• BIST 101.327
  • Altın 260,431
  • Dolar 5,6710
  • Euro 6,3615
  • Ordu 25 °C

ÖZDE VE SÖZDE BİR OLMAK !

Salih Ziya CÖRÜT

    Günümüz koşullarında özünde var olan değer ölçüleri ile sözle ifade edilenler  birbiri ile çelişmiyor ve zaman sürecinde birbirini teyit eder nitelikte ise o zaman özde ve sözde bir olmaktan bahsedebiliriz. 

    Aksine,  kişinin özünde var olmayan özellikleri varmışçasına yansıtarak sarf ettiği söz ve cümleler birbiri ile çelişiyor ise o zaman özde ve sözde bir olmaktan bahsedilemez.  

    İşte toplum nezdinde bu tür özü ve sözü bir olmayan, özde var olmayan özellikleri ile sözde varmışçasına davranılması, elbette kandırmacadan başka bir şey değildir. 

    Oysa ki, insani değerleri ile toplum nezdinde kabul görmüş ve bu olguyu benliğinde özümseyen kişiler, kariyeri pekişmiş ve olgunluğa erişmiş özde ve sözde bir olan kişiler demektir.

    Mamafih, toplumumuzda son günlerde beliren önemli bir hastalık olan kendinde olmayan özellikleri kişisel çıkar ve menfaatleri uğruna varmışçasına yansıtarak toplumsal değerleri hiçe alırcasına insanları alık yerine koyanlara rastlamak olasıdır.  

    Ancak bu türden insanların varacağı yer, sadece inandırıcılığını yitireceği kısa menzilli zaman dilimidir. 

Bugün bu durum, toplumun her alanı ve kesimi için geçerlidir. Siyasette, bürokraside ve iş yaşamında uyulması gereken önemli bir olgu olduğunu düşünüyorum. 

Çünkü insanlar her ne kadar özü ve sözü bir ise toplum nezdindeki güvenilirliği de o nispette yüksektir. 

Bunun aksi ise riyadan öteye gidemez. Hakikaten, günümüzde en çok da bu durumu siyaset sahnesinde, iş ve çıkar çevrelerinde görmek mümkündür. 

Örnek verecek olur isek; Yöremizle ilgili uygulanan Fındık politikalarında bu durumu canlı olarak görmek olasıdır. Çünkü yıllar yılı aynı teraneleri dinlemekten ve hep birilerinin çıkarları doğrultusunda verilen beyanların sözden öteye gidemediğini görmek mümkündür.  

Bugün 8 ay önceki fındık fiyatı % 50 gerilemişse bunda birilerinin özü ve sözünün bir olmadığını göstermektedir. 

Eylül 2015 Tarihinden bu yana Sürekli olarak üreticiler ile alay edilmekte ve hep sözle kandırılmak suretiyle olmayan şeyler varmışçasına empoze edilmeye çalışılmıştır. 

    Özellikle fındıkla ilgili olarak; “Böyle bir serbest piyasa”, “Zulme dönüşen serbest piyasa”, Vatandaşı hiçe sayan serbest piyasa” olur mu ? diye yakınan devletin en yetkili ağzının bu hususta vermiş olduğu çelişkili beyanlar,  ne denli tutarsızlık örneği sergilemiş olduğunun, özde ve sözde bir olunmadığının göstergesidir. 

Sözde vatandaşın, üreticinin yanındaymış görüntüsü içerisinde özde var olmayan desteklerin sözde kalması bunun kanıtı olsa gerek….!

Genel manada özde var olan değerlerle sözde bir olunmalı ve insani yaşamın gerekleri olan dürüstlük, özde ve sözde bir olma ilkelerinin hep ön planda tutulması temennilerimle en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 

 

           

Bu yazı toplam 1751 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim