• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

SAYIN BAKAN’IN SUSKUNLUĞU DÖNEMSEL OLMALI

Muzaffer GÜNAY

            Önümüzdeki bir ay önemli. Zira,her hangi bir sürpriz gelişme  olmadığı takdirde,B.Şehir adaylarının büyük bir kısmını sayın Başbakan’ın ağzından öğrenmiş olacağız.

            Bunlardan biri Ordu’nun ki olur mu?

            Olur diyenler de var; olmaz diyenler de..

            Kimin Ordu B. Şehir adayı olacağı,hala büyük bir merak konusu. Aday adayları epey var ve daha da çoğalabilir. Bu da çok normaldir. Değil mi ki;İktidar Partisi,11 yıla rağmen hala dipdiri ve alternatifsiz.

            Heyecanlı bekleyiş sürüyor.

            Bu arada,İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı sayın Eyüp Elmas istifa ederek sahaya indi bile. Bize,başarılar dilemek düşer. Her aday adayı  gibi sayın Elmas’ın da işi zor.Eğer, Ordu,B.Şehir olmasa idi,bu derece bir zorluktan söz etmek manasız olurdu. Üstelik ilk seçim olacak bu anlamda. Epey cesaret işi gerçekten.

            Bu çerçevede,sayın Bakanımız İdris Naim Şahin Bey’in el’an sükutunu sürdürmesi bana oldukça anlamlı geliyor. Bir kere işin şöyle bir boyutu var:

            Sayın Bakanımız’ın”B Şehir aday adayı olarak ben de varım..” gibi bir beyan da bulunmasını beklemek,siyasetin doğasını bilmemekle eşittir. “Adayım..” diye bir açıklama yapmasını da beklemek abestir. Zira ki bu, sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın uhdesinde olan bir tercihtir.

            Buna göre,bizce,sayın Bakanımız,siyasi etik ve terbiye gereği  sükut ediyor olmalı. Öyle ya,aday adayı veya aday..Böyle bir beyanda bulunmamasının başka bir anlamı ve izahı yok gibi geliyor bana.

            Toparlarsak,bu sükutu ”Dönemsel Sükut” olarak anlamak gerekir diye düşünüyorum.

            Yakın bir zaman sonra,sükut ikrara dönüşecek nasıl olsa.

            Bu bağlamda,fotoğrafta bir netlik görülemediği üzerinden gidersek,sayın Bakanımız’ın suskunluğunun siyaseten oldukça makul olduğunu kabul etmekten başka  bir seçenek kalmıyor elimizde.

            Kamuoyunda birbiri ile taban tabana zıt epeyce spekülatif lafların uçuşması,işte bu belirsizlikten dolayı olsa gerektir.

            Kimileri,sayın İdris Naim Şahin’in aday olmayı düşünmediğini söylerken,kimileri de sayın Başbakan’ın kendisini aday göstermeyeceğini seslendirmektedir. Bu laflar,daha çok olumsuz niyetlerle servis ediliyor.Bunu bizatihi gözlemlerimle biliyorum.

            Hatta,kimi dedikodulara bakılırsa,sayın Başbakanımız, sayın Bakanımızı aday göstermeyecekmiş. “Nereden biliyorsunuz ? “Dediğimizde,”Ankara”yı mahreç gösteriyorlar.Somut/müşahhas kaynaklarınız var mı? sorumuz ise,havada kalıyor.

            Benim kaynağıma göre ise,bu gibi laflar,birilerini öne çıkarmaya matuf üretimlerden öteye bir ciddiliğe sahip değil. Gizli tutulması şartı ile bana verilen bilgi şu:

            Sayın Bakan,sayın Başbakan ile  zaman zaman görüşüyor,bir araya geliyor.

            Örneğin,geçen Ramazan Bayramı namazını  Süleymaniye Camii’nde birlikte kıldılar.

            Tartışmasız olarak,Ordu’nun B.Şehir adayı sayın Bakan olacak.

            İstememesi halinde,aday tespitinde sayın Başbakan ile birlikte takdir hakkına sahip olacak. Daha doğrusu,sayın Başbakan kendisinin görüşlerini direkt olarak dikkate alacak.

            Tabii ki, halkın kimi istediği  başta olmak üzere,gereken daha başka parametreler hesaba katılacak elbette. Demokrasinin gereklerine en fazla uygun davranan Ak Parti olduğuna göre.

            Hatta,İlçe Belediye başkanlarının belirlenmesinde de aynı derecede Başbakanımızca yetkilendirilmiş olacak.

            Siyasi mantığın ve terbiyenin gereği bu değil midir normal de…

            40 yıl boyunca sayın Recep Tayyip Erdoğan ile kader arkadaşlığı yapan sayın İ.Naim Şahin’i  karalama ve yıpratma kampanyalarının iler-tutar tarafı olmadığını düşünüyorum.

            Bu vesile ile,aday adaylığını açıklayanlardan sadece Milletvekilimiz sayın Mustafa Hamarat’ın siyasi etiğe uygun olarak davrandığını şahsi görüşüm olarak belirtmek isterim.”Sayın İdris Naim Şahin Bey,aday olmadığı takdirde adaylığa talibim” şeklindeki cümleleri bunun apaçık göstergesi değil mi?

            Bu meyanda aday adaylığını açıklayanları kınıyor değilim. Sadece siyasi terbiyenin önemine vurgu yapıyorum.

            Sayın Bakan’ın aday olmaması durumunda,sayın Hamarat’ın aday olarak gösterilebileceğine dair kanaatimi sorarsanız, “hayli yüksek” diyebilirim.

                Haaa?

                Siyasettir bu,neyin ne olacağını net olarak görünceye kadar, tahminlerden öte görüş beyan etmenin yararlı olacağını hiç mi hiç zannetmiyorum.

Bu yazı toplam 760 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim