• BIST 94.783
  • Altın 245,912
  • Dolar 5,9336
  • Euro 6,6251
  • Ordu 15 °C

İFTARLIK BULAMAYAN ÇARESİZİN İNTİHARI VE MÜKELLEF İFTAR SOFRALARI

Muzaffer GÜNAY

İFTARLIK BULAMAYAN ÇARESİZİN İNTİHARI

                                   VE MÜKELLEF İFTAR SOFRALARI

            Önce bir gazete haberi:

            “Seyyar satıcı Hacı Oruç eve geldi ve eşine.”Ne yemek var?” diye sordu.Eşi,”Evde yemek yapacak bir şey yoktu.” Diye cevap verdi. Bunun üzerine çocuklarına sarılıp bir süre ağlayan Hacı Oruç,daha sonra arka odaya geçti ve kendini bir iple tavana asarak intihar etti.”

            İntiharın dinimizce çok büyük bir haram olduğunu bir kenara not ederek,gelelim işin öteki boyutuna:

            Bu çaresizin canına kıymasından sadece kendisi mi sorumludur? Dinimizce,bu vahim olayın sorumlusu o şahsı tanıyan herkes olsa gerektir. Zira,İslam,bir Sosyal Adalet dinidir aynı zamanda. O’nun da ötesinde bir “İSÂR” dinidir. Yani,kendisi muhtaç olduğu halde elindekini diğer muhtaçlara vermek.. Bu,sosyal adaletin de çok ötelerine varan bir diğergamlıktır. Büyük mutasavvıflardan Abdullah bin Mübarek,kafilesiyle Hac yolunda iken,çok muhtaç bir aileye rast gelir. Arkadaşlarıyla birlikte bütün paralarını bu aileye verip hep birlikte geriye dönerler. İşte,İslam’ın hakiki mü’mininden çarpıcı ve ibretlik bir ahlak örneği size. Hz. Ömer’in (R.Anh.),muhtaç bir kadının evine bizzat sırtında erzak götürdüğünü çoğumuz biliriz.Peki kim Hz. Ömer? Hz. Peygamber’in,”Benden sonra Peygamber gelecek olsaydı O,Ömer olurdu” buyurarak övdüğü, Cennetle müjdelenmiş on büyük sahabiden biri.. Ey İnsaf!.. Nerelerdesin?

            Elimizi çenemize verip,kasketimizi gözümüzün üstüne düşürüp Allah rızası için biraz kendimizi sorgulayalım. Hacı Oruç gibi binlerce çaresiz,iftarlık bile bulamazken,yine on binlerce insanın mükellef iftar sofraları etrafında, düğün dernekteymiş gibi sorumsuzca midelerine bayram yaptırmalarının vicdanen bir izahı olabilir mi?!..Bu ne menem bir din kardeşliği anlayışıdır ki,öyle ya da böyle, burnunun dibinde intihar eden yoksullar için ,”canım biraz çalışsaymışlar,akıllarını kullansaymışlar,hem böyle üç paralık şeylerden intihar mı edilirmiş..” kıvamında Şeytan’ı bile utandıracak derekede aşağılık inciler! döktürülebiliyor?

            “KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR.” İkazını da mı hiç duymamıştır böyleleri?..Bu ne vicdan fukaralığıdır arkadaş? Bu ne bencillik ve ne tuhaf bir müminlik ahlâkıdır?!..

            Gel de Ebu Zer hazretlerine sapına kadar hak verme. Ne demişti bu büyük Peygamber Dostu: “ Devlet, zenginlerin ihtiyaç fazlası tüm mallarını müsadere etmeli ve fakir fukaraya dağıtmalı..” Ceremesini pek ağır ödettiler O’na.. Bir nevi sürgüne gönderildi ve orada tek başına Allah’a yürüdü.

            Saraylarda verilen şatafatlı iftar yemeklerini bile geride bırakan mükellef iftar masalarında midelerini tıka basa doldurarak oruç tuttuğunu zannedenlerin hali,hakikatte içler acısıdır. Güya oruç tutmuş oldular, güya iftar etmiş oldular. Bu gibi hedonistler, Şeytan’ın maskarası,müslümanların da yüz karasıdır. Yüce Allah’ın bunlara hitabı pek ağırdır: “Yazıklar olsun size!..”

            EY İNSAF! NEREDESİN?

            İftar açmak için bir tas çorba bile bulamamanın kahrıyla canına kıyan Hacı Oruç’ların dünyasını umursamayanları Allah’a havale etmekten başka ne gelir elden?!..

            İnsanların nerelerde, nasıl iftar yaptıkları değil meselemiz. Fakir fukaranın iç yakan halini umursamama bencilliğinedir isyanımız..Sitemimiz,yoksulların haklarını gasp eden insaf fakirleri olan servet sahiplerinedir.

            Bununla beraber,nice hali vakti yerinde olanlar vardır ki,Sahabe Devri müminleri gibidirler. Fakir fukarayı gözetirler,yedirirler,barındırırlar,giydirirler.

            Hacı Oruç ve emsalinin  Büyük Mahkeme’de yakalarına yapışacakları insanlardan

olmamak için hayır peşinde koşmak gerek. Gayrisi yalandır,hüsrandır,ziyandır.

            Fakir fukarayı gözetmemek,CENAB-I HAKK’a isyandır. Büyük isyan hem de..

Bu yazı toplam 844 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim