• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

SAYIN MUSTAFA HAMARAT’A YÖNELTİLEN SORULAR…

Muzaffer GÜNAY

            Arefe akşamı TV 52’de canlı olarak yayınlanan bir program vardı.

            Çok izlendiğini zannediyorum.

            Çünkü,siyasi içerikliydi.

            Hepimiz bilmekteyiz ki,siyaset merkezli programların reytingi çok yüksek olmaktadır.İnsanoğlu enteresan bir tabiata sahiptir. Kendisini en hayati manada ilgilendiren konulara pek alaka göstermez;fakat,merakını gıdıklayan meselelere sıra gelince,bir eli kanda olsa derinden alakadar olur.

            Televizyon programlarında da durum üç aşağı beş yukarı bu minvalde seyreder.

            Geçelim.

            Eğitimci-Yazar Mehmet Erişti’nin sunuculuğunu yaptığı canlı yayının konukları 6 belde belediye başkanı  ve Milletvekilimiz sayın Mustafa Hamarat idi. Tamamı Ak partili olan belde belediye başkanları şunlardı:

            Hasan Ali Şentürk (Güzelyurt),İsmet Yanık (İlküvez),Mehmet Demirci(Salman),Necdet Yılmaz (Tekkiraz),Selahaddin Cin (Tepealan),Kemal Özer (Alankent)..

            Bir hatırlatma yapalım:

            Bir süre önce bu köşede 53 belde belediyesinin kapatılmasının Ak Parti açısından yerel seçimlerde bir dezavantaj olabileceğini,bu nedenle de  üst düzey Ak Partili siyasilerin belde belediye başkanları ile  konuşmalar,görüşmeler,bir araya gelmeler yapmasının önemine değinmiştik.

             Sayın Hamarat, bu bağlamda önce çok sayıda belde belediye başkanı ile Fatsa’da düzenlediği bir İftar Yemeği programında beraber oldu.Katılamadığım,fakat katılanlardan dinlediğim kadarı ile bu birlikteliğin epey faydalı olduğunu öğrendim.

            Meselenin ciddiyeti noktasında epey ilgili olan  Mustafa Hamarat Bey,bu kez,adı geçen belediye başkanlarıyla canlı yayında bir araya geldi. Ciddiyet dediğim şey,tüm belde belediye başkanlarının kafasında cevaplanması gereken bir çok sorunun mevcudiyeti ve bunların bir şekilde tatmin edici olarak cevaplandırılması meselesiydi.

            Bir nokta daha:

            Yıllardır Belediye başkanları ile hem beldelerinde hem de canlı yayınlarda programlar yapan değerli dostum Mehmet Erişti’nin  kapatılan beldelerle ilgili olarak sayın Hamarat’a yönelttiği sorular,tamamı ile yerinde idi ve aynı zamanda tarafsızlık içermekteydi. Bu önemlidir. Tarafgir programları seyirci hemen anlar ve değerlendirmeyi de ona göre yapar. Erişti Hoca,her zamanki gibi bir her hangi bir angajmana girmeden programı net,açık ve objektif olarak yönetti. Aksi durumda,programın önceden birilerinin lehine,birilerinin de aleyhine olacak şekilde ciddiyetten uzak ve taraflı olması gibi bir muvazaa şüphesi uyanabilirdi kamuoyunda.

            Dikkatle takip ettiğim programda,başkanların sorularına sayın Vekilimiz,çok doyurucu açıklamalar getirdi.Böylece konuya her noktadan ne kadar hakim olduğunu da ortaya koymuş oldu.Sağa sola çekmedi,direkt cevapladı her bir soruyu.

            Kendinden emin ve konuşmalarını besleyen gayet pozitif vücut diliyle de seyircinin ve başkanların kafalarındaki pürüzleri izale etmekte epey başarılı oldu.

            Yerimiz elverişli olsaydı,kimi sorulara ve cevaplara burada yer vermek isterdik. Ancak,bir köşe yazısı işte bu kadarına izin veriyor.

            Sayın başkanlar,kafalarına takılan her ne varsa,sorular halinde Hamarat Bey’e yönelttiler. Bu minvalde her biri sorularına aldıkları cevapların memnuniyeti ile ayrıldılar stüdyodan.

            Bir örnekleme olsun diye not düşeyim isterseniz:

            Salman Belediye Başkanı sayın Mehmet Demirci,kafasındaki soruların hemen tamamının cevabını sayın Vekil’den aldığını ve bundan dolayı da büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti,bana.

            Ki,Mehmet Bey’in,B.Şehir için gereken eksik nüfusun tamamlanması bağlamında epey  çalıştığını,İstanbul ve Ankara’daki hemşehrileriyle konuşa-görüşe ikna ettiğini ben biliyorum mesela. O günlerin birinde,”Hocam,nüfusu arttırmak için İstanbul’u Ankara’yı su yolu yaptım..” demişti bana.

            Tekkiraz Belediye Başkanı sayın Necdet Yılmaz da, sayın Vekilimize sorduğu sorular ve ayrıca da yine aynı meseleyle ilgili olarak ortaya koyduğu görüşleri ile  kapatılma meselesininin  bilinmezliklerine netlik kazandırılmasına büyük katkı sağladı.

            Diğerleri de  keza..

            İlerleyen saatlerde kimi büyük beldelerin ilçe yapılmaları ile ilgili beklentiler üzerine yapılan tartışmalarda,konuşmalarda,taraflar(M.Vekili ve başkanlar) samimi duruşları ile takdir topladılar. Ekran başındaki belde sakinlerinin de bu konuşmalardan kapatılmakla pek bir şey kaybetmeyeceklerini,hatta kazançlı çıkabileceklerine inandıklarına küçük de olsa yanılma payımı da katarak kesin gözüyle bakıyorum.

            Rakamlar doğru ise,53 beldede toplam yüz bin nüfus var. Seçimin kaderini etkileyebilecek/değiştirebilecek derecede önemli bir nüfus demek bu. Tabii ki,Ak Parti cenahının buna ilgisiz  kalarak “her şekilde seçimi ben alırım” kibrine kapılmasının bedeli ağır olurdu. Ama,ben kendi şahsıma birkaç toplantı ve benzeri ikna turları daha yapıldığında bu riskin tümüyle değilse de büyük oranda aşağılara ineceğini düşünüyorum.

             B.Şehir Belediye başkan aday adaylığını açıklayan sayın Mustafa Hamarat’ın belde belediye başkanları ile kısa aralıklarla iki kez bir araya gelmek suretiyle, büyük beğeni ve takdir topladığını düşünüyorum.Daha sonraları programla ilgili kamuoyunda yaptığımız sohbetlerde de bunu ayan beyan gördüm.

            Sözün özü:

             Kamuoyunun en genel manada B.Şehirle ilgili olarak cevabını bulamadığı/bilemedği önemli sorulara kendi nazik ve ufuklu vizyonuna yakışır şekilde tatminkar cevaplar vermesi,sayın Hamarat’ın B.Şehir için uygun bir  başkan kimliği olduğuna dair düşünce ve temennileri  de tahkim etmiş oldu böylece.

Bu yazı toplam 799 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim