• BIST 94.783
  • Altın 246,136
  • Dolar 5,9346
  • Euro 6,6212
  • Ordu 15 °C

SAYIN ŞAHİN’İN AZİZ HATIRASINA YAZIK EDİLİR Mİ?..

Muzaffer GÜNAY

     Olan oldu, artık önümüze bakalım..” diyenlere, adeta çığlık çığlığa sesleniyorum ki: ”Bi dakka , bidakka, durun hele, bu mesele o kadar basit değil. Öyle klişe temennilerle unutulmaya terk edilecek kadar sıradan bir mesele değil bu mesele.. ”Çünkü, sayın Şahin’in hakkının ketmedilmesine asla razı olmuyor kamu vicdanı. Bir  köşe yazarı sorumluluğu ile toplumun beklentilerini, mesajlarını ilgililere iletmekle (her ne kadar kale alınmasa da) mükellef olduğumuzun şuur ve idrakindeyiz çok şükür.

            Bu meyanda söyleyeceklerimiz var değerli kamuoyuna:

            Sayın Şahin’in çok önemli hizmetlerinin yanında bir büyük hizmeti daha oldu: Ordu’nun büyük şehir yapılması. O kadar çalıştı, o kadar koşturdu, o kadar büyük emek verdi ki olursa bu kadarı olur yani.. keşke başından beri notlar alınsa, fotoğraflar çekilse ve bir kitap haline getirilseydi bunca yoğun emek ve elde edilen ürünün hikayesi. Bu sebeple herkes sayın Şahin’in aday olmasını bekliyordu. Ama olmadı  bir türlü. Bununla birlikte, yolumuzdan geri duracak değiliz. Ömrümüzü verdiğimiz davada mızıkçılık yapmak bize ve kimseye yarar sağlamaz takdir edileceği gibi.

             Bu faslı şimdilik noktalayarak gelelim Altınordu Belediye Başkanlığı konusuna.

            Bir kere, baştan belirtelim ki, Altınordu yani merkez ilçe, B.Şehir’in kalbi, nabzı ve beyni. B.Şehir Ak Parti’de, Altınordu başka bir partide olursa, hizmet bağlamında kanımca sıkıntı yaşanabilir. Ankara B.Şehir-Çankaya, İstanbul B.Şehir-Beşiktaş gibi.. Ne demeye çalıştığım anlaşılmıştır zannımca. Bu sebeple, Altınordu’yu da Ak Parti’nin alması lazım. İki çarpı iki dört. Altınordu’nun isim babası sayın Bakanımız bilindiği gibi. Öyleyse hepimize armağan edilen bu “AZİZ HATIRA” ya sahip çıkmalıyız. Ne demek bu? Bu sözlerim, bir siyasi kapris olarak algılanmasın lütfen. Öncelikle şehir merkezinin ciddi ve kalıcı hizmetler almasından ve hemen ardından da  VEFA” söz ediyorum. Tabii halen vefadan bir kırıntı kaldıysa kimilerinde.

            Şöyle bir masal ile meramımızı anlatmaya çalışalım:

            Bir varmış, bir yokmuş, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken.. Vakti zamanında  çok başarılı bir futbol takımı varmış. Başarıda, oyuncular kadar, hatta daha fazla olarak  teknik direktör etkiliymiş. O kadar ki, ülkesinin bir numarası olarak ünlenmiş. Gel zaman git zaman,Futbol Federasyonu Genel Başkanlığı için bir seçim yapılmasına karar verilmiş. En layık isim de işte bu teknik direktörmüş. Fakat,oyunculardan birinin gönlünde de aynı aslan yatarmış.Pamuk Prenses’in de söz vermesiyle birlikte,başkanlık koltuğuna oturmak için kulisler yapmaya başlamış. Bizim teknik direktör ise,”nasıl olsa benim gibi tecrübeli birine verilir bu görev” deyip rehavet uykusuna yatmış.  Seçim günü gelip çatmış.Sayımlar yapılmış,Ormanlar Kralı’nın  gözetiminde. Derken,Periler PHadişahı sahneye çıkarak hocanın topçusunu Genel Başkan ilan edivermiiişş... Bizim ustaların ustası teknik direktör ise kaderine razı olup inzivaya çekilmiş..Beklemiş ki,Peri Padişahı ve Ormanlar Kralı kendisine gönül almaya gelsin. Kulübesinin küçük penceresinde baka baka bir hal olmuş ve dünya küsmüüşş..

                Futbolseverler bu işe şaşıp kalmışlar.. Hep birlik olup etkili tepki gösterilmesini önerenlere,”Geçti Bor’un Pazarı……” deyivermişler şıppadanak.

            Sonrası mı?  Başarılı takım daha ilk sezonda dibe vurmuş.

            Taraftarlara ise saçlarını başlarını yolmak kalmış kala kala..

            “Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine…”

            Masal uykusundan uyanıp gerçek hayata dönelim mi?

            İyi,pekala..

            Altınordu’yu almak için ilk ve tek şart ehliyet ve liyakat sahibi birini aday göstermek gerekir. Başka yollar,menzile ulaştırmaz hey nadanlar..

            İnsan olmak itibarı ile herkes ve her aday adayı kuşkusuz muhteremdir. Fakat mesele bu değil. Dediğimiz gibi kazanabilecek bir aday ile halkın karşısına çıkmaktır asıl olan.Yukardaki masal gerçek olabilir aksi halde.

                Altınordu’nun tüm aday adaylarını çok yakından tanıyan bir vatandaşım. Her biri ayrı bir değer gerçekten. Ama,92 mahalleli,200 bin nüfuslu ve B.Şehrin kalbi olan  Altınordu’yu yönetmek başka bir şey. Ciddi maharet gerektirir. “Yok arkadaşımdır,yok kankamdır,yok iş ortağımdır,yok hep benim yanımda yer almıştır.. filan.” Bunlar reelpolitiğin kabul etmeyeceği duygusallıklardır. Seçmen,bu falancanın iyi arkadaşıymış,iş ortağıymış,kankasıymış filan… dinlemez bunları.Doğrudan ADAY’ın kaç kantar çektiğine bakar.Hafif gelirse sandığa güm diye gömer;hiç şakası olmaz bu işin.

            Bence  Altınordu’yu en rahat sayın Aşkın Tören ile kazanır Ak Parti.Özel bir hukukum hiç olmadı bu genç arkadaşımızla. Zaten benden bir nesil geride yaş olarak. Hem uzun yıllardan beri Ankara’da. Nasıl hukukum olabilirdi ki bu durumda? Ben değilim yalnızca böyle düşünen;Altınordu halkının çoğu böyle düşünüyor zahir. Ak Parti delegeleri de aynını düşüncede olmuş olmalı ki, duyumlarım doğru ise,temayül yoklamasında birinci,bilemediniz ikinci çıkmış sevgili Tören.Az -buz bir başarı değil bu. Sıkılmamanız ricası ile kısa kimliğini bir kez daha buraya sıkıştıracağım kendisinin:

          1974 doğumlu. Merkez Çavuşlar’dan. Birkaç üniversite mezunu.Akademisyen. İyi yabancı dil(Almanca) biliyor. 2002’ den itibaren TBMM,Başbakanlık ve değişik bakanlıklarda dış politika danışmanlığı yaptı. Halı hazır görevi,Çalışma Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanı.Yaptığı projeleriyle ulusal ve uluslar arası çapta ödüller aldı.AB Projeleri Türkiye Direktörü.Yeni oluşturulan Dünya Kamu İslam Birliği Genel Başkanlığı’na 57 müslüman ülke arasında en yakın aday.Vücut dili cezp edici.Ulusal ve uluslar arası arenada epey sayıda bilimsel panellerde,seminerlerde oturum başkanlığı yaptı.  Natıkası(konuşma yeteneği) müthiş etkileyici. Bütün bunları haiz biri, Altınordu’yu layık olduğu düzeye taşıyabilir mi? Hayır.. Peki ne gibi vasıflar gerekir daha başka? Dirayet sahibi,azimli ve sabırlı olmak. Bu özellikler yaratılıştandır. Öyle herkeste bulunabilecek vasıflar değildir.Bunların tümü var kendisinde.Belki hepsinden önemlisi dürüst olması sevgili Tören’in.Bu özelliğini onu tanıyan herkes bilmektedir. Evet,dürüst olmayan adamın diğer tüm özellikleri solda sıfır kalır Belediye Başkanlığını hakkı ile yapabilmek için. Neden? Çünkü dürüstlükten nasipsiz adam parayı hani,yani işte anladınız.. yönetemez. Sözün özü ve özeti şu: Aşkın Bey,Altınordu’yu imece ruhuyla Türkiye çapında marka şehir yapabilecek tek aday adayı.

            Adam diyelim ki çok tanınıyor,köylerde bile. Fakat,20 senedir siyasette olmasına rağmen,karnesi çok zayıf,ya da  hadi orta diyelim. Ne olacak şimdi? Tanınıyor diye öylesi birini aday yaparsanız,açıkta kalabilirsiniz. Çünkü seçmen,tanınmışlıktan öteye yukarıda saydığım vasıftakileri tercih eder.

            Binnetice,Aşkın Bey aday gösterildiği takdirde fazla değil,bir ay içinde herkesin kabulleneceği bir şahsiyet olarak temayüz edecektir. Denemesi  bedava..Yeter ki samimi ve kararlı olunsun.

            Bahusus,SAYIN BAKANIMIZIN AZİZ HATIRASI’NA YAZIK EDİLMESİN!..

Bu yazı toplam 1330 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Faruk Halıcı
04 Aralık 2013 Çarşamba 11:17
son cümlene cevap.
ADAMIN BİRİ DEMİŞ Kİ.............. YARABBİ BENİ BİR SINA. FAZALA PARA BENİ ŞIMARTIYORMU BİR GÖREYİM DEMİŞ. SENİN Kİ ONA BENZİYOR.
78.187.34.151
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim