Haber Ordu Son Dakika Haberleri
Seda Karakaya
Seda Karakaya

Gitex, Çin'in İki Kişilik Uçan Arabasının İlk Halka Açık Uçuşuna Ev Sahipliği Yapacak

01 Ekim 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
Gitex, Çin'in İki Kişilik Uçan Arabasının İlk Halka Açık Uçuşuna Ev Sahipliği Yapacak

Dubai'deki bu yılki Körfez Bilgi Teknolojileri Fuarı - daha yaygın olarak Gitex Global olarak bilinir - bir Çinli teknoloji firmasının eVTOL" iki kişilik uçan arabasının ilk halka açık uçuşunu sunacak.

10 Ekim - 14 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleşecek beş günlük teknoloji etkinliği, 26 salona bölünmüş iki milyon metrekarelik sergi alanında - yıllık yüzde 25 artışla - 5.000 şirkete ev sahipliği yapacak.

Dünyanın en büyük teknoloji şovlarından biri olan, küresel teknoloji şirketleri Binance, AMD, Tencent ve ByteDance dahil olmak üzere katılımcıların yüzde 52'si Gitex'te yeni.

Şimdi 42. yılına giren etkinlikte 5G, yapay zeka, bulut teknolojisi, siber güvenlik, FinTech, blockchain, veri analitiği ve akıllı şehirlerdeki en son gelişme ve yenilikler yer alacak.

eVTOL uçan araba ekranı, yıldızların ilgi çekici yerlerinden biri olacak.

X2 uçan araba:

Akıllı mobilite çözümleri tasarlayan, geliştiren, üreten ve pazarlayan bir teknoloji şirketi ve EV üreticisi olan XPeng, Dubai Ticaret Odası'nın desteğiyle iki koltuklu eVTOL (elektrikli dikey kalkış ve iniş) X2 uçan arabasını üretti.

X2, akıllı bir uçuş kontrol sistemi ve otonom uçuş yeteneklerine sahip ve XPeng'in bağlı kuruluşu XPeng Aeroht tarafından bağımsız olarak geliştirilen en yeni nesil uçan arabalardır.

XPeng'in başkanı Brian Gu, X2'nin uçuş sırasında sıfır karbondioksit emisyonu ürettiğini ve düşük irtifa şehir yetenekleri düşünülerek tasarlandığını ve saatte maksimum 130 kilometre uçuş hızına ulaştığını söyledi.

Bay Gu, "Gitex Global 2022'de XPeng X2'nin ilk küresel halka açık uçuşunu düzenlemekten ve e-mobilite endüstrisini ileriye taşımak için öncü şirket içi Ar-Ge ve tescilli üretim yeteneklerimizi sergilemekten mutluluk duyuyoruz. Bu ilerlemenin bizi, gezi ve tıbbi ulaşım da dahil olmak üzere bu teknolojiden yararlanan kısa mesafeli şehir yolculuklarının geleceğine bir adım daha yaklaştırdığına inanıyoruz" dedi.

Elektrikli hava taksileri, havacılık endüstrisinde yeni bir segment olarak ortaya çıkıyor ve endüstri devleri Airbus ve Boeing, eVTOL sektörüne yatırım yapanlar arasında.

 

 

Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları