• BIST 94.783
  • Altın 246,169
  • Dolar 5,9346
  • Euro 6,6205
  • Ordu 15 °C

OLAĞANÜSTÜ KONGREYE GİRERKEN !

Salih Ziya CÖRÜT

Öncelikle bu yazımı Orduspor yönetim kurulu üyesi sıfatımla değil, 1998 Yılından bu yana köşe yazarlığı yaptığım ve yıllarını sivil toplum kuruluşlarına adayarak Orduspor’un kuruluşunu 17 yaşında delikanlılık çağında yaşayan ve 1967 ruhunu halen benliğinde taşıyan ve yaşatan bir Orduspor sevdalısı olarak yazdığımı ifade etmek istiyorum.

Orduspor Kulübümüzün Başkanı Doç. Dr. Nedim TÜRKMEN’in demokratik hakkı olan Olağanüstü kongreye gitme kararının ardından devam eden süreçte, kamuoyunda kimileri kendince müspet ve menfi yönde bir şeyler yazıp-çiziyor, bazıları ise kendi hayal mahsulü olan gerçek dışı beyanlarla saygı sınırını aşarak camiamız insanının beynini karıştıracak kirliliğe sebebiyet vermiştir.

Her şeyden önce TÜRKMEN döneminden önceki geçen süreçte, yıllar yılı inişli- çıkışlı grafik çizen Orduspor’un düşmüş olduğu 3. Lig ile 2. Lig arasında hedefi olmayan bir takım görüntüsünde mücadele ettiği yıllarda kaybettiklerini hesaba kattığımızda, bugünkü dillendirilen borç tutarının 10 kat fazlası zararın var olabileceğini hiçbir kimse hesaba katmamaktadır. Yıllar yılı amaçsızca harcanan paraların hesabını kim verecek ?

Söylenenlere bakıldığında, Orduspor hiç borç yapmayacak, ama hep ikinci lig ile 3. Lig arasında kimliksiz bir takım olarak dolaşacaktı ..! Peki camiamızın markası, tek temsilcisi ve gururu olan Orduspor’a ve bizlere kimliksiz yaşamak yakışır mı ?

Oysa ki, bugün hedefleri büyük olan ve arzuladığı başarıya ulaşarak ardından istenmeyen talihsizlikler yaşayan bir Orduspor var ortada.! Sahiplenmek yerine vurmak niye ? Basketbol Takımımız 1. Ligde başarılı olarak Avrupa Kupalarına katılma hakkını elde etmiş, Futbol takımımız ise, Süper ligi talihsiz bir şekilde Play Off sonucu dış etkenlerle kaybetmiştir.

Elbette hedefleri büyük olan takımların kamuoyunda telaffuz edilen rakamlarla zor şartlarda kalabileceği gerçeği hesaba katılmalı ve ona göre gereken destek verilerek sahiplenilmelidir. Büyük camialara da bu yakışır.

Elbette hataları ile sevabı ile bu takım Ordu camiamızın takımıdır. Özellikle vur abalıya edası ile birilerini karalamak veya başarısız kılmak, camiamıza 26 yıl sonra Süper ligde oynama gururunu yaşatanlara yapılan en büyük haksızlık ve vefasızlık örneği olsa gerek…..!

Her kulüp başkanı zannedilmesin ki, isteyerek ne kendi, ne de camiasının paralarını sokağa atmak ister ! Elbette hedefleri olanların ulaşmak istediği hedefe varmada bazı riskleri göz önüne almak durumunda olduğunu anlayışla karşılamak gerekir. Aksine aile içinde hata yapan bir çocuğunu hiçbir aile yanlış yaptı diye sokağa, çöpe atmıyor her halde….!

Geçmişten bu güne bakıldığında birileri 4.5 milyon TL. borç ile Şükrü BODUR’un teslim ettiği bu kurumun, bugün borç batağına sürüklendiği ifade edilmektedir. Peki soruyorum sizlere ? Şükrü BODUR döneminde yıllarca harcanan ve hiçbir başarı elde edilmeyerek havaya giden paraları ve uğranılan zararı hesaba kattığımızda uğranılan zararın bugünkü borcun kaç katına tekabül ettiğini hiç hesaba kattınız mı ? Elbette hayır…! Herkes konuşuyor ama gerçeği görmüyor ve ona göre konuşmuyor. Vakti zamanında Şükrü BODUR da Yaşar PAMUK’un borçsuz teslim ettiği kulübü, Türkmen’e 4.5 milyon TL. borçla devir ettiği ortadadır.

Bünyesinde niteliksiz 100 kişi barındıran bir kurum ile nitelikli 50 kişi barındıran kurumların risk maliyetinin ve ürettiklerinin sonucu aynı olmayacaktır.

Maalesef camiamızda bazı kesimlerin felaket tellallığından nemalandığı acı bir gerçektir. Çünkü aile içi mahremiyetlerimizin dış dünyaya karşı bu denli basın ve kamuoyu nezdinde alenen ortaya dökülmesi ve her defasında deşifre edilmesi hoş olmasa gerek….!

Herkes Türkmen’in bırakma niyetini cesaretle ortaya koymasının ardından, birileri çözüm üretmekten uzak tavırlarla hep birilerini suçlar tarzda, konuşmalarla kulübü eski borç durumuna getirilmesi şartı ile aday olabileceğini, bir diğeri ise hiçbir katkısı olmadığı halde Orduspor’un kayyuma kalması neticesi başkanlığı üstlenebileceğini ve hesap soracağını gazete manşetlerinde ortaya koyarak şimdiden önyargılı olduğunu ortaya koyarak samimi ve yapıcı bir durum sergilememiştir.

O halde adama sorarlar, kayyum da ne kelime…! Kayyuma kalmadan neden adaylığını koymuyorsun ? Asıl maharet buradadır …! Kurumlar el değiştirdiğinde tüm aktif ve pasifi ile devredilir. Hiçbir kimse bir diğerinin haklarını gasp edercesine aklının estiğince bu borcu sen yaptın, mevcut borçları kapatıp bana borçsuz teslim et gibi bir akla mantığa sığmayan aymazlık içinde beyanlarda bulunamaz ve bulunmamalıdır da….!

Ne hazindir ki, Orduspor’un tarihinde hiçbir dönemde yaşamadığı kayyuma kalma gibi hayal kırıklığını bekleme gafletine düşenlerin aday olma düşünceleri dahi camiamız adına büyük bir talihsizliktir.

Hakikaten şartlar ne olursa olsun Dr. Nedim TÜRKMEN’in, Orduspor’u Kayyum noktasına getirecek basiretsizliği göstermeyeceğini, aksine kendisine yakışanı yaparak görevine devam edeceğini, bazı leş kargalarına bu mutluluğu tattırmayacağını düşünüyordum ve sonunda basın açıklaması ile bugün için devam kararını kulüp sitesinde yayınlayarak paylaşması da benim düşüncelerimi teyit ederek haklı çıkardı. Şüphesiz aklın yolu birdir. O da bu yolu seçmekle Orduspor’u karmaşaya sürüklenmekten kurtarmış oldu.

Başkan Türkmen’in gereken özveride bulunarak ben varım demesi ve onca emek verdiği Orduspor’u terk etmemesi nedeniyle kendisini kutluyor ve tebrik ediyorum.

Bundan sonrası için Başkanın daha evvelce kamuoyu ile paylaştığı kurtuluş reçetesinin, tekrar süper lig başarısı yaşayacağımıza ışık tutacağına inanıyorum.

Elbette bu hususta gereken desteğin camiamızın tüm fertleri tarafından fedakârca verilmesi ve buna inanılması şarttır.

Şüphesiz bu durumda, bizler üzerimize düşeni yapmaktan kaçınmayacağımızı şimdiden belirtmek isterim. Kimin ne yaptığına değil, gelecekte neler yapılması gerektiğine bakmak lazım.

Ayrıca her zaman olduğu gibi, Büyükşehir Belediye Başkanımız Av. Enver YILMAZ’ın da geçmişte olduğu gibi üzerine düşeni fazlası ile yapacağını ve camiamızın istenildiğinde bugünkü sıkıntıları topyekun aşacağına kanaatim sonsuzdur.

BÜYÜK CAMİALAR, ZORU BAŞARAN VE ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN, BİRLİKTE EL ELE VEREREK DAVASINA SAHİP ÇIKANDIR.

Olağanüstü kongrenin camiamıza ve Orduspor’umuza hayırlara vesile olması temennilerimle en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum. 

Bu yazı toplam 1140 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim