• BIST 95.642
  • Altın 187,045
  • Dolar 4,7363
  • Euro 5,5480
  • Ordu 27 °C

Eğitim-bir-sen Toplu Sözleşme Taleplerini Açıkladı

Eğitim-bir-sen Toplu Sözleşme Taleplerini Açıkladı
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, öğretmenlerin tuttukları nöbet görevine karşılık ek ders ücreti ödenmesi konusunun toplu sözleşme masasında taleplerini ileteceklerini belirterek, “Tutu...

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, öğretmenlerin tuttukları nöbet görevine karşılık ek ders ücreti ödenmesi konusunun toplu sözleşme masasında taleplerini ileteceklerini belirterek, “Tutulan her nöbet için 6 saat ek ders ücreti istiyoruz” dedi.

Eğitim-Bir-Sen, en büyük hizmet kolu olan Eğitim Öğretim ve Hizmet Kolu için 2015-2016 yıllarını kapsayacak toplu sözleşme tekliflerini açıkladı. Eğitim-Bir-Sen Genel Merkez’inde açıklamalarda bulunan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, toplu sözleşmenin üçüncüsünü gerçekleştirmek üzere bu hafta itibari ile kamu işveren ile toplu sözleşme sürecini başlattıklarını kaydetti. Selvi, ”Pazartesi günü ilk yaptığımız toplantı da bir takım prensiplerin genel çerçevesinde toplu sözleşmeyi konfederasyon başkanımız tarafından ortaya koyduk ve kamu işveren heyeti adına da Sayın Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik açıklamalarda bulundu. Bu çerçevede birinci gün itibari ile temel beklentilerimizi ortaya koyduk. İki kazanım ve doğru tespit ile birlikte başlamış olduk. Bunların bir tanesi şuanda bütün memur arkadaşlarımız 2006’dan bu yana göreve başlamış arkadaşlarımızın bir beklenti halinde ki bir derece verilmesiydi. Bunu Bakan bizzat kamuoyu önünde duyurmuş oldu. İkinci olarak ise eş durumu tayinlerinde çerçeve ile birlikte 3 yıl özel sektörde eşinin ve sigortalı çalışma şartı vardı. Bunun kaldırılmasını ve eski yönetmeliği dönülmesini yani, 2 yıl içerisinde fiilen 365 gün çalışmış arkadaşlarımızın eşleri onların bulundukları yere tayin isteme imkanıydı” diye konuştu.

“TUTULAN HER NÖBET İÇİN 6 SAAT EK DERS ÜCRETİ İSTİYORUZ”

6 Ağustos 2015 tarihi itibari ile Eğitim İş Kolu’nun görüşmelerde, eğitim çalışanlarının beklentilerini ve kazanım olarak arzu ettiği şeyleri masaya yatıracaklarını ifade eden Selvi, “Milli Eğitim Bürokratları da katılacak. Bizde katılmış olacağız. Bu ortamda tekliflerimizi müzakere edeceğiz. Geçen hafta itibari ile tekliflerimizi Devlet Personel Başkanlığı’na sunduk. Onlar da heyetlerine bizim tekliflerimizi takdim ettiler. Onlar çalışmalarını tamamladılar. Bizlerde çalışmalarımızı tamamladık. İyi bir hazırlık döneminden sonra başarılı bir toplu sözleşme heyet ile birlikte gerçekleştirmek için yarın itibari ile komisyon çalışmalarını başlatacağız. Burada eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılayabilmek için çözüme kavuşturmak istedikleri hususları ortaya koyacağız. Yaklaşık 50 madde civarında Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğrenim Kurumu, üniversitelerimiz ve Kredi Yurtlar Kurumu olmak üzere bu üç ana başlık altında tekliflerimizi sunuyoruz. Yıllar içinde birikmiş pek çok sorun var. Ama bizim açımızdan çözülmesi gereken hususlar var. Yıllar içerisinde birikmiş olan sorunların bir çırpıda çözülmüş olması olmayabilir. Ama bizim için özellikle, eğitimci arkadaşlarımızın beklentilerinin çözülmüş olmasında bazı temel hususlar var. Bunlardan birincisi, nöbet ücretleri ile ilgili. Devlet bir hizmet yaptırıyorsa karşılığını verir, bunu öder. Ayrıca başka bakanlıklarda nöbet ile ilgili ücret ödenmeye devam ediyor. Biz tutulan her nöbet için 6 saat ek ders ücreti istiyoruz. Arkadaşlarımızın diğer bir beklentisi, hafta sonu yapılan sınavlar var. Bu sınavlarda Milli Eğitim Bakanlığının organize etmiş olduğu sınavlarda farklı ücret, üniversitenin organize etmiş olduğu sınavlarda ise farklı ücret ödeniyor. Bizim bu noktada ÖSYM’nin organize etmiş olduğu sınavlarda ki ücretin, Milli Eğitim’in organize etmiş olduğu sınavlarda ücreti olarak ödenmesini özellikle arzu ediyoruz. Tazminatla ilgili beklentilerimiz var. Ek derslerle ilgili beklentilerimiz var. Hizmetli memuru arkadaşlarımızın göstergeye geçilmesine ve birinci dereceye kadar gelinmesi ile ilgili beklentilerimiz var” ifadelerini kullandı.

“TALEPLERİMİZ MAKUL KARŞILANABİLİR TALEPLERDİR”

Selvi, konuşmasına şöyle devam etti:

“Mahrumiyet bölgelerinde arkadaşlarımız çok zor şartlarda hizmet vermektedirler. O zaman o hizmeti veren arkadaşlarımızın da mutlaka ekstra bir ücretlendirmeye dahil olması gerekiyor. İdareci arkadaşlarımız ile ilgili önemli taleplerimiz söz konusu. Taleplerimiz makul karşılanabilir taleplerdir. Üniversite hocalarının ve idari personelin çalışma şartları içerisinde birbirinden farklı taraflar söz konusu. Bunların giderilmesi gerekiyor. Biz idari personelinde geliştirme ödeneğinden pay alması gerekiyor. Çünkü yeni kurulmuş bir üniversitenin geliştirilmesinde hocalarımız ne kadar önemliyse idare personelimizde o seviyede önemli ve üniversitenin gelişiminde önemli katkılar sunmaktadırlar. Eşit işe eşit ücret kapsamında gördüğümüz eksiklikler var. Bu eksikliklerin mutlaka giderilmesini istiyoruz. Şef arkadaşlarımızın memur arkadaşlarımızın ve değişik alanlarda hizmet eden arkadaşlarımızın beklentileri var. Bu beklentilerin karşılanmasını istiyoruz. Özellikle bunların içerisinde okullarımızda tutulan nöbetlere ayrı bir parantez açmak istiyorum. Çünkü şu anda eğitim 2014-2015 eğitim öğretim yılı başarıyla tamamlandıysa Eğitim-Bir-Sen üyelerinin ciddi bir özverisi söz konusu olmuştur. Eğitim çalışanlarından büyük bir beklenti vardır. Bunun içinde biz mutlaka Milli Eğitim Bakanlığının da aynı görüşte olduğunu belirterek kamu işveren tarafı bu konuda net bir şekilde hazır gelmeli ve bu karşılanmalıdır. Mutlaka nöbete ücret, bu masada karşılığını bulmalıdır. Bu konu bizim toplu sözleşmenin merkezine oturacak talebimiz olduğunun bilinmesini istiyoruz.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 146 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim