• BIST 96.238
  • Altın 239,526
  • Dolar 5,8248
  • Euro 6,5545
  • Ordu 12 °C

ORDU ENVERİYLE İDARE EDER

Muzaffer GÜNAY

 

​Bir önceki yazımızda Ordu için en isabetli adayın sayın İdris Naim Şahin’in olacağını ifade etmiştik. Olmadı,sayın Şahin tercihe layık görülmedi. Bunun bedelinin ne olacağı 30 Mart akşamı görülecek. Bunu geçelim.
​Sayın Orhan Yücel’in “Enver Yılmaz doğru seçim mi?” başlıklı yazısı üzerine soy ismini belirtmeyen bir okurun(Mehmet) yorumu oldukça iç acıtıcı geldi bana.  Önce yorumu tam olarak iktibas edip sonra üzerinde biz de bir yorum yapalım:
​“tam da demiştik ordunun iki yakası bir araya gelir diye,idris bey önceden ünyeyle ilgileniyordu.artık yine yüzünü inşallah ünyeye dönerde ordu enveriyle idare eder napalım artık.idris beyin ordu ile ilgilenmesinin zararı ünyeye oldu. Ordu kucaklamasa da ünye şahine sahip çıkar.ordulular düşünsün artık.”( imla noksanlıkları ve yanlışlıkları okura aittir.M.G.)
​ Bu okurun yorumunun ne kadar iç acıtıcı olduğunu söylemiştim ya yukarda; sebebi sizce de açık değil mi ey sevgili?!. Bir önceki yazımda sayın İdris Naim Şahin’in en büyük hizmetlerinden birinin de ,”TARİHTEN BERİ SÜRÜP GELEN ÜNYE-ORDU GERİLİMİNİ EN ASGARİ DÜZEYE İNDİRMEYİ BAŞARARAK BÜYÜK BİR SOSYAL BARIŞA İMZA ATTI.” Demiştim. Okur’un düşünceleri,öyle olmamasını temenni etmekle beraber,sanki  Ünye genelinin düşüncesi imiş gibi duruyor.İdris Bey’in onca emek ve gayretle en aza indirdiği gerilim işte yine depreşecek gibi bir riski barındırıyor kendi içinde.Yazık değil mi şimdi?Hiç bir bakımdan onaylanamayacak olan bu sakat düşüncenin bütün bir sosyal birliktelik anlayışına ters düştüğü apaçık değil mi?
​Sanıyorum ki okur,İdris Bey’in rakipsiz tek aday olması gerektiği fikrini aylardır işleyen  yazarların dördünün de Ulubeyli olduğunu bilmiyor. Evet,Hüsnü Yücel,Orhan Yücel,Nuri Kahraman ve Muzaffer Günay. Bu isimlerin tamamı Ulubeyli.Yani Enver Bey’in ilçesinden.(Bunun bir tesadüf olduğunu da belirtmek gerekir.) Durum böyle olmasına rağmen,topu taça atmanın sosyal barışa bir katkısı ola bilir mi?.Asla olamaz. İdris Bey işte bu yüzden tarihi bir barış mimarı olarak hepimizin gönlünde silinmez yerini aldı çoktan.
​Belirleyici İrade’nin (Sayın Başbakan) tercihi şayet doğru kabul edilmiyorsa,bunda Ünyeli olmayanların ne kabahati veya ne etkisi var ki,”Ordu enveriyle idare eder..”gibi sakil ve hiçbir getirisi olmayan cümle kullanılıyor. Yazıktır,günahtır. Böyle illetli düşünceleri lütfen dillendirmeyelim.
​Biz sayın şahin Ünyeli olduğu için en layık aday olduğunu söylemedik. Asla. Ya? Her bakımdan B.Şehir B.Başkanlığı için emsaline göre önde olduğunu ifade ettik. Bir de şu cümle:
​“İdris beyin ordu ile ilgilenmesinin zararı ünyeye oldu.” “Dam üstünde saksağan…”
​İdris Bey’in En Batı’sından,en Doğu’suna kadar bütün bir Ordu’yu kucaklamak suretiyle Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir sosyal barış mimarı olması.. Evet,bunun nesi Ünye’ye zarar vermiş olabilir ki?.. Tam tersine birliktelik ve bütüncüllük yolunda güzel mesafeler alınmış olmadı mı bu süreçte?
​Sanki İdris Bey’i Ünyeli olmayanlar aday göstermemiş gibi yanlış bir algı da temelden sakattır. Hatta kimi Ünyeli’nin İdris Bey’in adaylığı sürecinde olumsuz tavır içinde olduğunu mesela ben söyleyecek olsam,yanlış mı konuşmuş olurum?
​Coğrafik ayrıştırmalardan sadece ayrıştırılan kesim değil,ayrıştıran kesim de zarar görmez mi? Makul olan sağduyulu olmaktır. Ayrıca,unutulmasın ki,”Keskin sirke küpüne zarar verir..”
​Bir de şu cümle:
​“Tam da demiştik ki,ordunun iki yakası bir araya gelir diye…”
​Bu bakış açısı elbette doğru.. Şayet İdris Bey B.Şehir Belediye Başkanı olmuş olsaydı Ordu bir bütün olarak çok daha ilerilere taşınacaktı;hem de ilk beş yıl içinde. Ama olmadı. Yazık oldu.
​ Hasılı, derin bir burukluk ve adam yerine konulmamak gibi ağır algı oluştu hepimizde ve bu nedenle ciddi bir sendrom, hatta travma yaşıyoruz tüm Ordulular olarak.
​İdris Bey’in hataları olduğunu söylemek orijinal bir fikir değildir. Peygamberlerin bile hatasız olmadığı düşünülürse,bizim gibi fanilerden sadır olan hata ve eksiklikleri büyütmenin manası yok.Hiç kuşkusuz çok bariz hataları olmuştur sayın Bakanımızın ama nihayet herkes gibi bir insan nihayette.Değil mi ki,bu milletin ve tabii ki bir buçuk milyon hemşerisinin derin sevgisini kazanmakla en büyük madalyayı almıştır.Meselenin özü budur.
​Sözü şuraya getirmek istiyorum:
         Sayın Bakanımızın çok büyük emeklerle gerçekleştirdiği sosyal birliktelik devam etmeli..Değilse,çok yazık olur,emeklerine. İdris Beyi kuru kuru övmek değildir önemli olan. Bana göre,Sayın Şahin’in en büyük ve kalıcı hizmeti, tarihi Ordu-Ünye gerilimini neredeyse sıfırlamış olmasıdır. İki aileyi barıştırmanın bile hayli zor olduğu göz önüne alındığında,O’nun ne kadar büyük bir hizmeti gerçekleştirdiğini daha kolay anlayabiliriz.Üzeri küllenmiş tarihi gerilimi yeniden hortlatacak görüş ve düşünceler,sosyal birlik ruhuna öyle ya da böyle karşı çıkmakla eş manaya gelir. Bundan sakınmalıyız. Daha önemlisi Dinimiz ve kültürümüz ayrışmaya değil,bütünleşmeye katkı sağlamayı gerektirir, unutmayalım.
​Fakat,değerli Bakanımızı tamamen haksız ve mesnetsizce madara ederek çok zor durumda bırakanlar,en tepedekiler dahil olmak üzere her kim olursa olsun hak ettiği mesaj seçimde mutlaka verilmelidir.Amiyane tabirle “odunu aday koysak alırız..” gibi hastalıklı bir özgüven psikolojisi ile halkın ve sağduyunun sesini dinlemeyenlere “bizi adam yerine koymayana..”” kıvamında etkili bir cevap verilmesi,ilk bakışta, protesto gibi görülse de uzun vadede malum öznelerin akıllarını başlarına almalarına katkı sağlayabilir,kim bilir.
​Sözün özü tarihi bir fırsat, Ordulular çok görülmüştür vesselam.Yazık,çok yazık oldu.
 
 
Bu yazı toplam 987 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Hüseyin Yılmaz
02 Aralık 2013 Pazartesi 11:35
Ordu Cevabını Sandıkta Verecektir
Ünyeli olarak kendimizi Ordulu hissetmeye itiraf etmek gerekirse İdris Bey ile başladık. Çünkü bu dönemde Ordu merkezin dışlayıcı anlayışı kırıldı biraz. Şimdi ise Ünye ile ilgili sağda solda olumsuz beyanları olan Enver Bey aday oldu. Enver Bey Ünye ile ilgili abuk sabuk konuştu da Ordu'nun diğer ilçelerine çok mu iyi davrandı? İşte bu sorunun cevabını Ordu bir bütün olarak sandıkta verecektir. Bu arada Ünye Ordu çekişmesi büyük oranda bitmiştir Allah'ın izniyle.
92.45.241.50
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim