• BIST 96.190
  • Altın 239,523
  • Dolar 5,8210
  • Euro 6,5468
  • Ordu 11 °C

HZ. PEYGAMBER’İN MÜBAREK HAYATINDAN KESİTLER

Muzaffer GÜNAY

Yarın Kasım 29.

Hicri olarak 11 Rebî’ul Evvel 1439..Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (SAV) Efendimizin dünyayı şereflendirdiği günün yıl dönümü. Bir başka ifadeyle söyleyelim: Yüce Resul, 1490 sene önce doğdu.

Kutsal şehirlerin ilki olan Mekke’de dünyaya gelen Hz. Peygamber, daha doğmadan iki ay önce sevgili babası Abdullah’ı yitirmişti. Mübarek annesi Amine Hatunu ise kaybettiğinde henüz 6 yaşını süren bir sabi idi. Dedesi Abdulmuttalip ise annesinin vefatından 2 yıl sonra ayrılmıştı fani dünyadan. Yetim Muhammed artık amcası Ebu Talib’in himayesinde büyümekteydi. Ebu Talib amcalarının en şefkatlisi olup onca kalabalık ailesine rağmen sevgili yeğenini öz evlatlarından ayırmadan ömrünün sonuna kadar himayesinde tutmuştu. Yetimliğini hissettirmemek için en elinden gelen her türlü ilgiyi göstermişti.

Öte yandan Hz. Muhammed’in bir de süt annesi vardı. Halime adlı bu kadın zamanın geleneklerine göre, küçük Muhammed’i 5 sene kadar baktıktan sonra ailesine teslim etmişti.

Çok genç yaşında Mekke’de oluşturulan Hılf’ul-Fudûl cemiyetinin gönüllü üyesi olmuştu. Bu cemiyet mağdurların ve çaresizlerin korunmasında büyük hizmetler yapmış olup bu günkü anlamıyla bir çeşit yardımsevenler derneği gibi bir içeriğe sahipti.

25 yaşında iken kendisinden 15 yaş büyük ve aynı zamanda iki çocuk sahibi dul bir hanım olan Hz. Hatice validemizle ilk izdivacını yaptı. Neden böyle bir evlilik yaptığı ise tarihi kaynaklarda açık ve detaylı olarak anlatılmaktadır. Buna göre, Hz. Hatice hem çok zengin hem de asil bir alenin mensubuydu. O günkü Mekke’de en ileri gelen hanım Hz. Hatice idi. Büyük ticaret kervanları vardı. Uzak ülkelere mal götürür, mal getirirdi bu kervanlar. Hz. Hatice, çok güvenilir olan genç Muhammed’i bu günkü manası ile genel müdür olarak yanına almıştı. Böylece yetim Muhammed genç yaşından itibaren uluslararası ticarette büyük tecrübe kazanmaya başlamıştı. Nitekim zamanla Huveylid kızı Hatice’nin iş hacmi büyüdükçe büyümüştü. Hesapta kitapta hiç endişesi kalmamıştı.

Abdullah oğlu Muhammed, o kadar dürüst idi ki halk kendisine Muhammedü’l- Emin unvanını vermişti. Sadece ticarette değil her konuda güvenilir bir şahsiyet olarak temayüz etmişti.

Sıra dışı bir insandı. 35 yaşından itibaren her yılın Ramazan ayında Mekke yakınlarında bulunan Nur Dağı’ndaki Hira Mağarası’na çekilir, bir ay boyunca şehre inmezdi. Yiyecek ve diğer ihtiyaç maddelerini hanımı gönderirdi. Burada devamlı bir murakabe halinde olurdu. Mekke ahalisinin ahlaken bozuk olmasına çok üzülür, buna kendince çözümler arardı. Gerçekten halk, tek kelime ile çürümüş bir hayat içindeydi. Tefecilik almış başını yürümüştü. On bin nüfuslu Mekke’de tefeci bezirganlar halkı canından bezdirmişti. Güven duygusu yerle bir olmuştu.

40 yaşında iken adı geçen mağarada yine derin düşüncelere dalmıştı. 610 yılı Ramazan ayı idi. Sabaha karşı Melek tarafından kendisine Allah tarafından Peygamberlik vazifesi verildiği bildirildi. Büyük bir heyecan ve endişe ile evine döndüğünde, hanımı Hz. Hatice’ye: “Üzerimi örtünüz.” Diyebildi sadece. Neden sonra yaşadıklarını eşi ile paylaştı. Hatice-i Kübra gerçeği tahmin etmiş ve “ Sen Allah’ın Peygamberisin..” demişti. Çünkü Amcası Varaka’dan duymuştu ki bu adam, Tevrat ve İncil’i biliyordu ve Hz. Muhammed’in Peygamber olacağını o kitaplardan öğrenmişti.

Hz. Muhammed (SAV) kutsal görevini tam manası ile ifa etmek için gece gündüz demeden gayret halindeydi. En büyük yardımcısı ise en yakını olan eşi idi. O kadar ki Hz. Hatice kendisini bir an bile desteksiz bırakmamış, bütün servetini bu uğurda harcamıştı. Öylesine ki, vefat ettiğinde arkasında dünyalık olarak hiçbir şeyi kalmamıştı.

Mekke’de geçen 13 yıllık zaman içinde sadece 146 kişi iman etmişti. Çok zulümler gördü, çok acılar çekti. Dayanılmaz boyutlara gelen sıkıntılar yüzünden Allah’ın verdiği izin doğrultusunda Medine’ye göç etmek zorunda kalmıştı.(622).

Hz. Peygamber, Hz. Hatice’nin vefatına kadar ikinci bir evlilik yapmamıştı. O’ndan 6 çocuğu olmuştu. Bunlar Kasım, Ümmü Gülsüm, Rukiye, Zeynep, Abdullah ve Fatıma’dır. Bir de Mısırlı eşi Mariye’den doğma İbrahim. Fatıma hariç bütün çocukları kendisinden önce vefat etmiştir.

Medine halkı kucak açtı Yüce Elçi’ye ve Mekkelilere.. Mal ve mülklerini paylaşmakta tereddüt etmediler. Her daim Allah Elçisi’nin yanında oldular. Bedir, Uhud, Hendek gibi nice savaşlarda kahramanlıklar gösterdiler.

630 yılında kovulduğu ana yurdu olan Mekke’yi kansız olarak feth eden Hz. Muhammed (SAV) 632 senesinin 8 Haziran Pazartesi günü ebedi aleme irtihal etmiştir.

Bu yazı toplam 405 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim