• BIST 96.190
  • Altın 239,523
  • Dolar 5,8210
  • Euro 6,5468
  • Ordu 11 °C

DERSANELER ve CEMAAT’İN TEPKİSİ

Muzaffer GÜNAY

 

​Hükümetin Dersaneleri kapatma çalışmaları devam ederken,kapatılmasına karşı gösterilen tepkilerin de dozu giderek artıyor.
​Kapatmaya ilişkin olarak Hükümet’in elinde güçlü gerekçeler olduğunu (en azından şu süreçte) söylemek çok mümkün gözükmemekle beraber, hayata geçirilmesi düşünülen alternatif projeler yabana atılır gibi gelmiyor bize.Örneğin,hükümetçe verilecek desteklerle dersanelerin açık lise ve etüd merkezlerine dönüştürülmesi gibi.
​Dersanecilik çok büyük bir sektör neticede. Bu sebeple o cenahlardan kapatılmaya karşı eleştiriler hatta keskin karşı çıkışlar gelmesi olağan sayılmalı. Nitekim,birbiri ardına tepkiler sökün edip durmakta.
​Öte yandan,eğitim-öğretim sistemleri oturmuş ülkelerde dersanecilik var mı yok mu;bilmiyorum. Varsa bile,işlevinin bizdeki dersanelerle aynı içerikte olduğunu zannetmiyorum. MEB’e paralel eğitim-öğretim kuruluşları bizdekiler,çünkü.Nitekim,Sayın Abdullah Gül,bir ülkede resmi eğitim-öğretime paralel sivil eğitim-öğretim yapılanmasının (dersanecilik olarak) tasvip edilemeyeceğini açıkça ifade etmektedir.(Özel Eğitim-öğretim kurumları diğer bahis).
​Tartışmaktan kaçınmamak,nitelikli gelişim için vaz geçilemez değere sahip elbette. Fakat yıkıcı olmamak kaydı ile. Tam da bu noktada filmin kopmaya başladığı görülüyor. Nasıl mı? Şöyle:
​Cemaat medyası tarafından öyle veya böyle bir punduna getirilmek suretiyle  dersanecilik üzerinden hükümete (aslında sayın Başbakan’a) çok da makul ve insaflı olmayan eleştiriler(pardon ağır tepkiler) boca ediliyor olması ve yetmezmiş gibicesine bunun kesintisiz sürdürülmesi,sadece “DERSANELERİN KAPATILMASI”gerekçesine sığmıyor. Daha açıkçası Hükümet’in sinir uçlarına dokunmakta mahzur görmüyor bu cenah. “Gemileri yakmak” denen şey bu olmalı zahir.
​İyi de bunun kâr-zarar hesabının, sağduyu ve sürecin hassasiyeti de dikkate alınarak yapılması daha doğru olmaz mıydı?.
​Mesela,Fethullah Hoca’nın zahiri olarak dersanelerin kapatılmasını önlemeye matuf olarak camiasına“Hacet namazı” kılmasını tavsiye etmesi;normal, daha ötesi çokça masum bir tavsiye olarak geliyor mu size?
​Keza yine Hoca Efendi’nin 28 Şubatçı Ergenekon mihraklarının dersaneleri kapatacağını duyduğunda,”alın anahtarları”diyerek negatif hiçbir tepki göstermemesine ne buyurulur?
​Ya,”Mavi Marmara” faciası üzerine “İsrail’den izin alınmalıydı..” nasihatine! ne demeli?
​Hocamızın baştan beri meşrebi,dini,inancı,etniği,sınıfı ne olursa olsun herkese hoş görü ile muamele edilmesini öğütleyen onca tavsiyelerini hepimiz bilmekteyiz.Yani ki,”Hoşgörü Mimarı”nın kendi içinden olan bir kesime bu kadar şedid tepkilerle yüklenmesini mazur görülsün aklımıza-havsalamıza sığdırmakta zorlanıyoruz.
​Bir zamanlar merhum Erbakan Hocamız hakkında nahoş sözler sarf ettiğini de (unutmak istesek de) unutamıyoruz.Hem de insanın nisyan ile malul olduğu gerçeğine rağmen.Ve merhum Erbakan’ın hiç karşılık vermeyerek gösterdiği yüksek feraseti de…
​Ve sayın Tayyip Erdoğan’ın kendisini(Hoca Efendi) vatanına davet etmesini cevapsız bırakmasını da.
​Diğer taraftan Hükümet de yanlış da ısrar ediyor.MEB’in yetersizliğini takviye eden dersaneleri bir çırpıda kapatmaya dönük ani hamleler,hiç de müspet yankılar vermiyor şu nazik süreçte.
​En basit işlerin bile zamanlamasına dikkat edilmesi gerektiği, cümlenin bildiği sıradan bir gerçek iken,devasa bir sektörü pattadak kapatmanın sancılı olacağını düşünmemişler midir siyasiler? Elbette düşünmüşlerdir.O zaman,bu acelecilik niye?
​Bir dünya dolusu sorunla uğraşan ve hele yüz yıllık kangrenin iyileştirilmesi için en ağır riskleri göze almakta bir an bile tereddüt etmeyen sayın Başbakan’a,bir de Cemaat’in yüklenmesi içimizi kanatıyor doğrusu.
 
Bu yazı toplam 1285 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim