• BIST 96.153
  • Altın 239,668
  • Dolar 5,8253
  • Euro 6,5531
  • Ordu 11 °C

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ORDU EKONOMİSİ

Salih Ziya CÖRÜT

Geçmişten bu güne geçen süreçte Ordu İlimizin ekonomi profiline bakıldığında, globalleşen dünyada özellikle 1960’lı yallardan itibaren İlimizin zaman içerisinde müspet ve menfi yönden ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal değişim sürecinden geçtiğini söyleyebiliriz.

            Özellikle kendimi bildiğim öğrencilik yıllarımdan ve iş hayatına atıldığım 1973 Yılından bu yana, hakikaten İlimiz ekonomisinin nerelerden nerelere geldiğini, hatta ülke ekonomisinde yerinin ne olduğunu ve gelişmişlikten nasibini alan yörelere göre nasıl kazanımlar elde ettiğini, sosyoekonomik yönden ne gibi değişimlere uğradığını canlı olarak yaşayanlardan biriyim.

Şüphesiz, İlimizin bir zamanlar ülke genelinde vergi vermede altıncı sırada yer almasına karşın, gelişmişlikte 62. Sırada yer alması, devlet desteğinden ne denli istifade ettiğinin göstergesidir. Ancak, bugün son on yıl içerisinde yapılanlar, Cumhuriyet tarihimizde elli yılda yapılanların üstündedir.

Mamafih, Mesleki anlamda Mali Müşavir olarak ekonominin içinde olan ve uzun yıllar Ülkemizin önde gelen Holding kuruluşlarında yöneticilik yapmış biri olarak Ordu İlimizle birlikte ülkemizin de ne gibi değişime uğradığının görgü tanığıyım.

            Elbette çocukluk yıllarımızda tarihi değerleri ve doğal zenginlikleri ile el değmemiş hamur misali, doğallık kokan dar sokakların oluşturduğu tarihi mahallelerimizle dar bir alana sıkışmış şehir merkezinin zamanla gelişim sürecine ayak uydurarak ekonomik açıdan da bir takım değişime uğrayarak kazanımlar elde ettiğine şahit olmaktayız. Elbette bunda bugünkü siyasi erkin payı büyüktür. B.Şehir Belediye Başkanımız ile Milletvekillerimizin çabaları bunun göstergesidir.

            Son yıllarda Turizm alanında yapılan yatırımlar, yaylalarımızın değerini bir nebze olsun ortaya çıkarmaya yetmiştir.   

            Şüphesiz o eski dönemlerde yöre turizmimizin ve fındığın yanında alternatif ürünlerin yetiştirilmesi bilincinin geliştirilememiş olması ile sadece dar alanda tarım ve hayvancılığa dayalı  kalınması, çeşitli sanayi yatırımlarının ilimize kazandırılamaması şehircilik anlamında da zaman içerisinde işsizliğe neden olmuş ve beraberinde zorunlu göçü kaçınılmaz kılmıştır. İşte bu sebeple İstanbul’da nüfus oranına göre Ordu’lular bugün 3. Sırada yer almaktadır.

Hakikaten İlimizde sanayi kuruluşu olarak sadece Ordu Yağ Sanayi, Sağra Gıda San. A.Ş. ile FKB ve  özel teşebbüse ait birkaç Fındık Fabrikasının varlığından söz edilir iken, bugün girişimci bazı iş adamlarımızın kendi öz kaynakları ile turizm başta olmak üzere çeşitli yatırım projelerini hayata geçirmesinin, iş istihdamına önemli katkılar sağladığını görmekteyiz.

Yıllar yılı ülke ekonomimizin can damarı olan ve en önemli döviz girdisini sağlayan fındık mahsulünün haricinde ilimizde İşçiliğin ucuz ve altyapı konusunda devlet desteğinin sağlanarak ekonomik açıdan avantajlı hale getirilmesi tekstil sektörünün bölgemize kayarak ülke ekonomimize hayat vermesine neden olmuştur.             Ancak son 20 yıl içerisinde oksijen deposu havası, suyu ve dereleri ile Boztepe’nin eteğinde yeşille mavinin kucaklaştığı sahil şeridinde ve tarihi kültürel değerlerimizin ortaya çıkarılarak bazı oteller zinciri ile yaylalarımızın turizme kazandırılması gelecekle ilgili ekonomik kazanımlar olarak göze çarpmaktadır.

            Artık Büyükşehir olan Ordu İlimizin bundan böyle hızlı bir kalkınma hamlesini başlatması kaçınılmazdır. Çünkü Büyükşehir olmanın getirisi ile ihtiyaç duyulan eksikler daha fazla kendini gösterecektir. Bu nedenle İlimizin sadece devlet desteği ile kalkınması düşünülemez. B.Şehir Belediyesi ile yeni iş istihdamı yaratacak ve göçü engelleyecek atılım projeleri devlet ve özel teşebbüsün katkılarıyla birlikte hayata geçirilmelidir.

Bu konuda B.Şehir Belediye Başkanımız Av. Enver YILMAZ’ın pratik zekası ile yetenek ve becerilerine güveniyor ve özellikle İstanbul başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli kentlerine yerleşmiş olan Ordu’lu sanayici, iş adamlarımızın, zengin altyapısı ile spor, sağlık, kültür ve sanat alanında İlimize yatırım yapmalarının önünü açacak projeleri hayata geçireceğine ve yatırım yapmak isteyen müteşebbis iş adamlarımızın hizmetine sunacağına inanıyoruz.

Bu hususta İlimizin tüm sorunlarını ve eksiklerini bilerek stratejik eylem planını hazırlayarak bu eylem planında, turizm yatırımlarına öncelik verileceğini ve havaalanının yanında  bir diğer tamamlayıcı unsur olarak Liman ve demiryolu projelerinin de ihtiyaç olarak hayata geçirileceğini düşünüyorum.

Bölgemizin bundan sonra daha hızlı kalkınması için Valilik, Büyükşehir Belediyemiz, Üniversite, Ticaret ve Sanayi Odası, Ziraat Odası ile diğer tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel ve tüzel kişilerle sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek el ele vermeli ve ilimiz üzerinde bacasız sanayi olan turizm yatırımları başta olmak üzere iş istihdamını artıracak atraksiyonlar yapılmalı ve buna göre gelişim süreci hızlandırılmalıdır. İşte o zaman Ordu İlimiz, Karadeniz’in incisi ve merkezi konumuna ulaşacaktır.  

Tüm bunların yanında dereler üzerine kurulan HES’ler ile üretilen elektrik enerjisi, ülke ekonomimize önemli kazanımlar sağlamaktadır. Bolaman  Tünelleri ile yapılan çevre yolları, yayla yolları ve Havaalanı projesinin tamamlanmasını müteakip, bu yatırımların gelecekte Liman ve Demiryolu ile süslenmesi İlimizi yaşanabilir modern ve çağdaş kent olma özelliğine kavuşturacak ve aynı zamanda Karadeniz’e kıyısı bulunan Ülkeler ile Rusya’nın deniz taşımacılığının merkezi konumuna ulaştıracaktır.

Özellikle Sanayici ve yatırımcı müteşebbis iş adamlarımız, ulaşım sorununun ortadan kalkması ile dış dünya ile entegre olmada önemli aşamalar kaydedecek ve zaman kaybı ortadan kalkacaktır. Örneğin ; Son dönemlerde İlimiz, kesme çiçekçilikte sera kuran bir hemşerimizin, 7500 m2 alana kurduğu seranın kış sezonunda sahipsizlikten çökmesi gibi dış etkenler yatırımcı insanlarımızın moral ve motivasyonunu bozmamalı ve Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür müteşebbis insanlarımızın ihtiyaçları yasal çerçevede giderilerek desteklenmelidir.  

Her şeye rağmen, misafirperver insanları ile son derece sıcak ve güvenli, modern kent olma özelliği ile o denli yatırım ve gelişmeye açık olan Ordu İlimiz, B.Şehir ile geleceğin parlayan yıldızı ve Karadeniz’in merkezi konumuna ulaşacaktır.

Sağlıcakla kalın der, en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.

Bu yazı toplam 1045 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim