek yakın..
            Şimdilerde epey kaygılılar.Akıllarınca,işini bitireceklerdi..Ne ki,umdukları gibi gelişmiyor süreç,dahası aleyhlerine dönüyor,döndü bile.Geri de adım atamıyorlar.Debelenip duruyorlar çekirgeler gibi. Üstelik,sadece kendi topraklarında değil,başka coğrafyalarda da takibe alınmaya başlandılar. Artık son pişmanlıkları fayda vermeyecek.
​Zira ÖZNE  her şeyin farkında..Hatta artık kontrolüne geçti süreç. Halkın kahir çoğunluğu da her şeyin farkında.Ve ÖZNE’ye ölümüne destek veriyor.
​Allah’ın v e mazlumların destek verdiği ÖZNE,granitten daha sert İradesi ile bunlara layık oldukları sonu yaşatacak. İnşallah!.
​ Tarih,bundan sonra bir başka yazılacak.
​PARALEL YAPI,Allah’ın vaadi gereğince hak ettiği akıbete mutlaka uğratılacak.
​İNNALLAHE LÂ yuhlifü’l MÎÂD.
 
Bu yazı toplam 1014 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim