• BIST 94.783
  • Altın 246,136
  • Dolar 5,9346
  • Euro 6,6212
  • Ordu 15 °C

​SAYIN CEMAL ENGİNYURT’UN İDDİASI DOĞRUYSA..

Muzaffer GÜNAY

 

​MHP Ordu B.Şehir Belediye Başkan Adayı sayın Cemal Enginyurt, öyle bir iddia ortaya attı ki,yenilir yutulur cinsten gibi görünmüyor. Enginyurt’un iddiasına göre,zamanın BDP M.Vekili Hasip Kaplan, Ordu’nun B.Şehir yapılması görüşmeleri esnasında sayın Şahin’in aday yapılmaması şartı ile  Ordu’nun Büyük Şehir olmasına destek vereceklerini söylemiş.(TV 52 19.15 Ana Haber Bülteni,30.11.2013).
​Eğer bu iddia doğru ise,durum gerçekten vahim demektir. Ki,Cemal Enginyurt,elinde belge olmasa, böylesine ciddi bir iddiayı ortaya atmayacak kadar tecrübeli ve dikkatli bir siyasetçidir.Bu vesile ile sayın Enginyurt’un, ahlak ve yasa dışı yollardan haksız kazanç sağlayan ve görevini kötüye kullanan siyasiler ve bürokratlarla ilgili olarak zaman zaman yaptığı açıklamaları ile toplum tarafından büyük destek gördüğünü belirtmek gerekir.
​Kaldığımız yerden devam edelim:
           Bu vahim iddia doğru mu,değil mi? Bunu yetkililerin mutlaka açıklaması gerekir. Aksi halde,buna evet diyen siyasi irade çok zor durumda kalacaktır.
​Her keresinde tekrarlayıp durduğumuz üzere, Cumhuriyet Tarihi boyunca Ordu’ya en çok ve en büyük hizmetleri yapan sayın Şahin, kamuoyunun çok büyük kesimince tasvip görmeyen bir pazarlığa kurban edilmiş olabilir mi? İhtimal bile vermek istemiyoruz doğrusu.Ne var ki,iddia çok ciddi bir mahiyet taşıyor. Konuşulmayarak ya da unutturulmaya çalışılarak halı altına süpürülebilecek basit bir iddia değil.
​Hasip Kaplan gibi bir Kürt Irkçısı’nın böylesine aşağılık  talebine hatta ahlaksızca pazarlık şartına sayın Başbakan’ın “evet” demiş olabileceğine asla inanmak istemiyoruz.
​Öte taraftan,hiçbir İç İşleri Bakanı,İdris Naim Şahin Bey gibi kararlı ve cesurca PKK terörü ile mücadele etmemiştir. Bu herkesin bildiği yalın bir gerçektir.Nerede ise kimi kaynaklara göre,kesintili olarak 30 yıldır sürüp gelen,milleti canından bezdiren ve 40 bin cana mal olan ve trilyon dolarlar harcanan PKK terörü bitirilmek üzere idi ki,sayın Bakanımız görevinden alındı. Bundan dolayı alındı demek için elde belge olmalı,orası ayrı tabii. Ama netice çok hassas bir süreçte iken gerçekleştirildi azil işi.
​Şahsi gözlemlerime göre,sayın Şahin, Bakanlık’tan alındıktan sonra,vücut dili ve konuşmaları ile çokça kırgın ve saklayamayacak derecede küskün bir profil olarak yer aldı sosyal hafızada.Sanki, zaman zaman gülümseyen,vatandaşları kucaklamak için adeta vesile arayan İdris Bey gitmiş,yerine kendisine yapılan haksızlıklara dayanamayarak/hazmedemeyerek derin bir sessizliğe gömülen başka biri gelmiş..Buna rağmen, davasına sadakat noktasında zerre kadar sapma göstermemiştir bir insan..
​Sayın Cumhurbaşkanı’nın Ordu’yu ziyaretlerinde bile sosyal gözden kaçmadı İdris Bey’in kırgın ve yorgun görünümü.
​Oysa,en samimi manası ile Türk Milleti’nin bu asil evladı, pekala aleni tepki verebilirdi. Ama,sanıyorum Devlet Terbiyesi gereği olduğu kadar, hayatını verdiği ulvi davasının zarar görmemesi adına böyle bir yöntemi hiçbir şekilde tercih etmedi.Apaçık olarak mağduriyet yaşatılmasına rağmen.
          Ayrıca, sayın Enginyurt’un aynı konuşması esnasında Bakan Bey’i MHP’ye davet etmiş olması,sıradan bir davetmiş gibi görünmedi bana. Gayet içten ve samimi idi.Bu davete icap edip etmemesi,sayın Bakan’ın sadece kendisine ait bir tasarruftur elbette.
​Bir de madalyonunu öbür yüzüne bakalım:
           Sayın Şahin,görevden alındıktan sonra  kendi şahsıyla ilgili olarak yapılan ve hiçbir şekilde şık olmayan siyasi tasarrufları hazmedemeyip de tepki verseydi,kamuoyunda nasıl karşılanırdı acaba?
            Bunu tam kestirememekle beraber,şahsi düşüncem,Ordulular başta olmak üzere,Mili Birlik ve Bütünlük şuuru daha diri olan geniş halk kesimleri yadırgamayacak hatta belki de destek verecek,sahiplenecekti .Bu millet,mağdurun yanında olmayı kutsal bir vazife olarak kabul etmiştir tarihten beri.
​Yineleyelim ki,bu vahim iddia,sükutla geçiştirilemez.Kamuoyu’nun gündemine düştü bir kez. Yetkililerin, iler- tutar tarafı olan bir açıklaması olur mu;olmaz mı bilemem. Olmazsa,soru işaretleri artarak ve güçlenerek artar ve  öznelerince beklenen olumlu sonuçları da derin bir şekilde etkileyebilir.Ağır şüpheler taşıyan bu iddianın üstü kapatılmamalıdır.
​Yani? Yanisi şu:
            Sayın Bakan’ın görevden alınmasının çözüm süreci ile bir ilgisi/ilintisi var mıdır;yok mudur? İlaveten ve daha önemlisi,kamuoyunun da bu konuda net olarak bilgilendirilmesi gerekmez miydi şimdiye kadar? Bunu bilmek,hepimizin en tabii hakkı olarak görülmüyor mu yoksa?
​Evet..Bu çengelli sorular, tatminkar bir açıklama yapılıncaya kadar da zihinleri,kalpleri meşgul etmeye devam edecek gibi gözüküyor.
 
Bu yazı toplam 1578 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
celal
01 Aralık 2013 Pazar 05:30
İdris naim şahin tarihe geçecek
İdris naim şahin tarihe altın harflerle yazılırken birileri de aday olmak için genel merkezi nasıl yalan dolanlarıyla kafaya alıp aday olanlar ise sandığa gömülecek.Eyüp Fatsa sonuna kadar Enver Yılmaza destek demiş. Sen destek versen ne yazar Fatsa ve Ünye tekrar hortlatılan Ünye Fatsa ayırımının hesabını sormayacak mı zannediyorsun.Burada tek omurgalı duruş sergileyen yien idirs naim şahin oldu ve aday tanıtım törenien katılmadı.Birde MHP adayı Cemal Enginyurtun bir açıklaması varki sorma.
88.254.130.139
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim