• BIST 96.195
  • Altın 239,648
  • Dolar 5,8257
  • Euro 6,5535
  • Ordu 11 °C

​​“O GENÇ”E YAPTIĞINIZIN KARŞILIĞI PEK FECİ OLACAK

Muzaffer GÜNAY

​Kaç zamandır “O Genç”in dramını yazmak istiyordum;sırf insaniyet adına.Bir beklentim vardı ,son bir beklenti,O GENÇ ile ilgili olarak. O da boşa çıktı. Şimdi tam vakti deyip,tamamı ile vicdanımın sesini dinleyerek bu bol zamirli yazıyı kaleme almaktan kendimi men edemedim. İşte bu büyük ve çok vahim dramın özetinin özeti:

          O Genç,Parti’nin ilk oluşum günlerinden itibaren bu güne kadar ara vermeksizin koşturdu;bütün imkansızlıklarına rağmen kenara çekilmeden her türlü desteği sonuna kadar verdi.Kimi çıkarcıların yaptığı gibi sinsi sinsi oyunlarla dairenin içinde kalmak için,“İYİ PARTİLİ” numaraları çevirmeye tenezzül etmedi. İsteseydi bunu da yapardı;zekası,siyasi müktesebatı ve gençliği buna çok uygundu.Ne ki fıtratı ikili oynamaya hiç de müsait değil..
 
Sade bir nefer olarak bir oy daha fazla alınması için gecesini gündüzüne kattı her seçimde. MEŞHUR ADAM’ın şoförlüğünü yaptı dağ,taş,dere tepe,köy,mahalle demeden.. Bir eli direksiyonda,bir eli mikrofonda,haykırdı hakikati sokak,sokak;semt,semt..Parti’nin tüm gençlik etkinliklerinde en ön safta yerini aldı.
 
İlk Seçim’den sonra MEŞHUR ADAM, daha meşhur olup büyük makama oturduktan sonra,O GENCİ yanına aldı. Ne kadar da  mutluydu O GENÇ. Verilen her görevi en mükemmel şekilde yerine getirmişti.İşte,nihayet bir iş sahibi olmuştu.
 
​Aradan birkaç ay geçti.Sordum:
 
            “Oğlum,kadro aldın mı?”
 
​“Yakında Hocam..”
 
​Aradan geçen uzunca zamana rağmen,her sorduğumda aynı cevap: “Yakında” lafları hiç bitmiyordu.Nakarat gibi..
 
​Bir sene sonra evlendi. Maddi sıkıntısı vardı zaten;evlendikten sonra ikiye katlanmıştı. Bir misafirhanede bedava kalırken,evlenince daire kiralamıştı. Buna rağmen,enerjisinden ve heyecanından hiçbir şey kaybetmemişti.
 
​Memleketinden çeşitli işlerini görmek için gidenler,döndüklerinde ”Çok becerikli Maşallah..” demekteydi. Epey hemşehrisinin meşru işlerini çözmüştü, çözmekteydi ve bu becerisi sayesinde giderek memleketinin en çok konuşulan isimlerinden biri olmaya başlamıştı.
 
​ “Oğlum kadro aldın mı,kadro?” diye bilmem kaçıncı kez sorduğumda,artık eski umudu kalmamış olmalıydı ki;”Hocam,ben de anlamıyorum,birileri engel oluyor galiba..”derken şiddetli  ıstırap sancılarıyla kıvrandığını gördüm.Derin bir hüzünle:
 
​“Oğlum,dedim,senin gibi ahlaklı,çalışkan ve başarılı bir genç,ne diye hala kadroya alınmaz ki?!..”
 
​“Bilmiyorum,artık umudumu yitirmeye başladım..”dedi,göz yaşlarını silerken.
​Halbuki MEŞHUR ADAM,Partinin misyonu ve fikriyatı ile uzaktan yakından hiç alakası olmayan bir çok genç ve bir çok adamı kadrolu olarak işe almıştı ve almaktaydı. 45 yaşını geçmiş olanlardan bile kadrolu işe alınanlar olduğunu öğrenmiştim.
 
​Ama,O GENÇ hala kadrosuzdu. Resmen sürtüyorlardı anlaşılan.
 
​Öteki  meşhurlar da aynı tavır içindeydi. Hatta kadroya alınmaması için kimi makamlara talimat veya bilgi veriyorlarmış.Artık niyeyse?..
 
           Bir fırsat düştü;meşhurlardan birine dedim ki: “Hepimiz şahidiz ki,bu çocuk,davasından bir gün bile kopmadı;kimseye kötülük yapmadı. Sizin gibi güçlü dostlar,isteseniz bu çocuğa kadrolu bir iş bulabilirsiniz. Kusura bakmayın ama,şu olgun yaşımda olmama rağmen,bu nahoşluğa bir mana veremedim. Ne olur sanki,becerisine uygun bir kadro verilse?..”
 
​Verdiği  karşılık şöyle olmuştu:
 
​“Kimin peşinde koşmuşsa,ona gitsin..”​
 
​Hoppala..
 
​Diğer bir meşhura gittim,aynı  cevabı aldım.
 
​Üçüncü meşhura vardım,sonuç yine aynı idi.
 
​“Acaba,dedim kendi kendime,çocuk,( O GENÇ) büyük bir hata yaptı da,bu sebepten mi kadro verilmiyor?”
 
​Kısa fakat azimli bir araştırmadan sonra,gördüm ki, kamu çalışanı olmasına engel büyük bir hatası,suçu filan da yoktu.
 
​İçim daralmaya başlamıştı.Bir insan olarak,bu çocuğa adeta zulüm edilmesine isyan etmemek elde değildi.Büyük bir iş adamı veya makam sahibi filan değildim ki,meşhurlara bir etkim olsundu. Zira meşhurların sosyal,siyasal,bürokratik statüsü yüksekçe olanlara “hayır” demediklerini gençlik yıllarımdan beridir bilmekteyim.
 
​Kadroya alınmıyor derken,daha can sıkıcı bir  sonuçla karşılaştı O GENÇ. Hazır işinden de ettiler,kovdular,attılar Türkçe’si. Memleketine döndü mecburen. Yine davasına sadık olmaya devam etti.Ana halkanın dışında çıkmadı hiçbir zaman. Yine koştu,yine savundu,yine sahip çıktı davasına. Onca ötekileştirmelere rağmen hem de.
 
​Bu arada iki çocuk babası olmuştu.Geçim sıkıntısı artık had safhadaydı. Birkaç yıl boyunca çeşitli işlerde çalıştı.Olmadı işte,bir türlü dikiş tutturamadı. Ama,gencimiz hala umudunu yitirmemişti. Bir gün mutlaka,kendisine kadrolu bir iş verecekti MEŞHUR ADAM.Geçen yıllar boyunca bu umut, hep umut olarak kaldı ne yazık ki.
 
​Sonra,keser döndü, sap döndü.. MEŞHUR ADAM MEŞHUR KOLTUĞU’NU BIRAKTIRDILAR. Bu davaya hiçbir katkısı olmayanları,hatta düşman olanları  yüksek yüksek makamlara getirmekte hiçbir beis görmeyen bu MEŞHUR ADAM,O GENCİN DE AİT OLDUĞU HALKIN GÖNÜL DÜNYASINDAKİ YERİNDEN DE ,OLDU.NASIL OLDU,OLDU AMA İŞTE OLDU.
 
​ Keza ÖTEKİ MEŞHURLAR’da.
 
​O GENÇ  şimdilerde yine işsiz,yine aşsız,yine çaresiz..
 
​Çocuklarına bir ekmek bile götürmek imkanından mahrum.
 
​Umudunu hep korumakla geçirdi yıllarını.
 
            Parti’ye sinli/ gaflı cümleler kullanmaktan haya etmeyen,hatta bu habis küfürleriyle övünenler ise böyyük böyyük iş ve makamlarda dünyalık devşirmekle meşguller beş,on yıldan beri.
 
​TAM ROMANLIK,TASTAMAM FİLMLİK BİR VAK’A.
 
​ALLAH’IN şu tehdidi malum adamlar için bir mana ifade ediyor mu acaba?
 
“Onların bir hesabı varsa,bilsinler ki,Allah’ın da bir hesabı var...
 
​Hiç sanmıyorum doğrusu. Hatta,hiç tınmıyorlar bile..
 
​Geçen akşam O GENÇ’i gördüm tesadüfen çarşıda. Nerede ise altmış yaşında gibicesine yüzünün derileri buruşmuş,gözleri bulanıklaşmıştı. Derin düşünceler arasında bocalamaktaydı.
 
​-Bir isteğin var mı? Diye sordum içim sıkıla sıkıla.
 
​Ağlamaklı ve isyankardı:
 
​-Kızım  dersini mu ışığında çalışıyor..
 
​-Çözeriz,inşallah..
 
​Sükut  halindeydi.
 
Bu yazı toplam 1099 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim