• BIST 94.783
  • Altın 246,294
  • Dolar 5,9356
  • Euro 6,6209
  • Ordu 13 °C

MİLLETVEKİLİ HAMARAT’TAN ÇARPICI DEĞERLENDİRMELER

Muzaffer GÜNAY

Ünye’de yayın yapan Oney Flash Fm’in sahibi Hakan Korkmaz ile Ünye Kent Gazetesi sahibi Ali Öztürk’ün Sayın Mustafa Hamarat ile yaptığı söyleşiyi bir kaç kere ve dura dinlene okudum.(Haberordu.com)

            Bahsi geçen söyleşide,Korkmaz ve Öztürk’ün gayet seviyeli ve önemli sorularına çok net ve dahi oldukça çarpıcı açıklamalar yapan sayın Hamarat,bir soru üzerine şu değerlendirmede bulunuyor:

              “Ne kadar büyütseniz,ne kadar allayıp pullasanız,belediye başkanı milletvekili olmaz..Bir belediye başkanı aynı zamanda milletvekili olmaz.”

            Sayın Hamarat.,belediye başkanı derken,öylesine değil,özel bir isme atıf yapmakta.

            Nitekim,15 Ekim’de yapılan Altınordu İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, B.Şehir Belediye Başkanı,seçilerek üstlendiği kimliği ile değil,aktif bir siyasetçi imişçesine sözler sarf ederek:”Genel merkezin belirlediği adayın yanı sıra ikinci bir aday çıkarmanın doğru olmadığı..” gibisinden pek olumlu karşılanmayan cümleler kurmuştu.

             Sayın M.Vekili,sözlerinin devamında,herkesin kendi görev alanı içinde kalması gerektiğine kuvvetle vurgu yaparak:

            “Herkes görevini üstlensin,kimseden rol çalmasın.Çaldıkları rol onların canını sıkar ve umulan şeyler olmaz.”diyerek zamirin kim olduğunun (isim zikretmeksizin) altını çiziyor.

            “Umulan şeyler olmaz..”çok güçlü ve çarpıcı mesajları da içermekte esasında.

            Yani,olduğundan güçlü görünmek,bunun için olmadık yöntemlere baş vurmak sahibini bir şekilde hoş olmayan mecralara götürebilir.Umduğu dağlara kar yağabilir.Amiyane tabirle,kabak gibi ortada kalabilir. Yığınla yaşanmış örnek var insanlık tarihinde.

            Peki sayın Yılmaz,gençlik yıllarından beri siyasetin her kademesinde görev almış çok deneyimli bir politikacı olmasına rağmen,rahatsızlık verici bu ifadeleri niçin kullandı ve kullanmaya devam ediyor?Bunun sebeplerini en iyi bile yine kendisi olmalı.

            Net olan şu: Bir belediye başkanı,meclis üyesi,muhtar vs. aktif bir siyasetçi (İl başkanı,milletvekili,bakan,grup başkanvekili vs..) gibi siyaseti doğrudan dizayn etmeye yönelik ifadeler kullanmasa daha doğru olur.Kullanmamalıdır açıkçası.

            Sorulardan biri de şöyle:

            -Ordu’nun siyasi patronu Enver Yılmaz mı oldu?

            Mustafa Bey,yoruma gerek bırakmayan şu sözlerle cevaplandırıyor soruyu:

            “Kendini dünyanın merkezinde zanneden herkes bir pozisyon arayışında………..Bu partinin genel başkanı,ya da genel başkan yardımcıları yokmuş gibi..Ordu’da milletvekillerinin listesini Belediye Başkanının yapıp yapamayacağı çok seviyesizce bir şey.

            Sen kendi işine bak!Şu ana kadar çakmış olduğun bir çivi bile yok.Hükümetin yaptığı şeyleri her gün tekrar anlatarak başarılı görünmeye çalışmak.İNSAN UTANIR!..Bi durur,sesini çıkarmaz,dersine çalışır.. bir sene sonra,bak bir şeyler yapmaya başladık,der.”

            Sayın B.Şehir Başkanı’nın anılan konuşmasında ben de oradaydım.Sarf edilen sözlerin hiç söylenmemiş gibi üstünün kapatılmayacağını,aksine pek yakın zaman içinde ciddi bir değerlendirmeye tabi tutulacağını paylaştığım dostlarıma ilaveten dedim ki:

            “Göreceksiniz,bu sözler salonda kalmayacak..Diğer vekillerimizin bir açıklama yapıp yapmayacağını doğrusu pek kestiremem ama, sayın Hamarat,gereken değerlendirmeleri mutlaka yapacaktır.”

            Kendime pay çıkarmaktan haya ederim.Fakat,Mustafa Bey’i yakından tanıdığım için kendisi ile ilgili olarak bu kadar net konuşmuştum.Doğru insanların duruşu da söylemleri de doğru olur.

            Aynen öyle oldu.

            İş bu derece alenileştiğine göre,siyasi akıl ne derse o yapılmalı bu saatten sonra ve buradan öteye.

            Tatsızlıklar,karşılıklı restleşmeler,uygun olmayan ifadeler mevcut siyasetçilerden ziyade, işi başka şeyler olduğu halde,aktif ve güncel siyasete müdahale inadında ısrar edenlerin puan kaybetmesi adeta kaçınılmaz olur.Hükmetme hastalığı,iflah olmaz bir hastalıktır.

            Sayın Hamarat,tatsız ,yersiz ve  uygunsuz sözler kullanmamış olmakla,sahih siyaset aklının gerektirdiği gayet olumlu ve fakat aynı zamanda hayati derecede uyarıcı değerlendirmelerde bulunuyor.

            Bu uyarılar,muhataplarınca dikkate alınmalı.Değilse,kamuoyu vakti zamanı geldiğinde,layık olana layık olduğu dersi vermekte tereddüt etmez.

             Sayın Hamarat’ın özelikle örnek verdiği sn. İdris Naim Şahin’in yaşadıklarından pay alması gerekenler! Eğer siz,sağduyunuzu kullanmaya başlarsanız,bundan hepimiz kârlı çıkarız.

            Kendinize ve camianıza zarar vermeyin lütfen!

            AK Parti,kimsenin özel  mülkü değildir.Bütün milletindir.

            Günün sözü: İbret almayan ibretlik olur..

 

           

           

           

 

 

Bu yazı toplam 911 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim