• BIST 94.783
  • Altın 245,999
  • Dolar 5,9328
  • Euro 6,6181
  • Ordu 13 °C

ORDU’NUN KURTULUŞU DERE TURİZMİNDEDİR

Muzaffer GÜNAY

Çok bilmişlik satmaktan nefret ederim; lakin, 20 seneden beri turizmin nabız noktasının “Ordu’nun Dereleri” olduğunu, onlarca kez kaleme aldığım, yüzlerce kez televizyon ekranlarında dillendirdiğim kamuoyunun bilgisi dahilindedir.

            Niçin “Ordu’nun Dereleri”?

            Çünkü, ”Ordu’nun Dereleri” bir markadır.

                Marka olansa, derelerimiz değil, ”Ordu’nun Dereleri” türküsünün ta kendisidir. Yoksa dere her yerde deredir.

            Kaynak kişisi Kadir Üstündağ,ın otaya alanı ise Ahmet Yamacı’dır, meşhur türkümüzün.

            Her türkünün bir hikayesi olurda “Ordu’nun Dereleri” türküsünün hikayesi olmaz mı hiç!.. Hem ne acıklı hikayedir o öyle..

            Özetin özeti olarak hikayemiz şöyledir:

            Ordu’nun köylerinden birinde güzelliği dillere destan olan bir genç kız vardır; ki adı Hacer’dir. Aynı köyde delikanlılardan bir yağız delikanlı vardır ki, yakışıklılığı ile kızların yüreğini hoplatmaktadır. Her ikisi de birbirine kara sevdalıdır bu iki gencimiz. Fakat, insan ya bu; çekemeyenler çıkar bu aşkı. Hacer’e sevdalı olan daha nice delikanlı vardır öte yandan ve hiç üstüne vazife değilken nice kıskançlar pişmiş aşa su katmaktan geri durmazlar...

            Hacer hakkında öyle dedikodular yayar ki hasetçiler, Mehmet iki arada bir derede kalır. Fakat, Hacer’den bir türlü vazgeçemez. Derken, baskılara, dedikodulara dayanamayan bizim Mehmet, arkada gözü yaşlı anasını ve karasevdası ile yanıp kavrulduğu yavuklusunu bırakarak köyünü terk eder.

            Hacer, derdini derelerle paylaşır nice zamanlar boyu. Bekler ki, bir gün Mehmet’i geri dönecek. Seneler senelere eklenir ve genç ömürler kocalmaya durur, lakin Mehmet’ten hiçbir haber alınamaz.

            Hacer mi?

             Dereler ile halleşe dertleşe göçüp gider bu fani dünyadan.

            Mehmet ise, gurbet ellerde kaybolmuştur.

            Türkü’nün nakarat bölümü hikayenin bam telidir:

            Oy Mehmedim Mehmedim/Sana küstüm demedim

            Beni sana geçmişler/Vallahi ben demedim

                Türkülerimizin en meşhurlarından olan “Ordu’nun Dereleri” filmi yapıldı mı acaba? Ben duymadım, bilmiyorum. Bu türkünün 90 dakikalık bir sinema filmi çekilip tv’lerde yayınlanmalıdır.

            Ordu’nun Dereleri’ni en iyi okuyan, döneminin en ünlü hanendelerinden Sabite Tur Gülerman’dir. 1927’de Çorum’da doğan bu müstesna ses sanatçısı 1989’da İstanbul’da vefat eder. Kıvrak hançeresi ve ses alanı her eseri okuyacak kadar geniş olan merhume Gülerman, okuduğu her türkü gibi bizim türkümüzü de çok etkili ve bir o kadar da dokunaklı bir sesle okurdu.

            Eğer böyle bir film çekilir de tüm yurt sathına hitap edecek şekilde gösterime girerse veya tv’lerde yayınlanırsa, iddia ediyorum, Ordu turizmi patlama yapar.

            Sayın Valimiz İrfan Balkanlıoğlu’nun öncülüğünde böyle bir film yapılmalıdır. Değil mi ki, Vali Bey, Ordu’nun derelerinin turizme kazandırılması için her türlü desteğin verileceği müjdesini verdi bize. Ve taahhüt mahiyetindeki şu cümleleri:

            “(Bu meyanda, MG) bize düşen ne var ise elden geleni yapacağız.Derelerin canlandırılması ve turizmin hizmetine girmesi lazım..”(Hürses, 4 Kasım 2014).

            Ve bu projenin gerçekleştirilmesi için, STK’lar olarak her türlü maddi ve manevi destek verilirse, daha baştan işin yarısı gerçekleşmiş demektir, diyebiliriz.

             Zor ve zahmetli bir proje olduğunun tam manası ile farkındayım önerimin. Fakat, ete kemiğe büründürülürse, Ordu olarak turizmden almamız gereken payı almaya başlayacağız. Hem de daha film vizyonda iken..

            Şahsım adına bu kadar iddialıyım.

            Ez cümle:

            Markamız var, fakat, markamızı pazarlama bağlamında dünden bu güne somut olarak hiç bir adım atılmadı ne yazık ki…

                Ümit  ediyoruz ve diliyoruz ki,sayın Valimiz düğmeye basacak... İnşallah!..

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 866 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim