• BIST 94.783
  • Altın 246,136
  • Dolar 5,9346
  • Euro 6,6212
  • Ordu 15 °C

​MERDİVENİN BAŞINDA DURMAK

Muzaffer GÜNAY

İmam Hatip Lisesi orta kısım öğrencisi iken Türkçe öğretmenimiz Ayşe Sevimli kompozisyon sorusu olarak şu sözü açıklamamızı istemişti:

                “Merdivenin başında durmak,basamaklarını tırmanmaktan çok daha zordur.”

            Hayatımda ilk kez o zaman duyduğum bu söz,o günden beri bana kılavuzluk yapmıştır.Hedefe koşarken harcanan emekten daha çoğu,ulaşılan hedefin korunması için harcanmalı.Bunu öğrendim ben daha çocuk yaşımda.

            Tırnaklarınızla kazarak bir yerlere,makamlara,görevlere gelebilirsiniz. Ama,oralarda tutunmak sanıldığından çok daha ağır/yoğun emek ve dikkat gerektirir.

            Nitekim,bu meyanda sayısız örnek mevcut şu hayatta.

            Bu netameli yüksek yerlerden biri de belediye başkanlığı makamıdır. Şu geçtiğimiz seçimde bin bir emek ve gayretle belediye başkanı olanlar için de yukarıdaki söz fazlası ile ikaz edici değil mi!..

            İnsan bu.. Yağar,şaşar. Başarır,kaybeder.İner,çıkar. Düşer de kalkar da aynı zamanda.

            Seçmene verilmiş bir yığın vaad,başkanların kabusu olur çoğu kez. Çünkü,ya ısmarlamadır yahut içi boştur kimi vaadlerin,projelerin. Her iki halde de durum can sıkıcı özeliğini kaybetmez.

            Bir sonraki seçimde başkanlığı kazanmak da kaybetmek de var elbette. Fakat,daha önemlisi,şahsiyet erozyonu veya tahkimi olsa gerektir. Başaramaz ise şahsiyeti biter,başarır ise şahsiyeti toplum vicdanında ve hafızasında abideleşir. Hiç değilse,uzun yıllar iyiliği konuşulur.

            Hele tecrübesi az olanların hali.. Daha bir çetin mücadele onlar için kaçınılmaz olur.Zira,tecrübe önemli bir yol gösterici ve ufuk açıcı sermayedir.Tecrübesi hiç olmayan ya da  az olanlar için danışmanlık hizmetleri hayati derecede önem arz eder böylesi durumlarda. Bu yöntemi ihmal etmemek,başarı için öncül şarttır. Yoksa,”ATI ALAN DEREYİ GEÇMİŞ OLUR..”

            Şımarmamak.. Belki budur işin özü. İcap edenden fazla özgüven,insanı zehirler..Güç zehirlenmesi denen şey..

            Öyle insanlık halleri olur ki,”Bu makama keşke talip olmasaydım..” dedirtir sahibine.

            Tarihin çöplüğü böyle başarısız adamların hikayeleriyle dolu değil mi..

            Hedefe ulaşmak için para,emek harcamak yetmez; atılan iftiralara ve bilumum düzenbazlıklara karşı da tahammülü kuşanmaktan başka çare yoktur.Hele ki,yüksek makamlar ve statüler hedef olarak seçilmişse,iş daha bir çetinleşir,çatallaşır süreç. Belediye Başkanlıkları bu manada çok zahmetli koşu ister.Bireysel gayret yetmeyebilir. Neticede emele ulaşılırsa,”tamam artık,elhamdülillah,iş bitmiştir..” rehaveti en tehlikeli tuzak olur.Ya? Ya’sı daha çok çalışmaya,daha ziyade tahammüllü olmaktan başka seçenek söz konusu bile değildir.

            Çiçeği burnunda başkanlar,”Ne oldum delisi olmamalı.” “Ya Allah bismillah” diyerek koyuldukları uzun soluklu yolda düşüp kalmamak için Allah’tan daima yardım istemeyi ihmal etmemeliler.

            Seçim öncesinde gösterdikleri tevazuyu aynen devam ettirenler,merdivenin başında durma şansını aksini yapanlara göre daha ziyade imkan dahiline sokmuş olurlar. Başkan olmadan önce,tevazu sahibi olarak tanınan bir arkadaşın bir açılış törenindeki o abus çehresi beni dehşetengiz bir hayal kırıklığına uğrattı. Hayret içre kalmaktan kurtulamadım.Ve bu gözlemimin orada bulunan iki,üç kişi tarafından doğrulanmasına üzüldüm açıkçası. Çünkü,hiç kimse böyle ani bir U dönüşü beklemiyordu.25 senedir hukukum olan bu adama acımaktan kendimi alamadım.Onca derin dostluğumuza rağmen,bana bile şöyle kısacıktan bir göz atarak geçip gitti önümden..

            Ey başkanlar!

            Siz siz olun nefsinize esir düşmeyin!

            Nefsi kabaranlar belki ebediyen helak olabilirler. Sakın ola ki,bunu unutmayın..

            Hz. Ömer’in.”El yevme ma fealte lillah..” ( Bu gün Allah için ne yaptın?) uyarısından nasiplenmeyi terk etmeyen başkanlar,MERDİVENİN BAŞINDA DURMAYA DEVAM EDERLER.

            Verdiğiniz sözleri yeri ve zamanı gelince tutun! Iskalamayın!Yoksa,kuldan önce Allah size haddinizi bildirir!

            Kimden gelirse gelsin,size iletilen istek ve önerileri,eğer uygun görmüyor veya yerine getireceğinize dair imkanlarınız yoksa,baştan  tatlı ve yumuşak bir üslupla gerekli bilgilendirmeleri o an yapın..

            Göreceksiniz neticesi sizi de seçmeni de mutlu edecektir.

            GÜNLÜK OLARAK SİZE GELEN TALEPLERİ,ÖNERİLERİ ,BİLGİLERİ NOT ALMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRDİYSENİZ,BAŞARI İÇİN EMSALİNİZE GÖRE DAHA ŞANSLISINIZ DEMEKTİR.

            Bir başkan yardımcısına basit bir iş konusunda birine yardımcı olmasını talep ettim. İki hafta içinde tam beş kez “UNUTTUM,KUSURA BAKMA..” gibi sudan bir bahaneyi ciddi ciddi söylemekte bir sakınca görmedi..

            Oysa,not alsaydı,kendisine olan güveni erozyona uğratmamış olacaktı.

            Erinmeyin.. not alın..Bunu alışkanlık haline getirin.. zor değil inanın..

Bu yazı toplam 839 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim