• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

KEŞKE KULAK VERSEN! KENDİNE İYİLİK ETMİŞ OLURSUN

Muzaffer GÜNAY

Biliyoruz, kırkta biri vermekten gocunmuyorsun.

            İyi de, kırkta bir seni kurtaracak mı? Ayrıca, bu kırkta bir nereden çıktı? İlmihallerde öyle yazıyor diyeceksin. Tamam da, Kur’an’da böyle bir rakam yok. Hadislerde de geçmiyor. Birileri, mal ve para biriktirenlerin gönlünü hoş tutmak için yazmışsa o rakamı ne olacak halin?

            Allah, ne diyor ona bakalım hele bir:

            “İhtiyacından fazla neyin varsa vereceksin.. ”(Bakara/219)

            Hz. Ebu Bekirler, Hz. Ömerler, işte bu ayetin gereğini yerine getirdiler. 600 bin dirhemini köleleri azad etmek için veren Hz. Ebu Bekir’i niçin örnek almıyorsun?

            Ey Müslüman!

            “Servet benim değil mi? Dilersem veririm, dilersem vermem..”mi diyorsun yoksa?

            Haşa! Tevbe etmelisin.. Mülkün yegane sahibi Allah’tır efendi! Mülkünden dilediğine dilediği kadarını verir. Bol ya da az..Genişletir ya da kısar. Mülke ortaklık iddiasında bulunan bal gibi şirke düşer.. Ve lillahi mülkü’s semavati ve’l ardi vema fihinne.. Yer gök ve ikisi arasında ne var ise tamamı Allah’ındır. Gözünü dört aç. Nefsine ve Şeytan’a yem oluyorsun!.. Bak uyanık ol! Sen kazanırsın sonunda.

            Dünyaya sarılıp yapışma! Gözünü kapattığın an biter her şey.. Kabire kim ne götürmüş ki.. Tevbe Suresi’nin 34. ve 35.ayetlerini kırk bir kere oku. Arapçasını bilmiyorsan, mealini oku. İhtiyacın dışında biriktirdiğin her şey, cehennemde kızdırılıp kızdırılıp ateş parçası olarak derine, alnına ve böğrüne yapıştırılacak.. Dehşetli ihtar! Uyan be ey kardeş! Gaflet uykusundan uyan! Bırak, mal mülk (kenz) biriktirme işlerini.. Kazan ama biriktirme.. Fabrikalar kur, işyerleri aç, istihdam için uğraş ver. Biriktirdiğin her kuruş, ateş olarak seni yakar zira. Allah’ın uyarısını ciddiye almayan helak olacak! Böbürlendiğin malın mülkün senin afetin olabilir ey kardeş!

            Fakirlik de, zenginlik de Allah’ın biz kullarını imtihan etme vesilesidir. İmtihanı kazanmak, servet biriktirmekten çok daha akıllıcadır. Haram, helal demeden biriktirenlerin ahir hali, ancak Şeytan’ı sevindirir. Şeytanı memnun eden Allah’ı gazaplandırır, ey ihvan!

            Sakın ola, kırkta bir vermekle kurtulmuş olmayı bekleme! Nahl  71. Ayet,rehberin olsun!

            Buyurur ki Yüce Allah:

            “Allah rızkı kiminize diğerinden fazla vermiştir. Peki, kendisine fazla verilenler emirleri altında çalışan kesimleri servetlerine ortak etseler de, onlar da bu konuda (kendileriyle) eşit hale gelseler ya! Buna(dahi razı olmayacaklarına) göre, hala(ortak koşmakla),Allah’ın nimetlerini bile bile inkara yeltenmiş olmuyorlar mı?”(Hayat Kitabı Kur’an Kelime Meali, Mustafa İSLAMOĞLU)

            Şu ayet mealini kırk bir kere daha oku! İnan, çok hayrına olur..

            Kırkta bir demiyor Yüce Allah.. Kazandığına emrin altında çalıştırdığın işçilerini ortak et diyor. Ne kırkta biri ey ihvan!..

            Diyanet, bu ve benzeri mal mülk edinme ile ilgili ayeti hiç gündeme getirmiyor? Cemaatler, dini oluşumlar bu gibi mala /mülke değinen ayetlerden köşe bucak kaçıyorlar. Acaba, sebebi ne olabilir? Hiç düşündün mü kardeşim? Teheccüde kalkmanın sınırsız sevabına, saçın bir telinin bile görünmesinin büyük azabına dair uydurma sözlere, masalsı hikayelere saatler ayıranlar, Allah’ın şu ayetini niçin kürsülerden, minberlerden anlatmazlar? Kötü niyetliler demek istemem. Fakat,bu acı gerçeği değiştirmez ne var ki..

            Mal- mülk sevgisi kalbine oturan adamda hayır olmaz. Çünkü, bütün yüce sevgiler kararmış kalbi terk eder. Büyüsüne kapılma dünya süsünün.. Hepsi imtihan vesilesidir.

            Namaz, oruç, hac.. Bunları da yerli yerince eda ediyor-etmiş olabilirsin.Fakat, Allah’ın mülkünden sana verilen servete, mala, paraya, BENİM BENİM diyerek sarılırsan, ateş de sana sarılır, Allah korusun!..

            Nice mal ve mülk biriktirenin biriktirdiğini ardında bırakarak öbür tarafa temelli göçtüğünü niçin düşünüp ibret almazsın?!.

            Biliyoruz, epey uzaklardaki çaresizlere çam sakızı çoban armağanı kabilinden bir şeyler de göndermektesin.

                Tamam, iyi.. Pekala, hemen yanı başında oturan fakat, sofrasında iki tıkıl zeytine bile hasret kalan komşunu neden ihmal edersin? Belki,haberin bile yoktur,kim bilir..

            Para kazanma mesleğini üç yaşından itibaren öğrettiğin oğlunun milyon dolarlar kazanmaktaki hünerini övüne övüne anlatıyorsun. İyi, güzel. Peki, evli kızının içler acısı halini niye anlatmıyorsun?

             Birilerinin kınamasından mı korkuyorsun yoksa?

           

           

 

Bu yazı toplam 620 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
MUALLA KAHRAMAN
23 Mart 2015 Pazartesi 21:39
21:39
SÜPER BİR YAZI ,ELİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK ,KEŞKE TÜM İNSANLAR AYNI RUHTA OLSA..................
88.254.8.6
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim