• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • Ordu 4 °C

İçişleri Bakanlığında Devir-teslim Töreni

İçişleri Bakanlığında Devir-teslim Töreni
Mevzuat gereği seçim öncesi görevinden istifa eden İçişleri Bakanı Efkan Ala, görevini İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk’e düzenlenen törenle devretti.7 Haziran seçimleri öncesinde Adalet...

Mevzuat gereği seçim öncesi görevinden istifa eden İçişleri Bakanı Efkan Ala, görevini İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk’e düzenlenen törenle devretti.

7 Haziran seçimleri öncesinde Adalet Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığında yapılacak olan devir-teslim törenleri bugün gerçekleştirildi. Anayasa gereği İçişleri Bakanı Efkan Ala görevini İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk’e devretti. Öztürk, 7 Haziran seçimlerinden sonra kurulacak olan yeni kabineye kadar İçişleri Bakanlığı görevini yürütecek.

İçişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen devir teslim törenin de konuşan Efkan Ala, bir yılı aşkın bir süredir yürüttüğü görevini 6 Mart 2015 tarihinde seçim mevzuatı gereği İçişleri Bakanlığı görevini sonlandırdığını ifade etti.

Müsteşar Sebahattin Öztürk’ün bugün itibariyle İçişleri Bakanlığı görevini devraldığını kaydeden Ala, “Şu anda yerine getirdiğimiz husus törensel kısmıdır. Bu törensel kısımda bizleri yalnız bırakmadığınız için yürükten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“ALLAH’A HAMD OLSUN”

“Bu görevi bize nasip eden Allah’a hamd olsun” diyen Ala, “Bir yıl içerisinde görevi yerine getirmemiz hususunda bütün çalışma arkadaşlarımızın katkısına yürekten teşekkür ediyorum. Bu görevi tevcih eden sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın Başbakanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Görevim sırasında beni hiç yalnız bırakmayan, yaptığım her işte desteklerini sürekli hissettiğim aziz milletime de arzu hürmet ediyorum” dedi.

Ala, İçişleri Bakanlığı’nın çok temel bazı görevleri üstlendiğini belirterek, milletin can ve mal emniyetini sağlamanın en başta gelen görevi olduğunu ifade etti.

“GÖNÜL RAHATLIĞI İÇERİSİNDE GÖREVİMİZİ DEVREDİYORUZ”

İnsanların temel hak ve özgürlüklerini garanti altına almak ve asayiş hizmetlerinden güvenlik hizmetlerine kadar kırsalda jandarmayla, denizlerde sahil güvenlikle, şehirlerde emniyetle milletin hizmetine koşmanın İçişleri Bakanlığı’nın en temel görevlerinden birisi olduğunun altını çizen Ala, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu görevleri yaparken çok hassas bir denge üzerinde faaliyet gösterdiğimiz hep biliyoruz. Türkiye’nin hedefleri var. 2023 hedefleri var, 2071 vizyonu var. Bu hedeflere doğru giderken İçişleri Bakanlığı olarak da kendimizi sürekli gözden geçirip reforma tabi tutup Türkiye’nin hedefleriyle mütenasip bir görev anlayışını, teşkilat yapısını inşa etmek zorundayız. Onun için bundan sonraki dönemlerde de çok şey yapılacaktır bu bakanlıkta, çok reformlara imza atılacaktır. Bugüne kadar yapılandan belki çok daha fazlası çok daha az zamanda ve hızlı biçimde yapılacaktır. Çünkü milletimiz daha hızlı daha kaliteli güvenlik hizmetini fazlasıyla hak ediyor. Bizde bu hizmeti milletimizin arzu ettiği biçimde sunma hedefini hep siyasetimizin en önünde tutacağız. Bu genel çerçeveye çok uygun hedefleri aynı, teorik bilgisi son derece yerinde, pratik tecrübe bilgisi ise kendisinden ders alınacak seviyede olan değerli kardeşim Sebahattin beye bu görevi törensel anlamıyla devretmekten bir mutluluk duyduğumu özellikle belirtmek istiyorum. Kendisini yıllardır yakınen biliyoruz, birlikte çalıştık. Bu konuda izahtan vareste bir kabiliyeti ve yeteneği, bilgisi, birimimi olduğu kuşkusuzdur. Türkiye bu seçim sürecini de milletimizin iradesinin hiçbir baskıya maruz kalmadan sandığa yansıması konusunda güvenlik birimlerimizle ve kendi iradesiyle en iyi şekilde bu süreci yöneteceğine inancım tamdır. Gönül rahatlığı içerisinde görevimizi devrediyoruz.”

“TÜRKİYE BİR İSTİKRAR ADASI OLARAK YOLUNA DEVAM EDİYOR”

“Şimdiye kadar milletimize karşı bir yanlışımız olduysa af dileriz” diyen Ala, milletin iradesini yere bırakmamak için kendisinin elinden geleni yapmaya çalıştığını vurguladı. Milletin gönlünde bunun bir karşılığını fazlasıyla bulduğunu sözlerine ekleyen Ala, “Gittiğimiz her yerde kendileri bizleri gösterdikleriyle ilgiyle kendilerine yönelik hizmetlerin fazlasıyla karşılığını verdiler. Onlara tekrar teşekkür ediyorum. Türkiye bulunduğu fiziki coğrafyada bir istikrar adası olarak yoluna devam ediyor. Etrafımız, komşularımız, Irak, Suriye ve diğer ülkelerde gerçekten bir istikrarsızlık, iç savaşa varan çatışmalar ve iç savaş hüküm sürmekte. Türkiye’de Allah’a şükür siyasi istikrarıyla, ekonomik istikrarıyla, geleceğe olan inancıyla, büyük projeleriyle yoluna devam ediyor ve bir istikrar adası olarak varlığını sürdürüyor. Bu gözümüz gibi korumamız gereken en önemli değerimizdir. Hem toplumsal istikrarın sağlanmasında hem Türkiye bu istikamette hızlı yol almasında İçişleri Bakanlığına çok önemli görevler düşmektedir. Bu görevleri yerine getirmekte bizim vazifemizdir. Bu anlayış içerisinde bu görevi Sebahattin beye devretmenin gururu içerisindeyim” şeklinde konuştu.

“SEÇİMLERDE HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALMAK BİZİM GÖREVİMİZDİR”

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ise, Efkan Ala’nın kendisi hakkında yaptığı konuşma için teşekkürlerini iletti. Güvenlerini boşa çıkarmamak için çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekleyen Öztürk, “Sizin dirayetli yönetim anlayışınızı önümüzdeki seçim sürecinde de başarıyla sürdüreceğimizden emin olmanızı istiyoruz. Gerçekten şu süreçte bizim en önemli görevlerimizin yanı sıra seçimlerde güvenli bir şekilde halkın iradesini olduğu gibi sandığa yansıtmak için her türlü tedbiri almak bizim görevimizdir. Bunu layıkıyla şimdiye kadar olduğu gibi yapmak en büyük görevimiz. Bunu ifade edeceğimizden emin olabilirsiniz”

“YENİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE BU DEĞİŞMELER BİTER”

Hakikaten köklü bir bakanlığın mensupları olduklarını kaydeden Öztürk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim için en önemli iki unsur var. Bir, seçimler konusunda halkımızın sağduyulu tutumu ve geçmişteki bu konudaki çok mümtaz geleneklerimiz biz buna güveniyoruz. İkincisi de, çok tecrübeli, çok kaliteli bir ekip ve kadroyla yolumuza devam ediyoruz. Buda bizim en büyük avantajımız olacaktır. Geçtiğimiz bir yıldan fazla süredir İçişleri bakanımız olarak bende yaklaşık bende 5 aydan beri müsteşarınız olarak bu ilkelerle bu güne kadar bakanlığımızı çok önemli yerlere getirmiş bulunuyoruz. Bu anlamda gerek müsteşar olarak gerek şimdi bakan olarak başta sayın Cumhurbaşkanımız, sayın başbakanımız olmak üzere zatıalinize takdirlerinizden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah bundan sonra da seçime kadar bu başarıları tekrar ederek seçimi 7 Haziran’da hayırlısı ile tamamlamış olacağız. Bu sürecin özellikle anayasamızdaki 114. Maddenin artık ilk zamanlardaki gerekleri günümüzde kalkmış durumdadır, altı boşalmış durumda. İnşallah anayasa değişikliği ile bu seçim zamanındaki değişikliklerinde bir şekilde önü alınmış olur. Gerçekten işin asli sahibi tarafından yürütülmesi sağlanmış olur diye temenni ederek bundan sonraki siyasi hayatınızda başarılar temenni ediyorum. Her zaman yanınızdayız. Yolunuz açık olsun.”

Yapılan konuşmaların ardından İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Efkan Ala karşılıklı olarak birbirlerine çiçek takdim etti.

Başbaşa görüşmenin ardından eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, bakanlığın önünde düzenlenen törenle uğurlandı. Uğurlama törenine çok sayıda emniyet, jandarma, sahil güvenlik ve bakanlık personeli katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 174 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • GÜNAY: PROJELERİMLE HAZIRIM10 Aralık 2018 Pazartesi 15:17
 • ATAŞEHİR'E ‘HAMARAT’ BAŞKAN GELİYOR!03 Aralık 2018 Pazartesi 17:35
 • SİYASET BU EKİPTEN SORULACAK!30 Kasım 2018 Cuma 13:19
 • BİR..! DR.MEHMET HİLMİ GÜLER ESERİDİR ; ASRIN PROJESİ 2019’DA BİTİYOR28 Kasım 2018 Çarşamba 15:15
 • ORDU BÜYÜKŞEHİR'İN ADAYI O İSİM Mİ?18 Kasım 2018 Pazar 17:17
 • AK PARTİ ULUBEY BELEDİYE ADAY ADAYI18 Kasım 2018 Pazar 16:32
 • FINDIĞA EN ÇOK AK PARTİ SAHİP ÇIKTI18 Kasım 2018 Pazar 12:02
 • GÜNAY ULUBEYİ SALLADI18 Kasım 2018 Pazar 11:31
 • ALTINORDU'DA TOMAKİN RÜZGARI!!!14 Kasım 2018 Çarşamba 12:00
 • GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İÇİN ADAYIM12 Kasım 2018 Pazartesi 20:40
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim