• BIST 94.783
  • Altın 245,912
  • Dolar 5,9336
  • Euro 6,6251
  • Ordu 15 °C

KUZEYİN BÜYÜYEN VE PARLAYAN YILDIZI !

Salih Ziya CÖRÜT

 

Hiç kuşku yok ki; Ordu İlimiz, gerek coğrafi konumu itibariyle, gerekse ekonomisi, sosyal ve kültürel zenginlikleri, sanatsal değerleri ile son yıllarda içte ve dışta yetiştirdiği başarılı ve gözde siyasileri, bürokratları, sanayicisi, iş adamları ve süper ligin Ordusuyla çağa damga vurarak Kuzeyde Karadeniz Bölgemizin olduğu kadar ülkemizin büyüyen ve parlayan yıldızı olmuş ve bugün Büyükşehir olma yolunda zoru başarmıştır.
​Elbette geçmişten bu güne kat edilen mesafe gün gibi açık ve berrak olup ortadadır. Hakikaten Havaalanı projesi ile yıllar sonra ihmal edilmişliğe karşın hak ettiklerini, başta İçişleri bakanlarımızdan değerli hemşerimiz İdiris Naim ŞAHİN olmak üzere, vizyonuyla sivil toplumun içinden gelen ve yüz akı, TBMM Divan Kurulu Üyesi Av. Mustafa HAMARAT ile almaya başlayan İlimiz, Büyükşehir olmayı da hak ederek onların destek ve katkıları ile arzuladığı hedefe emin adımlarla ilerlemektedir.
Öncelikle Havaalanı, Ordu Üniversitesi, Tıp Fakültesi ve derken ardından Otoyolları ve Bolaman Tünelleri, Akdeniz ve İç Anadolu’ya açılan Dereyolu projeleri, çevreyolu projesi, Doğalgaz, Turizme kazandırılan Kayak Tesisleri, Kültür ve sanat şehri olan İlimize yapılan Kültür Merkezi ile Devlet Tiyatrosu, Orduspor’umuza tahsis edilen ve aynı zamanda halka açık 350 dönümlük Turnalık kamp tesisleri, şimdiden İlimizi Kuzeyin değil, ülkemizin parlayan yıldızı ve incisi konumuna getirmeye yetmektedir.
Hakikaten bugün Büyükşehir algısından uzak, insanların beyinlerini karıştıracak beyanlarla vergisel değerlerin yükseleceğinden dem vurarak toplumu çelişkiye sürükleyen zihniyetler gelecekte Büyükşehir olmanın nimetlerini görünce utanacaklardır.  
Elbette hareket olan yerde bereket vardır. Öncelikle topyekun kalkınmada işin sadece vergisel boyutuna değil, hizmetlerin yeterliliğine bakmak gerekir. Aksine olumsuz safsatalara takılarak menfi portre çizmenin kimseye faydası olmayacaktır.
Hakikatte işin özüne bakıldığında kalkınma hamlelerinde yörelerin gelişmesi için toplumun sırtına vergi yükü yüklemenin yerine teşvik edici projelerin harekete geçirilebileceği hesaba katılmalıdır.
İlimizin Büyükşehir olması ile gelecekle ilgili olarak hemen herkesten vergi alınacağı söylentileri gerçeği yansıtmamaktadır. Bir kere sistemin oturması en az 5 yıllık bir sürece tekabül etmektedir. Zaten bu uygulamada 5 yıl süre ile hiçbir kimseye vergi yükü yüklenmeyeceği bilinmelidir.
Elbette bilahare diğer Büyükşehir’lerde uygulanan yasal  prosedürler ne ise, bizim için de aynısı geçerli olup, farklı uygulamaların olmayacağı gerçeğini bilmemiz gerekir.
Hakikaten yöremiz insanları düzensiz yaşamaya alışmış, çevre bilincinden uzak, çarpık yapılaşmalarla dere yataklarına salıverilen pis su ve kanalizasyon atıklarının çevreye daha büyük zararlar verdiği, doğayı tahrip ettiği aşikardır. Aksine yasalarla insanları disipline etmenin bu açıdan fayda sağlayacağı görüşündeyim. Ayrıca makul imar uygulamaları ile insanlar arasındaki arazi uyuşmazlıklarına dahi çözüm üretilmesi dikkate alındığında Büyükşehir’in daha birçok konularda fayda sağlayacağı görülecektir.
Her şeyden önce Büyükşehir ile İlimizin en ücra köşelerine merkezi sistemde önemli yatırım projeleri kazandırılacağı ve çarpık yapılaşmanın yerine düzenli kentleşmenin varlığı söz konusu olacaktır. Akıllı bir yerel yöneticinin bu çerçevede müteşebbis insanları yöreye kazandırmak için uygulayacağı vergi muafiyetleri, nüfus artışını körükleyecek ve istihdam yaratacak projeleri hayata geçirerek esnafın ayakta durmasını ve gelişmesini sağlayacaktır.
Süper Ligin Ordusu ve Büyükşehir’i ile Kuzeyin büyüyen ve parlayan yıldızı, Karadeniz’in İncisi Ordu’muza başarı dileklerimle…!
​​​​​​​​
 
Bu yazı toplam 912 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim