• BIST 91.686
  • Altın 211,532
  • Dolar 5,3854
  • Euro 6,1343
  • Ordu 14 °C

Mavi Marmara Gemisi Samsun’da

Mavi Marmara Gemisi Samsun’da
Canik Belediyesi ve İHH İnsani Yardım Vakfı’nın organizesi ile Mavi Marmara Gemisi İsrail’in saldırısından sonra ilk kez sularda yüzerek Samsun’a geldi.31 Mayıs 2010 tarihinde Filistin’e yardım götürm...

Canik Belediyesi ve İHH İnsani Yardım Vakfı’nın organizesi ile Mavi Marmara Gemisi İsrail’in saldırısından sonra ilk kez sularda yüzerek Samsun’a geldi.

31 Mayıs 2010 tarihinde Filistin’e yardım götürmek için çıktığı yolda uluslararası sularda seyir ederken İsrail’in saldırısına uğrayan Mavi Marmara Gemisi, bugün Samsun’a demir attı. 10 gün Samsun’un Samsunport Limanı Sanayi Rıhtımı’nda kalacak olan gemi, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında gençleri şehitler ile buluşturacak.

Perşembe günü saat 17.00’de İstanbul’dan hareket eden gemi bugün öğle saatlerinde Samsun’a ulaştı. Mavi Marmara Gemisi bugün Sanayi Rıhtımı Sevgi Cafe karşısında düzenlenen açılışın ardından Mazlum Coğrafyalar Müzesi olarak 10 gün boyunca çeşitli etkinliklere ev sahibi yapacak.

Saat 13.30’da Mavi Marmara Gemisi’nin rıhtıma yanaşması sırasında bazı vatandaşlar bu anı fotoğraflarken bazıları ise gözyaşlarına hakim olamadı.

Açılış öncesi konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Mavi Marmara Gemisi’ni, kurtuluş şehri, Selçuklu ve Osmanlı şehri Samsun’a, Çanakkale’ye çıkmak üzere İHH ile ortaklaşa getirdik. Mavi Marmara’yı, Mazlum Coğrafya Müzesi halinde 10 gün Samsun halkına göstereceğiz. Mavi Marmara’yı Çanakkale ile bütünleştiriyoruz. Mavi Marmara ümmetin gemisi, Çanakkale de ümmetin savaşıdır. Ümmetin savaşının şehitleriyle, ümmetin gemisini ve yolcularını inşallah 18 Mart’ta Çanakkale ile buluşturacağız” dedi.

Mavi Marmara Gemisi’nde şehit olanların yoklamasını yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Samsun İl Temsilcisi Ömer İdris Akdin, “İHH olarak 10 binlerce yetime bakıyoruz. Ama bizim için en önemli yetim Kudüs’tür. Kudüs’ün sokaklarını, caddelerini, bize mirasını öğretmek zorundayız. Onun için Mavi Marmara Gemisi aynı zamanda Kudüs’ün kalbine giden bir gemiydi ve vuruldu” diye konuştu.

Mavi Marmara Gemisi ile Samsun’a geldiğini belirten Mavi Marmara Gemisi’nde şehit olan Furkan Doğan’ın babası Ahmet Doğan, “Mavi Marmara Gemisi’nin hayatta olduğunu, sularda yüzdüğünü ve ilk olarak da Samsun’a geldiğini görmek, bu atmosferi yaşamak, fıtratın şahadetine giden yolda Mavi Marmara’da yaşadıklarını, onun adına biraz da solumak adına Mavi Marmara’ya binerek Samsun’a gelmek istedim. Mavi Marmara aslında bir dönüm noktasıdır. Türkiye’de saflarımızı belli eden bir dönüm noktasıdır. Furkan’ın yolundan gidecek nice gençleri görünce gururlanıyorum” şeklinde konuştu.

YILDIRIM’DAN İSRAİL’E MESAJ

Mavi Marmara Gemisi’ni İsrail’in takip ettiğini belirten İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Canik Belediye Başkanı Osman Genç, bize ‘Mavi Marmara Gemisi’ni Samsun’a getirelim’ dedi. Biz de heyecanlandık. İsrail, Mavi Marmara’nın artık sularda tekrar yüzemeyeceğini düşünüyordu. Biz de bu programa ‘olur’ verdik. Sizlerle buluşmak istedik. Çünkü Mavi Marmara bir misyonun gemisi, insanlık gemisi, adaletin, özgürlüğün, direnişin, başkaldırının, mazlumların yanında oluşunun gemisidir. Buraya kadar geldik. İnanın İsrail şu anda burayı takip ediyor. Çünkü biliyor ki, Mavi Marmara eğer Karadeniz’e açıldıysa, tekrar Akdeniz’e açılabilir. Eğer zulme devam ederlerse, sabırlarımız tükenirse, yine yola çıkabiliriz. Bu mesajı veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“1 MİLYAR DOLAR TEKLİFTE BULUNDULAR”

Mavi Marmara davasından vazgeçmek için kendilerine 1 milyar dolara kadar tekliflerde bulunduklarını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: “Mavi Marmara misyonunun bitirilmesi için bize birçok yollardan tekliflerde bulundu. En son gazetelerden okudunuz. Tam 1 milyar dolara varacak teklifte bulundular. Eğer biz kabul edersek, çeşitli yollardan bunu şehit ailelerine ve katılımcılara aktaracaklar. Ama şehit aileleri, ‘Abluka kalkmadan, ambargo kalkmadan hiçbir anlaşmayı kabul ediyoruz ve etmeyeceğiz’ dediler. Modern dünyada bütün batılılar diyor ki, ‘Bütün dünyanın Müslümanları bir araya gelse bir damla petrol etmez’ diyorlar. Hepimizin kanı onlar için bir damla petrol etmez. Ama biz diyoruz ki, ‘ey zalim yöneticiler, ey Siyonistler, Emperyalistler, biz Müslümanlar, biz hak arayıcıları, biz vicdan sahipleri dini ne olursa olsun, bütün Müslümanların yanındayız. Bu gemi sadece Gazze’ye gitmedi, yeryüzündeki bütün mazlum coğrafyaya gitti.”

“ÖLÜM LİSTESİNDE BENİM DE ADIM VAR”

Siyonistlerin ölüm listesinde kendi adının da olduğunu iddia eden Yıldırım şunları kaydetti: “Bu geminin bir misyonu var. Bu misyon özgürlük ve adalet misyonudur. Bu gemi ‘bu davadan vazgeçmeyiz’ diyenlerin gemisidir. Bize ‘sizi öldürürüz’ dediler. Bize ‘biz Türkiye’den daha güçlüyüz’ dediler. Bunu beni sorgulayanlar söyledi. Sadece bana değil, birçok arkadaşıma da aynı şeyi söylediler. ‘Biz sizi Türkiye’de öldüreceğiz’ dediler. Bunu sorgulayanlar söyledi. Ben şimdi ihbarda bulunuyorum. Türkiye’ye gelen bu Siyonistler gümrüklerden geçerken tespit ediliyor mu? Türkiye’ye gelecek bu Mossad ajanları biliniyor mu? Bunlar burada bu cinayetleri işlerlerse kim bunun hesabını soracak. Burada Çeçen kardeşim öldürülebiliyor, daha geçen gün birini zehirlediler. Aynı listede benim de ismim var. Zannediyorlar ki çeşitli yollarla bizi şehit ederlerse, bu dava bitecek. Şunu iyi bilsinler: Toprağa bir kere düşersek, binlerce değil, milyonlarca kez kalkmasını biliriz. Doğu Türkistan özgürleşene kadar, Çeçenistan, Afganistan, Filistin, Mono, Patani yeryüzündeki bütün mazlum coğrafyalar özgürleşene kadar biz bu yoldan devam edeceğiz.”

Gençlere çok ihtiyaçlarının olduğunun altını çizen Yıldırım, “Bunlar bizi tehdit ediyorlar ya, bunlar bize teklifte bulunuyorlar ya, önümüzde inanın dünyayı serdiler. Biz kabul etmiş olsaydık, dünyanın her tarafında bize binalar, arabalar ve uçaklar, her şeyi vereceklerdi. Yeter ki, bu davalardan vazgeçelim. Şimdi bu ayın 10’da bir duruşma daha var. Allah’ın izni ile bu duruşma da, bundan sonrakiler de devam edecek. Bu kırmızı bülten inşallah İnterpol’e gönderilecek ve bu katillerin hepsi mahkeme önüne getirilecek. Bu arada kırmızı bültenin halen İnterpol’e gönderilmemesini de protesto ediyoruz. Hangi bürokrat Cumhurbaşkanı ve Başbakana rağmen bunu engelliyorsa onlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Bütün dünyaya o bürokratların isimlerini tek tek ifade edeceğiz. İsrail’le de yanında oldukları için de çocuklarının bile yüzüne bakamayacaklar” açıklamasında bulundu.

İHH İSRAİL İÇİN BÜYÜK BİR TEHDİT

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın İsrail için bir tehdit oluşturduğunu belirten Yıldırım, “İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman diyor ki, ‘İHH, İsrail için çok büyük tehdittir’ diyor. Kabul ediyoruz İHH, İsrail için büyük bir tehdittir ve olmaya da devam edecek. İsrail’e büyük bir hediyemiz var. O da Türkiye, İsrail ilişkileri bozuldu. Bu hediyeyi alıp tepe tepe kullansınlar. Artık Konya semalarında İsrail uçakları uçamayacak. Artık İsrail ile ilişkiler eskisi gibi olamayacak. Çünkü onlara hediye verdik. Onlara 10 tane şehidimizin kanını hediye verdik. Dünyadaki en fazla Siyonist karşıtları Türkiye’de yaşıyor” dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ İNSANLIĞIN KURTULUŞUDUR

Çözüm sürecine destek verilmesi gerektiğinin altını çizen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz Mescid-i Aksa’ya doğru gidiyoruz. Siyonizm’in Türkiye’de kolunu kanadını kırdığımız gibi yeryüzünde kolunu kanadını kıracağız. Türk’üyle, Kürt’üyle, Arap’ıyla Kudüs’ün özgürleştirilmesini sağlayacağız. O nedenle ne olursa olsun bu Batı’daki ve Karadeniz’deki kardeşlerim de çözüm sürecine destek verin. Çünkü Türk, Kürt, Arap ve Çerkez birlikte Kudüs’ü fethedecek. Kendi problemlerimizi çözdüğümüz an yolumuz Kudüs’e doğru gidecek. O nedenle bu çözüm sürecini baltalamak istiyorlar. Çözüm süreci sadece Türklerin ve Kürtlerin kardeşliği ve özgürleşmesi değildir. Çözüm süreci insanlığın kurtuluşudur. Çünkü Mescid-i Aksa kimde ise insanlığı o yönetir. Bu süreç başarıya ulaşırsa, Mescid-i Aksa’ya doğru yürüyüşümüz daha da güçlenecek, Kudüs’te özgürce olacağız, Mescid-i Aksa bizim olacak ve o zamanda insanlık kurtulacak. O nedenle insanlığın kurtuluşu için Mavi Marmara’nın misyonu devam etmeli. Yarından itibaren burada yapılacak programa çevrenizi davet edin. Bu geminin içini doldurun ve taşırın. İsrail bunu takip ediyor. Bu gemi az ziyaret edilirse İsrail bundan memnun olacak. Bu size benim bir vasiyetim olsun. İsrail’e karşı bizi mahcup etmeyin. Bu gemiyi doldurun, gençlerinizi getirin. İsrail diyordu ki, ‘yaşlıları öldürürüz, gençlerde bu davayı unutur’ diyordu. Gençlerin bu davayı unutmadığını burada gösterin. Sonra Çanakkale’ye gidin. Sonra da 31 Mayıs’ta en az 250 bin kişilik bir yürüyüş yapacağız. Mavi Marmara yürüyüşü İsrail’e tekrar bir mesaj olacak.”

Konuşmaların ardından Samsun Sanayi Rıhtımı’na yanaşan Mavi Marmara Gemisi gezildi. Gemiyi gezen vatandaşlar bol bol fotoğraf çektirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 224 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
GÜNDEMDEN ÖNE ÇIKANLAR
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim