• BIST 96.195
  • Altın 239,648
  • Dolar 5,8257
  • Euro 6,5535
  • Ordu 11 °C

SAYIN HAMARAT’LA BİR AKŞAM SOHBETİ

Muzaffer GÜNAY

Sohbet kültürümüz itibarı ile oldukça eski bir geleneğe sahibiz millet olarak.İşin doğrusu şu ki,tarihlerden beri okumayı doğru dürüst benimsemediğimiz bir acı gerçek.İlk emri “OKU” olan İslam’ın mensupları olarak bu çelişkiyi izah etmenin imkanı var mıdır?..

Bu faslı şimdilik geçerek,Pazartesi akşamı  Ensar Vakfı Ordu Şubesi’nde ağırladığımız Milletvekilimiz sayın Mustafa Hamarat ile yaptığımız sohbetimizden biraz söz edelim.

Ev sahibi olarak Ensar Vakfı Şube Başkanı kıymetli meslektaşım Olgun Küçük ile birlikte İlim Yayma Cemiyeti Ordu Şube Başkanı sevgili  Emre Tomakin(Avukat) ve Ordu İmam Hatip Mezunları ve Mensupları(ORİMDER) Başkanı değerli arkadaşımız Belgüzar Çiçek de sohbetin özneleri olarak çok faydalı bilgiler verdiler.

Sohbetimizin ana omurgasını STK’lar(vakıf,dernek,birlik,cemiyet,sendika vd.)oluşturdu. Geçmişten günümüze milletimizin ana değerlerinin korunmasında ve devamında  STK’ların vaz geçilemeyecek derecede önemli olduğu üzerine arkadaşlarımız çok değerli analizler yaparak meselenin önemine vurgu yaptılar.

Muhakkak ki,her bir STK belli bir amaç için  vardır. Kanarya Sevenler Derneği bile adı üstünde bir gaye üzerine inşa edilir nihayette.

Bir kısım STK ise,bu milleti millet yapan Milli ve manevi değerleri merkezine alarak faaliyet yapar. Bizim gençlik zamanlarımızda MTTB (Milli Türk Talebe Birliği) Akıncılar Derneği,Yeniden Milli Mücadele Derneği,Ülkücüler Birliği Derneği gibi bir çok sivil toplum kuruluşu vardı. Ki,bunların yegane gayesi,nüans farkları ile beraber Türk halkının öz değerlerini diri tutma ve devamlı kılma bağlamında cidden önemli hizmetler ifa ederlerdi. Bu gün başta sayın Başbakanımız olmak üzere devletin her kademesinde halen görev yapan nice büyük şahsiyetler işte o günlerin STK’larının ürünleridir. Daha sonraları kurulan Eğitim-Bir,Büro Memur Sen,Kamu-Sen,Türk Eğitim Sen gibi meslek esasına dayalı STK’lar da bu ülkeye önemli hizmetlerde bulunmuştur ve bulunmaya da devam etmektedir.

12 Eylül ve 28 Şubat Post Modern Darbeleri, bu gibi toplumun çimentosu olan hemen bütün STK’ları yerle bir etti.

Aradan geçen uzun zamanın ardından aynı adlarla değil  belki,fakat aynı hizmet aşkı ile yeniden dirilmeye başladı bizim cenahın STK’ları.

Yaşı çok genç olmasına rağmen sayın Vekilimiz,sanki dünleri yaşamışçasına Milli ve manevi değerleri önceleyen STK’ların önemini öyle veciz anlattı ki,doğrusu hepimiz mesrur ve memnun kaldık.Şube Başkanı olan arkadaşlarımızı mükemmel bir şekilde motive ederek,”yaptığınız ve yapacağınız tüm çalışmaları elimizden geldiği kadar destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz..” diyerek samimi bir şekilde şevkimize şevk kattı.

Sayın  Hamarat’ın bu kadar derinlikli bir STK kültürüne sahip olduğunu itiraf edeyim ki o akşama kadar bilmiyordum. Hatta o kadar ki,İslami ve ahlaki değerlerimizi korumanın bu gün itibarı ile daha bir elzem hale geldiğinin altını çizerek,gaye itibarı ile birbirine yakın olan derneklerin,vakıfların,cemiyetlerin mümkünse aynı binada olmalarının daha doğru olacağını ve bunun için Ordu’da bir çalışma yapılmasının gereğine de işaret etti. 

Bu sözler üzerine,Şube Başkanı arkadaşlarımız bu bağlamda ciddi bir çalışma başlattıklarını ifade ederek kendisinden daha etkin destek vermesini talep ettiler.

İşin hakikati şu ki,Milli ve manevi değerlerimizin iyice hırpalandığı şu  zamanda,gönül kalp ve zihniyet inşa ve imarında Ensar Vakfı,İlim Yayma Cemiyeti,Hüdayi Vakfı,TÜRGEV,Dil ve Edebiyat Derneği gibi özü itibarı ile Millet’in hayatiyeti ve devamında fazlası ile misyon sahibi olan STK’lara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

Mustafa Bey,evet  bir Milletvekili. Ama sadece bir milletvekili değil. Bunu anlatmaya çalışıyorum baştan beri.Milli ve manevi değerlerin bu millet için ekmek kadar,su kadar ihtiyaç olduğunun tamı tamına şuurunda. Amiyane tabirle öyle “laf olsun torba dolsun.”kabilinden laf ebeliği yapmıyor.Milletin derdini Kendisine dert edinmiş bir DAVA ADAMI kimliği ile öne çıkıyor…

İçinde bulunduğumuz sürecin nazikliği ve buna paralel olarak,her birimizde bulunması gereken ruh ve zihniyet formunu da gayet berrak ve akıcı bir dil ve üslup ile paylaştı bizimle.

Hasılı,sayın Milletvekilimiz,“O AKŞAM SOHBETİ”nde hepimize şevk verdi,heyecan verdi,ufuk açtı.

Devamı dileğiyle…

Bu yazı toplam 776 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim