• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

MAKAS GİDEREK AÇILIYOR

Muzaffer GÜNAY

Diğer Müslüman ülkeleri pek bilmem ama,bizde İslam ile Müslümanlar arasındaki makasın açısı giderek genişliyor.

            Biraz açmaya çalışırsak;

            Bahçe Şehir Ün.Öğrt. Üyesi ve Dünya Değerler Araştırması Derneği (WVSA)Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Esmer’in 2012 yılı itibarı ile yaptığı bir araştırma sonucuna bakılırsa,dünyada “Kişiler arası güven” in en düşük olduğu ülkelerden biri Türkiye.. Toplumsal dayanışmanın en önemli parametrelerinden birinin, bekli de ilkinin “karşılıklı güven duygusu” olduğunu nazarı dikkate aldığımızda,su kadar muhtaç olduğumuz manevi değerlerden birini daha( güvenme duygusu) nerede ise tümüyle yitirmek üzere olduğumuzu düşünmek hiç de abesle iştigal sayılmamalı. Ürkünç bir durum doğrusu. Alarm zilleri çalıyor lakin aldıran yok.

            Oysa Peygamberimiz,Müslüman’ı, kimliği ne olursa olsun bütün insanların elinden ve dilinden emin olduğu kişi olarak tarif eder.

            Birbirine güven duymayanlardan oluşan bir İslam Toplumu..Nasıl ama? İslam ile müntesipleri arasındaki makasın ne kadar da açıldığını bu örnek yeterince ima ediyor bize.

                Aynı araştırma sonuçlarına göre,”Karşılıklı Güven duygusu”nun en düşük görüldüğü bölge,% 7 ile Batı Anadolu ve Trakya;en yüksek görüldüğü bölge ise% 16 ile  Orta Anadolu. Başka bir ifade ile Batı Anadolu ve Trakya halkının yüzde 93’ü,Orta Anadolu halkının da yüzde 84’ü birbirine güven duymuyor.Öyle anlaşılıyor ki,bu tabloya baktığımızda,mümkün değil ya misalen dinin diğer tüm farzları yerine getirilmiş olsa bile güvensizliğin tavan yaptığı bu toplumda dayanışma,destekleşme,yardımlaşma gibi erdemlerin zemin bulması beklenmemelidir.

                Tarhan Erdem’in “Türkiye’de Dini Değerler” konulu araştırmasına göre,18 yaş üstü insanımızın % 68’i kendisini dindar veya sofu olarak tanımlıyor. Güven depremi ile sarsılan toplumumuzda bu yüksek oranının sadece rakamdan ibaret olduğuna hükmedebiliriz buna göre. Çünkü,halkın dinine bu kadar bağlı olduğu ön kabulünden yola çıkıldığında karşılıklı güven duygusunun böylesine yerlerde sürünmemesi gerekirdi. Neticede,her iki araştırmada görüşleri alınan denekler, bu toplumun bireyleri. Değil mi ki,güven duygusu yok denecek derecede azalan,handiyse dibe vuran bu toplumun değil yüzde 68’i,yüzde yüzü sofuyum dese bile,sonuç yine değişmeyecektir. 

            34 milyon kişinin kendini iyi Müslüman olarak tanımladığı ülkemizde  bir duvarın tuğlaları mesabesinde olan/olması gereken bireylerin birbirlerine karşı hep ve her zaman işkilli bir duruş sergilemesi,netice itibarı ile yapılan ibadetlerin bilinç düzeyinin de oldukça düşük olduğuna işaret etmektedir.Ki,buna göre,bütün toplumsal sorunların ana kaynağı işte bu  bilinç eksikliğidir.

            Kur’an,Müslümanların kardeşliğini tesis etmek için çok önemli emirlerle yolumuzu açmakla beraber,bir nevi reçete mesabesinde olan bu emirlere uyulmadığı içindir ki,bireyler birbirlerine karşı hep uzak ve uzaklarda konumlanmayı tercih ediyor.Tam şunu sormanın sırası:

            Müminlerin Emiri Hz. Ebu Bekir ile Habeşli Köle Bilal’ı kardeş yapan İslam nerede? Hani? Ensar ile Muhacirîn’i(Mekke’den gelen yersiz, yurtsuz Müslümanlarla Medineli Müslümanlar) birbiriyle kardeş ilan eden Hz. Peygamber’in ümmetinin şu yürek paralayıcı,içler acısı hali?!..

             Bir başka araştırma sonuçlarına bakalım isterseniz:

            Sayısı 60’a yaklaşan Müslüman ülkeler arasında Türkiye,en dindar 7.ülke imiş. İlk altısı şunlar: Endonezya,Tanzanya,Ürdün,Pakistan,Nijerya ve Mısır. yüzde doksan dördü, dinin hayatında öneminin çok  önemli olduğunu söyleyen yurdum insanı..Yüzde seksen dördü oruç tutuyor..(muş..).Yüzde on dokuzu haftada en az bir kere camiye gidiyor.% 25’i Cuma kılıyor.Yüzde yirmi üçü asla camiye gitmiyor. Bayramdan bayrama camiye gidenler % 10;yüzde 82’si mezarlık ziyaretlerinin uygun olduğu görüşünde.(PEV,ABD Araştırma Şirketi-2011)

            Zekat verenlerin yüzde yetmiş iki olduğu var sayılan güzel yurdumun insanlarından bir kısmının çöplerden ekmek toplamasının izahı nasıl yapılacak bu takdirde?

            Ritüellerle ibadetleri birbirine karıştıran bir din anlayışı egemen toplumda.Oysa ki ritüel, zamanı ve nasıl yapılacağı Kur’an’da belirlenmiş olan hareketler,ibadet ise yine Kur’an da emredilen ancak  her yerde ve her zaman Allah için yapılan işler ve çalışmalardır.İlkine örnek: Namaz,kurban,Hac.. İkincisine örnek: Yetimi okşamak,açı doyurmak,çıplağı giydirmek,faydalı kitap yazmak,yararlı okuma,yoldaki taşı kaldırmak, söz ve eylemlerde samimiyet,komşu ve akraba hakkını gözetmek vs…

                İbadetlerdeki eksiklikler ve yanlış anlamalar gibi, İman esasları bağlamında da benzeri yanlış algılar,tuhaf inançlar, zihinleri,kalpleri işgal etmiş durumda ne yazık ki.

            Yine anketler üzerinden devam edelim:

            Cinlere inanıyorum diyenlerin oranı % 63..Oysa,Cin, Kur’an’da geçen bir kavramdır ve biz insanlar gibi yaptıklarından sorumlu  olup bizim göremediğimiz varlıklardır.

             ”Biz cinleri ve insanları ancak bize kulluk/ibadet etsinler diye yarattık.”(Zariyat,56).Kalan yüzde otuz yedi’nin cinlerin varlığından bile habersiz olmaları,merhum N.Fazıl’ın “Kafa Kağıdı Müslümanı” tanımlamasına uygun düşmüyor mu?!..Dünyadaki en dindar Müslüman ülkelerin 7.si olmak böyle bir şey mi acaba?

            “Mehdi ben yaşarken geri dönecek.”  Diyenlerin oranı yüzde 68;”İsa ben yaşarken geri dönecek.” Diyenlerin yüzdesi ise 65..

            Biliyoruz ki,Kur’an ve sahih hadislerde ne mehdinin gelmesi,ne de Hz. İsa’nın yeryüzüne inmesi ile ilgili olarak net bir bilgi mevcut. Yok yani.Bazı zayıf hadis rivayetleri hariç…

            Tarihten beri bu marazilik sürüp gidiyor. Günümüzde de.. Makas giderek açılıyor maalesef.

 

Bu yazı toplam 848 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim