• BIST 96.228
  • Altın 239,801
  • Dolar 5,8237
  • Euro 6,5513
  • Ordu 12 °C

ORBİŞ” İLE KARADENİZ BÖLGESİ’NİN MARKASI OLABİLİRİZ

Muzaffer GÜNAY

Bundan tam 37,5 ay önce (10,11 Ekim 2011)Ordu Olay Gazetesi’nde yazdığım aynı konuyu işleyen iki yazıyı birleştirerek ufak tefek çıkarmalar ve ilavelerle yeniden kamuoyunun ilgi ve bilgisine sunmayı adeta bir zorunluluk olarak görmekteyim.Çünkü çok faydalı olacağına inanmaktayım.Şöyle:

 

 “ORBİŞ” projesiyle Türkiye’nin marka şehri olabilirdik,fakat, “Konya” ve “Kayseri” erken davranıp ipi göğüsledikleri için bu büyük şansı baştan kaybetmiş olduk.

            Bu iki şehir,İç Anadolu’da bilindiği gibi.

            “BİŞ” olma yolunda emin adımlarla yürüyen iki büyük sanayi kenti daha var:

            “Bursa” ve “İzmit”. Bunlar da Marmara’nın illeri.

            Bu projenin uygulanabilmesi için öncelikle arazinin en azından çok büyük kesiminin düz olması mecburiyeti var.

            Yukarıdaki dört şehir,düz arazi üzerindeler. Dolayısı ile değil,direkt olarak “BİŞ”

projesini kolayca gerçekleştirmişler.

            “Ordu”, bir “OVA-ŞEHİR”.Nitekim,Fidangör’den Turnusuyu’na kadar olan arazi eskiden beri “AKYAZI” yani “AKOVA” olarak bilinir.

            Doğu Karadeniz’de düz arazi üstünde başka bir şehir var mı? Bayburt hariç,yok.(Ki aslında Bayburt,Bozkır iklimine sahip olup Karadeniz bölgesinin tipik iklim ve doğa şartlarını taşımamaktadır.)

            Artvin,Rize,Trabzon,Gümüşhane, Giresun ve Ordu. Doğu Karadeniz’e ait bu illerden sadece “Ordu”,”BİŞ” olma şansına sahip gözüküyor. Çünkü,şehir merkezinin arazisi düz,hem de kışlar ılıman geçiyor. Evet.. Bu büyük şansı değerlendirmeliyiz.

            Ama,samimi ve kararlı olmak şartı ile…

            “Topu hemence Valiliğin ve Belediyenin üstüne atmak..” işin kolayına kaçmak olur.Toplumun tamamı sahiplenmeli bu projeyi. Tabii ki Valiliğimiz ve  elbette Belediyemiz(Artık,Altınordu ve B.Şehir Belediyeleri) işin lokomotifidir. Bu tamam. Fakat,”Paydaşlık”,”İş Bölümü”,”Ortaklaşalık” ruhu olmadan,en küçük bir proje dahi amacına ulaşamaz.

Daha fazla meraklandırmadan projenin ne olduğunu biraz açıklayalım :

          “ORBİŞ”’in açılımı : “ORDU BİSİKLET ŞEHİR..” dir.

            Karadeniz Bölgesi’nin hiçbir kentinde bu proje hayata tatbik edilmiş değildir.

            Ordu,vakit kaybetmeden bu şansı değerlendirirse,Karadeniz Bölgesi’nin” İlk Bisiklet Şehri” ünvanını alnının teri ile hak etmiş olacaktır.

           

            “ORDU BİSİKLET ŞEHİR”,Ordu 2015 Kültür ve Turizm Kenti” hayalimizin en önemli projelerinden biri olarak kabul edilmeli ve en kısa zamanda gerçekleştirilmesi yolunda çalışmalara başlanmalıdır. Hemen,bu gün,şimdi..

            Bu yazı,”ORDU BİSİKLET ŞEHİR” i detaylandırmak için değil,sadece bir öneri amacıyla kaleme alınmıştır. Zaten bir köşe yazısı,ayrıntı vermeye elverişli değil malum olduğu gibi.

            Bununla birlikte,bu projenin hepimizin menfaatine olmak üzere gerçekleştirilmesini adeta zorunlu kılan çok önemli bazı bilgileri paylaşmak gerekiyor.Şöyle :

           

           * Yineleyelim ki,Ordu “BİŞ” olabilecek düz bir arazi üzerinde ve bu çok büyük bir avantaj. Eğer,şehrin arazisi düz olmasaydı,bu projeden bahsetmenin bir anlamı olmayacaktı.

            * Şehir merkezinde 40 bin motorlu araç trafikte.(TÜİK).(Bu rakam,üç sene 2 ay öncesine ait. Şimdilerde belki 60 bine ulaşmıştır.) Gerçekten dehşet verici bir tablo bu. Toplam 25 otopark var şehrimizde ve kapasitesi sadece bin araçlık.(bu gün itibarı ile bu sayı artmış olsa da sorunun çözümünde devede kulak bile değil.) Kaldı ki,gündüzleri il dışından şehre giren araçları da buna ilave edilirse,tablonun ne kadar içinden çıkılmaz bir sorun haline dönüştüğü daha net anlaşılır.

             * Trafik yoğunluğundan dolayı şehir merkezinde, görüntü kirliliği,gürültü kirliliği,hava kirliliği gibi problemler de daha içinden çıkılmaz hale geliyor.

            * Araç-yaya-bisiklet uyumsuzluğu kronik bir problem olup giderek daha da müzmin bir hal almakta.

            Daha bunun gibi pek çok gerekçe sayabiliriz.

            Bu proje,bize daha yaşanabilir ve daha turistik bir şehir olma yolunda ciddi kazanımlar da sağlayacaktır.

            Esasen ülke olarak “Bisiklet Kültürü” müz çok geri durumda. Dünya ortalaması % 33 iken,bizde yalnızca % 1,2 civarında.Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde durum tam aksi kutupta.. Örneğin,Japonya’da her iki kişiye bir bisiklet düşüyor.

            Nüfusu, Konya kadar olan Danimarka’nın başkenti Kopenhag,nüfusuna göre bisiklet kullanımında dünyada ilk sırada bulunuyor. Bu şehirde 350 km. bisiklet yolu mevcut.Çocuklar da yaşılar da bisiklet düşkünü. Önemini anlamışlar çoktan.Bisiklet kültürü ile Dünya çapında “Kopenhag Tekerleği” markasıyla ünlenmiş bir Danimarka var karşımızda,örnek olarak.

            Ülkemizde en çok bisiklet kullanılan il Konya.. Ardından Kayseri.. Daha sonra da Bursa ve İzmit..Konya bir ova-şehir. Bu özelliğini iyi değerlendirmiş..Konya B.Şehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek:”Bisiklet Konya’nın Milli Sporu”derken,çok haklı.Bu şehirde 70 km. bisiklet yolu var.Kayseri de bisiklet yolları ve binlerce bisiklet kullanıcısı ile “SAKİN ŞEHİR” olmanın derin huzurunu teneffüs etmektedir.

            İzmit B.Şehir Belediyesi yoğun çabalar göstererek,”Avrupa Bisiklet Şehirleri”ne katılmayı başarmış.

            Enerjide dışa bağımlı bir ülke olarak bisiklet kullanma kültürüne en çok ilgi gösteren ülke biz olmalıyız,aslına bakarsanız.

            Üstelik,bisiklet kullanımı,en çevreci,en sağlıklı ve en kolay spordur.

           

           Şehir planlamaları,sadece yaya ve motorlu taşıtlara göre yapılmamalı;bisiklet de bu planlamalara alınmalıdır. Şehrimiz için de aynı şeyi diliyor ve öneriyoruz.

            Bizde bisiklet kullanıcıları tamamen alt gelir kesiminden geliyor. Oysa Avrupa’da emekli generaller bile bisiklet kullanıyor. Sokakta bisikletli birini görünce,içimizden geçen veya mırıldandığımız şey :”Hıımmm. Vah zavallım vah..arabası yok demek ki..” oluyor.

            Bisiklet “Kokusuz,gürültüsüz” ulaşım aracıdır.

            Masrafsızdır. Ağır kazalara karşı en güvenilir araçtır.

            Yararları saymakla bitmez: 1-Temiz çevre. 2-Gürültüsüz şehir. 3-Akaryakıt tasarrufu.

4-Otopark kolaylığı. 5-Trafik kazaları azalır.6-Sosyalleşmeye katkı sağlar. 7-Trafik keşmekeşi son bulur. 8-Turizm getirisi artar.

           

           Ayrıca, İl,ülke ve uluslararası çapta,”Bisiklet Zıplatma”,”Bisiklet Akrobasisi”,”Bisiklete Ters Binme”,”Tek Tekerlekle Bisiklet Kullanımı”,”Bisikletle Doğa Turları”gibi “Bisiklet organizasyonları” düzenlenebilir. Böylesi etkinlikler sanıldığından çok daha fazla artı değer katacaktır “Turizm Kenti Ordu”ya..    “Ordu-Bolaman Sahil Yolu” bizim için muhteşem bir “BİSİKLET YOLU”dur. 40 km.lik bu güzergahta Ulusal ve Uluslar arası çapta organizasyonlar yapılabilir.                                     

            Ordu şehir merkezi kışın da çok rahattır. Kar pek düşmez. Dolayısı ile yalnızca arazi olarak değil,iklim olarak da Ordu bisiklete uygundur.

            “ORBİŞ”in logosu şöyle tasarımlanabilir: Maviyi(deniz) ve yeşili(doğa) birleştiren bir yol güzergâhı ve üzerinde bisikletliler.. Böyle bir logo için yukarıdaki illerin hiç biri elverişli doğaya sahip değil. Avantajımızın ne kadar büyük olduğunu lütfen fark ediniz.

           “ORBİŞ”..  “TOMBİŞ” gibi tatlı,şirin bir çağrışım da yapıyor üstelik.

           

           “Ordu Bisiklet Şehir”(ORBİŞ) projesiyle Karadeniz bölgesinin markası olabiliriz.

            Tekrar etmiş oluyorum ama,şehrimizin oturduğu geniş alanın beşte dördü bisiklet kullanımına uygun bir arazi özelliğine sahip.Karadeniz bölgesinin hiçbir şehri,”BİŞ” unvanını almış değil.Bu proje ile bölgemizin ilk “Bisiklet Şehir” NEDEN BİZ OLMAYALIM Kİ..Toplu attıkça yürekler,birer bire gerçekleşir hedefler.

                         

                                               **********************

           

                 PROJE ANCAK ŞEHİR YÖNETİMİNCE GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR

Bilindiği gibi şehir yönetimi Valilik ve Belediyeden oluşur.(Şimdi B.Şehir Belediyemiz var artı olarak çok şükür..)İlki,mülki yönetim,ikincisi mahalli yönetim..Birlikte çalışıldıktan sonra,başarılamayacak iş olmaz.

            Diğer ilgili kurum ve kuruluşlar,projenin paydaşları ve destek kuvvetleri olarak projenin hayata geçirilmesine dahil edilmelidir.

            Sayın Valimiz İrfan Balkanlıoğlu şehrimizin gelişmesi için yoğun bir gayret göstermektedir. O sebeple bu projeye gereken ilgiyi gösterecektir,en azından ümitliyim.(Ne yazık ki,zamanın Valisi sayın Orhan DÜZGÜN ilgi göstermemişti.

            Keza,zamanın Belediye Başkanı sayın Seyit Torun da keza,zerre kadar duyarlılık göstermemişti.

 

            Kanaatim odur ki,Valiliğimiz, B.Şehir ve Altınordu Belediyelerimiz işbirliği yaparsa,projemiz ete kemiğe bürünebilir. El verir ki, kararlılık gösterilsin.

 

                                   **************************

BİLGİ VE HİZMET DESTEĞİ ALINABİLECEK KURUM VE KURULUŞLAR

 -Uluslararası Bisiklet Birliği

            -Gençlik ve Spor Bakanlığı

            -Türkiye Bisiklet Federasyonu

            -Konya,Kayseri,İzmit ve Bursa B.Şehir Belediyeleri

           

 

                                   ******************************

                                  

HER ÜÇ KİŞİYE BİR ARAÇ

Nerede ise her üç kişiyle bir motorlu aracın düştüğü şehrimizde, ORBİŞ, HEPİMİZİ RAHATLATACAK BİR PROJEDİR.Park sorunu en üst düzeyde..Kenar sokaklar bile araçtan geçilmiyor.Park nizalarının,kavgalarının sonu gelmiyor bu yüzden.Hani abartı ama insandan çok araç dolu bir şehrin insanlarıyız.Mutlu olmanın sırrını,eski-yeni demeden araba sahibi olmakta sanan hedonist,egoist,gösteriş budalası kalabalıklardan söz ediyoruz. Böylesi bir kitleye ”BİSİKLET KÜLTÜRÜ” kazandırmanın ne kadar zor olduğunun farkındayım. Ne ki,bu yıldırmamalı bizi.

           

                                   ***************************

MESELA, ŞÖYLE BİR B.ŞEHİR MERKEZİ HAYAL EDİN

           Sayın Vali,B.Şehir Belediye Başkanı,Altınordu Belediye Başkanı,oda başkanları,bürokratlar,işadamları gibi önde gelenlerin  şehrimizin caddelerinde bisikletle dolaştığını hayal edin lütfen..

            Bisiklet kullanıcı sayısı giderek çoğalıyor.Buna paralel olarak,trafikteki araç sayısı gün geçtikçe azalıyor.

            Şehrin gürültüsünde belirgin bir azalma görüyoruz..

            Motorlu araç gürültüsünden,olura, olmaza çalınan korna seslerinden insanlar kurtuluyor. Camide namaz kılanlar huşularını yitirmiyor,sınıflarında oturan öğrencilerimizin dikkatleri dağılmıyor,hastanelerde hastalar sakinlikten memnun halde taburcu olacakları günleri bekliyor.

            Park nizaları son buluyor.. Hat dolmuşları vızırcık atmıyor..Direksiyon yerine pedal çevriliyor.

            Akaryakıt tasarrufu en yüksek düzeye çıkıyor. Homurtular kesiliyor.Tıkanan trafikten eser görülmüyor..El, kol hareketleri tatile çıkıyor..

            Bisikletliler birbirlerine selam verip geçişiyor..

            Ve mesela,şehir içi trafiği, 1950’li yıların o rahat ve huzurlu zamanlarına avdet ediyor. Herkes bir mutlu,pir mutlu.”Aman Allahım,huzur varmış,emeği geçenlerden Allah razı olsun!...”duaları dillerden düşmüyor..

            VE..

            Türkiye,bütün Türkiye B.Şehir Ordu’ya kulak kabartıyor..

            Merkez medya bize koşuyor..

            Hayali bile cihana değer bir projeden bahsetmekteyiz..

            Parolamız  ise şu cümle olabilir:

           

“HUZURLU BİR ORDU İÇİN YEDİDEN YETMİŞE PEDAL ÇEVİRİYORUZ..”

            Söz ve eylem birlikteliği sağlanırsa,bu proje hayata geçer. Aksi halde,bu trafik sorunu başta olmak üzere,görüntü,hava ve ses kirliliği vb kanserli bir hücre gibi hepimizi kıskacına  alacak.Zaten nefes alamıyoruz,hepten tıkanacağız.

            Bizden şimdilik bu kadar..

            Gerisi,ilgili ve yetkili makamlara kalmış..

            Kalın sağlıcakla..

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1056 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim