Haber Ordu Son Dakika Haberleri
Seda Karakaya
Seda Karakaya

Çinli Astronotlar Tiangong Uzay İstasyonuna Güvenli Bir Şekilde Ulaştı

02 Aralık 2022
3 dk Okuma
1 ay önce
Çinli Astronotlar Tiangong Uzay İstasyonuna Güvenli Bir Şekilde Ulaştı

Çin devlet haber ajansı Xinhua'nın bildirdiğine göre, yeni Çinli astronot ekibi Çarşamba günü ülkenin ilk mürettebat devrini yörüngede tamamladıkları Tiangong uzay istasyonuna ulaştı.

Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansından (CMSA) yapılan açıklamaya göre, taykonotlar Fei Junlong, Deng Qingming ve Zhang Lu'yu taşıyan Shenzhou-15 uzay mekiği, 'Long March-2F Y15' taşıyıcı roketiyle ülkenin kuzey batısındaki Gobi Çölü'nde bulunan Jiuquan Fırlatma Merkezinden uzaya  gönderildi. Taykonotlar, hedefe ulaştıklarında halen istasyonda bulunan ekip ile ilk defa yörüngede görev devir teslimi yapacak. Çin'in dünya yörüngesinde kurduğu Tiangong (Göksel Saray) Uzay İstasyonunda 6 ay görev yapacak taykonot ekibi, iki laboratuvar modülü ve donanımlarının entegrasyonunu gerçekleştirecek.

57 Yaşındaki Fei, 2005 yılında Shenzhou-6 misyonuna komuta ederek 17 yıl sonra uzaya dönmüş oldu.

Misyonun ana sorumlulukları ise; yörüngede ilk mürettebat teslimini sağlamak, kurulum yapmak. CMSA sözcüsü Ji Qiming:

"Uzay istasyonunun içindeki ve dışındaki ekipman ve tesisler ve bilimsel deneyler yapmak, “ dedi.

Konaklama süresince, Shenzhou-15 ekibi ziyaret eden Tianzhou-6 kargo gemisini ağırlayacak ve Shenzhou-16 insanlı uzay gemisini teslim edecek ve gelecek yıl Mayıs ayında Çin'in Dongfeng iniş alanına dönmeyi planlıyor.

Tiangong uzay istasyonu, Pekin'in Mars ve Ay'a robotik geziciler indiren ve ülkeyi ABD ve Rusya gücüne yetişebilmek istediği için insanları yörüngeye sokan bir proje. Bu alanda Çin'i 3. yapan iddialı uzay programının taç mücevheridir.

Devlet medyası, Tiangong'un son modülünün çekirdek yapıya başarıyla yerleştirildiğini bunun yıl sonuna kadar tamamlanmasında önemli bir adım olduğunu belirtti.

Bağımsız Çinli uzay analisti Chen Lan, "Çin'in Shenzhou-15 görevi sırasında veya sonunda inşaatın tamamlandığını ilan etmesini bekliyorum" dedi.

Çin, ABD'nin NASA'nın ülkeyle etkileşimini yasakladığı 2011'den bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dışlandı.

Tamamlandığında, Tiangong uzay istasyonunun 90 tonluk bir kütleye sahip olması bekleniyor.

"Göksel saray" anlamına gelen Tiangong, yaklaşık on yıl boyunca faaliyet gösterecek ve sıfıra yakın yerçekiminde çeşitli deneylere ev sahipliği yapacak.

Gelecek yıl Pekin, NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu'nun 350 katı görüş alanına sahip Xuntian uzay teleskobu'nu fırlatmayı planlıyor.

 

Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları