• BIST 96.217
  • Altın 239,350
  • Dolar 5,8242
  • Euro 6,5530
  • Ordu 12 °C

Melet Havzası Korumaya Alınmalıdır

Salih Ziya CÖRÜT

Salih Ziya CÖRÜT
ORDEF Gen.Başk
.
szcorut52@hotmail.com

MELET HAVZASI KORUMAYA ALINMALIDIR !  

Son zamanlarda dünya insanı, çevre kirliliği ile bilinçli şekilde mücadele eder iken, bizler de bölgemizde meydana gelen çevre kirliliğinin hat safhaya ulaştığı  günümüzde, bu tür olumsuzluklarla mücadelede toplumun tüm kesimlerinin bilinçlenmesi yönünde projeler üretmek suretiyle insanlarımızı bu tehlikeden uzak tutarak korumak için uğraş vermek durumundayız. 

Hakikaten ülkemizin çeşitli yörelerinde gördüğümüz  çevre kirliliği çeşitli şekillerde insanlık alemini tehdit eder boyuta varmıştır. Ancak buna karşın, birileri rant elde edebilme uğruna insanların hayatını tehlikeye atabiliyorsa, bu da bizlerin insanlarımıza verdiğimiz değerin ve sorumluluk bilincimizin göstergesi olsa gerek.... 

Bu durum, bölgemizdeki çevresel sorunlara ne denli hakim olduğumuzun kanıtıdır. Hatta daha da ileri düzeyde doğayı tahrip eden etkenlerden nasıl kurtulabilmenin yollarını arayarak, çevreyi kirleten anlayışın  yok edilmesi için verilen onlarca mücadele bugün daha da önem arz etmektedir. 

Özellikle kırsalda çevre kirliliği ile mücadelede halkımızın daha bilinçsiz olduğunu gözlemlemek mümkündür. Çünkü, Anadolu?nun birçok kesiminde (Köylere yakın olan bölgelerde) sağlığımızı tehdit eden unsurlara rastlamak olasıdır. 

Bugün memleketimizde Özellikle Melet Irmağının başlangıç noktası olan Koyulhisar bölgesinde bulunan Kurşun Madeni Üreten fabrika atıkları insan sağlığını tehdit eder boyuta vardığına şahit olmaktayız.  

Bu durum karşısında gerekli tedbirler alınmaz ise gelecekte daha vahim tablolarla karşılaşmamız kaçınılmaz olur. Belki bugün zehirlenerek hastanelere koşanların yanında, gelecekte istenmeyen kitlesel ölüm vakalarına rastlamak olasılık dahilindedir.  

Özellikle Melet Irmağı diyorum, çünkü Ordu Merkeze en yakın yerden denize dökülen bu ırmağın. İnsanlarımızın içecek su ihtiyacını karşıladığını hesaba katacak olur isek, tehlikenin boyutunun ne olduğunu anlatmaya yetmektedir. 

O halde  bu ırmağın çıkış noktasındaki fabrikaların ürettiği kirli sular her ne kadar arıtılmış olduğu söylense de içinde kısmen kalabilecek olan zehirli kurşun atıklarının zamanla bu ırmağın suyunu ve Topçam barajını nasıl kirleteceğini siz düşünün....! Bu durum  son derece vahimdir.  Zaten bu hususta gelen şikayetler bunun en galiz delilidir 

28.02.2010 Pazar günü Kadıköy Ordulular Derneğinin Genel kurulunda dilek ve temenniler bölümünde söz alan üyelerden Uz.Dr.Aydın ÖZGÜL hocamızın dikkat çektiği bu husus bizlerin tüylerini diken diken etti... Hakikaten Koyulhisar?da bulunan Kurşun madenlerinin atık sularının zamanla arıtılmış olsa da içme suyuna karışması halinde insan sağlığını ne denli tehdit ettiğini gözler önüne sererek bizleri uyarması, takdire şayan bir davranış olsa gerek... 

Hakikaten ne denli tehlikelerle yüz yüze olduğumuzun delili olan hocamızın uyarıları, ayrıca o nispette sorumluluk bilincinin göstergesidir.  

Yine yakın bir geçmişte  Turnasuyu Irmağı ile ilgili Gülyalı  Belediyesinin  benzer bir konuyu dile getirdiğine ve çakıl çıkarmak uğruna içme suyunun kirletilmesini dile getirdiğine şahit olduk. Demek ki, halkın bilinçlenmesinden ziyade bir de bu işten rant elde etmeye çalışanların da eğitilmeleri gerektiği kanaatindeyiz.  

Yaylalarımızda ve köylerimizde yaşayan insanlarımız evlerindeki kanalizasyonlarını  derelere akıtmakla sözde temizlik yaptıklarını zannediyorlar. Ancak geriye dönüp, o kirli suyu içtiklerinin hesabını yapamıyorlar.  

Günü  kurtarmayı kazanç sayanlar aksine kendi sağlıklarını  ne denli tehdit ettiklerinin farkında bile değiller. Esasında dere yataklarımızın, denizlerimiz ile doğayı kirleterek çevre kirliliğine neden olanlar hakkında ağır müeyyideler uygulanmalıdır.  

Ancak bu şekilde çevre kirliliğinin önüne geçilebilir. Her türlü  hastalığın anası çevre kirliliğidir. Sivil toplum kuruluşları  olarak bu hususta toplumu aydınlatmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Sadece gövde gösterisi ile şölen yapmanın yeterli olmadığını idrak etmiş olmamız gerekir.   

Elbette sorumluluk bilinciyle hareket etmenin insanlarımızın sağlığı  ile ilgili  olarak bizleri doğrudan sorumlu kılmaktadır. Bu nedenle biz sivil toplum kuruluş temsilcileri olarak daima sağduyulu olmalı ve şov yapmanın ötesinde çevre kirliliğini ortadan kaldırabilecek çevre bilincinin topluma empoze edilmesinin daha akılcı olduğunu bilmemiz gerekir.  

Temiz Çevre, Sağlıklı Yaşam dileğiyle en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum. 

Bu yazı toplam 902 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim