• BIST 96.455
  • Altın 222,078
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • Ordu 18 °C

Kökü Dışarıda Olan Kulüpler!...

Orhan YÜCEL

Hep merak etmişimdir. Gençlik dönemlerinde Türkiye’nin neresinde bir devlet hastanesine veya üniversite hastanesine gitsem,  mutlaka bazı lüks döşenmiş odaların kapısında bu oda falan Rotary  kulüp veya Lions kulüp tarafından döşenmiştir yazısı gözüme ilişirdi.

Bu yazıyı her gördüğümde, içimden ürperirdim.

Çünkü bu kulüplerin kökünün dışarıda olduğunu ve dışarıdan güdümlü olarak faaliyette bulunduğunu biliyordum.

Benim ülkemin hastanelerinde, lüks odaların bu kulüpler vasıtasıyla döşenmesi sizleri bilmem, ama bir TÜRK vatandaşı olarak beni fazlasıyla rahatsız etmiştir.

Az önce de belirttiğim gibi bu kulüplerin dışarıdan yönetilmesi ve dışarıdan aldığı talimatlara göre hareket ettiğini düşündükçe ve hiçbir devletin bize dost gözüyle bakmadığından da emin olduğumdan, bu kulüplerin benim ülkeme, bizim menfaatlerimizi korumak üzere gelmeyeceklerini de çok iyi idrak edebiliyorum.

Aynı şekilde bu kulüplerin direk olarak kendi adlarını koyarak okullar yaptırdıklarını da biliyoruz.

Bu okulların da yine bu kulüplerin reklamını yapmak, tanıtmak ve bu kulüplerin millet nezdinde itibar kazanmasına vesile olmasını sağlamak, en önemlisi de milli ve manevi değerlerimizi tanımayan nesiller yetiştirilmesine vesile olmak üzere açıldığını ve desteklendiğini göz ardı etmeyelim.

Bir kere bu kulüplerin bizim ülkemizde, kendi ülkelerinin veya kendilerinin kurulmasında önayak olduğu bilinen grupların menfaatlerini korumak ve onlara yardımcı olunarak taraftar toplamak üzere bulunduğunu gözden kaçırmamak gerekir.

Türkiye’de Avrupa ülkelerinin daha fazla taraftarı bulunduğunu ve Avrupa ülkelerinin sözlerinin daha çok dinlenmekte olduğunu gören Amerika, bunun sebeplerini araştırmış ve bu yakınlığın Mason locaları vasıtasıyla sağlandığını görmüş.

Bunun üzerine de, Amerika Türkiye’de bu kulüplerin oluşturulmasına ön ayak olmuştur.

Böylece Türkiye’de daha fazla taraftar da toplamıştır.

Bu kulüplerin en büyük özelliği üyelerinin bulundukları her meslek ve konumda yükselmelerinde ve zirveye tırmanmasında yardımcı olmuşlardır. Devlet memuru olan üyelerin çok kısa zamanda en üst makamlara kadar hiç zorlanmadan tırmandığı gözden kaçmamıştır.

Bürokraside yönetenler hep bu kulüplerin ve masonların destek verdiklerinden seçilmiştir.

Ticarette de aralarında çok sıkı bir yardımlaşma ve dayanışma sağlanarak, üyelerinin büyümesi sağlanmıştır.

Birbirleri ile olan ilişkilerinin daha güçlü yardımlaşma ve dayanışmaya vesile olabilmesi bakımından, üyelerinin devamlı görüşmeleri adeta bir emir gibi telakki edilmiş ve her üyenin bu toplantılara mutlaka katılımı sağlanmış ve takip edilmiştir.

Sadece üyelerle de sınırlı kalınmamış üyelerin toplantılara mutlaka eşleri ile birlikte katılımı da sağlanmıştır.

Bütün toplantıları da yemekli ve içkili olmaktadır.

Bu toplantılarda, dışarıdan gelen talimatlar doğrultusunda üyelerin eğitilmesine ve düşüncelerinin geliştirilmesine çalışılmaktadır.

Bazı tanıdıklarımızın da iç yüzlerini ve gerçek gayelerini bilmeden sırf tanınmış kimselerle bir araya gelebilmek ve daha geniş çevre edinebilmek uğruna bu kulüplere üye olduklarını üzülerek müşahede etmekteyiz.

Bu tanıdıklarıma bazen, neden bu kulüplere üye olmak gereğini duyduğunu sormuşumdur. Aldığım cevap hep beni şaşırtıcı olmuştur.

Bu tanıdıklar, biz fakirlere ve ihtiyaç sahiplerine yardım yapıyoruz.

Bizim kötü bir niyetimiz yok.

Ben de bu tanıdıklarıma, madem fakir fukaraya yardım yapmak istiyorsunuz, neden kökü dışarıda ve bize hiçbir faydası olmayan bu kulüplerin reklâmlarının yapılmasına ve bizim ülkemizde sempati kazanmasına vesile oluyorsunuz.

Madem yardım gayesiyle bu kulüplere üye oluyorsunuz, O zaman kendiniz bölge insanlarımıza yardımcı olabilecek şekilde sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri kurun veya kendi adınıza yardım yapın.

Böylece bu derneklerin reklâmının yapılmasına ve ülkemizde sempati kazanmasına da sebep olmazsınız demişimdir.

Gördüğüm kadarıyla bu kulüplere üye olanların çoğunluğu, arkadaşlarının ve çevrelerinin teşvik ve telkiniyle bu kulüplere iyi niyetle üye olmuşlar. Aslında işin gerçeği, bu kulüplerin bize hiçbir faydasının olamayacağını ve bizim ülkemizin menfaatine olacak hiçbir faaliyette bulunamayacağını iyice bilmemiz gerekmektedir.

Ayrıca bu kulüplerin, masonluğa atılacak ilk adımı sağladığını ve masonluğa giden yolda öncü rol üstlendiğini de unutmayalım.

Masonların Osmanlı İmparatorluğunun parçalanmasında birinci derecede rol üstlendiğini, günümüzde de Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin parçalanması için büyük çaba içinde bulunduğunu da göz ardı etmeyelim.

Bize ait olan yerlerde ve bilhassa hastanelerimizde ve bu kulüplerin adını taşıyan okulların açılmasında, kökü dışarıda bulunan bu kulüplerin reklâmının yapılmasına ve milletimizin temel değerlerinin dejenere edilmesine vesile olacağımıza, gelin her şeyiyle bize ait olan yerli ve bize ait derneklere üye olalım veya yenilerini kuralım.

Bu yazı toplam 662 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim