• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

KADINI ŞEYTANA BENZETMENİN ARKA PLANI

Muzaffer GÜNAY

Şeytan bütün kötülüklerin öznesidir.

Baş özne olarak insanoğlunu istikametten yani doğru yoldan saptırmak için her bulduğu fırsatı kullanır;ayartır,kışkırtır.Zaaflarından yararlanarak çoğu kez bunda başarılı olur ve olmaktadır.

Kur’an’a göre böyle.

Tahrifata uğratılmış olan Tevrat ve İncil’de de böyledir.

Peki,kadının/dişinin şeytana benzetilmesinin arka planında ne olabilir? Neden bir çok beşeri ve ilahi menşeli dini kaynaklarda(Kur’an hariç) kadın şeytan metaforundan yola çıkılarak bütün kötülüklerin anası olarak gösterilir? Bunun arka planında ne gibi sebepler var acaba?

Kabul edilmelidir ki,tarih hep erkek egemen yönetimlerin tekelinde kalmıştır ve bu günde aşağı yukarı böyledir.

Kadın yaratılışı gereği olarak yönetmek kabiliyetinden erkeklere nispetle daha eksiktir;daha az yeteneklidir.

Kadın,öncelikli olarak analık kabiliyeti ile öne çıkar. Yönetmekse ayrı bir sanattır,doğuştan gelen karakterdir.

Kadim toplumlar arasında da kadına bakış açıları,birbiri ile çok benzeşir. Mesela,Samî kültürlerde kadının horlanması ile “İLK GÜNAH” arasında dolaysız bir ilişki vardır.

Tevrat’a göre,kadın yani Havva,Hz. Adem’i kandırıp yasak meyveden yemesini sağlamıştır.Böylece,insanoğlunun isyanının baş sebebidir.

B.Russel’in Evlilik ve Ahlak adlı eserinde kadın,cehennemin kapısı olarak vasfedilir.

Kadın ayartıcıdır,baştan çıkarıcıdır.

Oysa,Kur’an’a göre,yasak meyveyi yiyerek günah işlemede Hava ile Adem ortaklaşa karar vermiştir.Yani suç ortaktır.

Daha ilginci Kur’an,Hz. Adem’in ismini zikrederek yasak meyveden hanımı ile birlikte yediklerini ifade buyurur.Ancak,Havva ismi geçmez.”İkisi” şeklinde işaret edilir.

İslam yani Kur’an,kadını aşağılamaz.Hor görmez.İlk günahın baş sebebi olarak görmez,bunu ima eden tek kelime bile yoktur Kur’an’da..

Buna rağmen,İslam tarihi boyunca kadının hak ettiği insani düzeyden hep gerilerde tutulduğu görülür. Kur’an’ın kadınla daha genelde insanla ilgili buyrukları ve anlatıları ile öteden beri kadına yapılan muamele arasında derin bir ayrışma mevcuttur.”Herkes kendi günahından sorumludur.” Ayeti bunun en bariz göstergesidir.Kadın ve erkek yapıp ettiklerinden ayrı ayrı sorumludur. Biri (Havva)şeytan, diğeri de (Adem) bu şeytanın oyuncağı olarak anlatılmaz,nitelendirilmez.

Müslümanlık tarihi boyunca dün ve bugün kadının hak ettiği insani mertebede görülmemesi,kadim geleneklerin Müslümanlar arasında da baskın karakterde olduğuna işaret eder.Kız çocuklarının uzun çağlar boyu eğitim-öğretim hakkından mahrum edilmesi gibi daha pek çok hak ihlallerinin arka planında yatan sakil gerçek işte budur.

“Elinin hamuru ile erkeğin işine karışmak.”,”Kadının saçı uzun,aklı kısadır.” Gibi daha çokça deyim,söz ve atasözünün temelindeki saikler manzumesi,kadın için nasıl bir düşünce geleneği oluştuğunu anlamaya yeter.

Allah,insanı balçıktan yarattığını söyler. Erkeği,kadını birbirinden ayıran,ayrıştıran bir ifadeye tesadüf edilmez.Fakat tabiatları itibarı ile kadınla erkek arasında tabii ki bazı farklılıklar vardır. Beşeri,insani hayatın düzgün,sağlıklı ve uyumlu sürmesi için tabiat farkı, İlahi hikmet’in icabıdır.

Şefkat kadının baskın tabiatı iken,soğukkanlılık erkeğin baskın karakteridir.

Kadına şeytan diyen zihniyet İslami ve insani olamaz..

Bu yazı toplam 537 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim