Haber Ordu Ordu Haberleri

Yeter söz milletin!

Orhan Yücel
30 Ocak 2023 10:49
Son Güncelleme: 30 Ocak 2023 10:49

Herkes de çok iyi biliyor ki, bu slogan rahmetli Menderes’in 1950 seçimlerinde kullandığı slogandır.

Menderes, 1950 seçim çalışmalarını “yeter söz milletin” diyerek başlatmış ve yapılan seçim neticesinde CHP’nin tek parti yönetimine son vererek ülkenin demokratikleşme yolunda ilk adımın atılmasını sağlamıştır.

AKParti’de “ yeter söz milletin” sloganı ile 2023 seçimlerinin fitilini ateşlemiş ve seçim startını bu sloganla vermiştir.

Ne var ki, kendisine bir seçim sloganı bile bulamayan CHP sıkılmadan ve utanmadan bu slogan sanki kendilerine aitmiş gibi, aynı sloganla seçim startı vermeye kalkışıyor.

Hatta öylesine dev bir bez afiş üzerine bu sözü yazarak, altına da Kemal Kılıçdaroğlu’nun dev bir posterini koyarak genel merkez binasına asmıştır.

 Rahmetli Menderes bu sloganı o günlerde iktidarda olan tek parti dönemi CHP’sine karşı söylemiştir.

Menderes’in asılmasına vesile olan CHP bu gün onun sloganından medet umar duruma gelmiş.

O Menderes ki, CHP tarafından yıllarca Türkçe olarak okutulan ezanı aslına çevirmiştir. Hemde tek icraatım da olsa ezanı aslına çevireceğim diyerek.

Hatta ezanı Türkçe’den aslına çevirmiş olması, Menderes’in asılmasının birinci sebebidir diyenler bile olmuştur.

Peki Recep Tayyip Erdoğan’ın Menderes’e benzeyen icraatları nelerdir diye düşünecek olursak, aklımıza gelen önemli icraatların başında Ayasofya’nın, Türkçe okunan ezanın aslına döndürülmesi gibi, aslına yani camiye çevrilmesi diyebiliriz.

Devamında ise, Çamlıca’nın tepesine Cumhuriyet tarihinin en büyük camisini ve Taksim’in göbeğine kondurduğu cami olmuştur.

Ayasofya’yı bu güne kadar hiç kimse camiye çevirme cesaretini gösterememiştir. Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi öylesine basit bir olay değildir. Türkiye’nin tam bağımsızlığına kavuşmasının en önemli sembolüdür.

Ayrıca Ayasofya sadece Türkiye için değil, hristiyan alemi için de çok büyük öneme haizdir.

Taksim’e de bu güne kadar cami yapılması için çok sayıda girişimde bulunulmuş, ancak, netice alınamamıştı. Taksim’e cami yapılması da Recep Tayyip Erdoğan’a nasip olmuştur.

Sadece bunları göz önüne almış olsak bile Menderes’in bu sloganını kullanmak Sayın Erdoğan’ın hakkıdır.

Yorum Yazın