• BIST 94.783
  • Altın 246,228
  • Dolar 5,9348
  • Euro 6,6211
  • Ordu 13 °C

SEÇİLMİŞ DİNDARLARIN SİYASETLE İMTİHANI

Muzaffer GÜNAY

            Siyaset,yönetme sanatıdır. Yaratılıştan yönetme kabiliyeti,başarının temel şartı olmakla beraber,dürüstlük,güvenirlilik,vefa,sadakat ve  yüksek ahlak,tamamlayıcı unsurlardır. Seçmen,seçtiği siyasilerde bu erdemleri görmek ister.

            Seçilmiş dindarların (hangi kademede olursa olsun,muhtar,aza,belediye başkanı,yerel meclis üyeleri ve milletvekilleri) seçmenlerine karşı daha büyük ve ağır bir sorumluluk taşıdıkları herkesin bildiği bir husustur.

            Seçilmiş dindarın işi daha zordur. Çünkü, kasıtlı-kasıtsız bütün yapıp ettikleri,dinsel değerler üzerinden notlandırılır.Bunun gerekçesi ise,adayın seçmenden oy isterken,dini kimliğini ibraz etmesidir. Başka bir ifadeyle,dini referans göstermesidir.

            Dindar olup olmamak, kişisel bir hak ve tercih meselesi olsa da,dindar kişinin seçildikten sonra,ibraz ettiği kimliğine aykırı eylemlerde bulunması,toplum tarafından yadırganır. Yalnız yadırganmakla yetinilmez,sorgulanır ve muhtemelen seçim vakti defteri dürülür.

            Siyaset,doğası gereği,seçilenlere büyük imkanlar sunar. Para,şöhret,çok geniş bir çevre gibi.. Seçim zamanı,kıran kırana mücadelenin sebebi başka ne olabilir ki..

             Dinî duyarlılıklar üzerinden seçilenlerin,dönem içinde,şu veya bu şekilde kırılma yaşamaları durumunda,bunun siyasi bedelini yalnızca bir daha seçilemeyerek ödemekle kalmazlar,muhtemelen daha ağır bir fatura da önlerine konulabilir.Bu fatura, kişisel itibarın güme gitmesidir    Kaybedilen bir çok şey,yeniden elde edilebilir,lakin,sıfırlanan itibarın geri dönüşümü, deveye hendek atlatmaktan daha güç,hatta imkansızdır.

            Dini  samimiyetle yaşarken,seçildikten sonra rota şaşıranların en büyük zararları ise,laikçilerin eline büyük bir koz vermeleridir. Laiklerin değil,laikçilerin..?İbadet gizlidir,cumayı bile evde kılacaksın,(?!..)önemli olan kalp temizliğidir..? gibi çağcıl inciler döktürenler için büyük fırsat yakalanmış olur. Bunlar üzerinden, İslam?a negatif göndermelerde bulunmak  üzere  pusuda bekleyenlere gün doğar.

            Madalyonun öteki yüzü ise daha acıdır. Bu gibilere oy verenler,pişmanlık duygusu ile sarsılır, haklı olarak öfkelenir,laikçilere laf yetiştirmek için gereksiz münakaşalara girerler. ?Bir daha mı,tövbe..?diyerek dizlerini döverler. Hatta lanet edenler dahi olabilir.

            İnsan,şüphesiz melek değildir. Hatasızlık Allah?a mahsustur. Fakat,bu hakikat,dindar siyasetçilerin durmadan yanlış üstüne yanlış yapmalarına gerekçe olamaz.

            Bu gibiler,ne söz vermişse yapmak zorundadırlar. Karanlık iş ve kirli ilişkilerden uzak durmaları,verdikleri söze sadakatlerinin gereğidir.

            Siyasetle imtihanın şakası olmaz.

            Politika erbabının yumuşak karnı paradır. Kolay ve çok para kazanmanın en kolay yollarından biri de siyasetçi olmaktır. Helal-haram kaygısına gereken önemi vermeyen seçilmişler için,kısa zamanda büyük servet biriktirmek,( meşru yollarla zenginleşmek epey uzak ihtimaldir ve bu istisnai bir durumdur.)hiç de zahmetli değildir. Ancak,kendilerince tek ve en büyük risk, servetin haksız yollardan biriktirildiğinin halk tarafından anlaşılma,duyulma ihtimalidir.Değilse, servetin meşru olmayan yollarla biriktirilmesi bir risk olarak görülmez, kaale alınmaz.

            Sayın Bülent Arınç?ın da dediği gibi: ?Servet,şöhret ve karşı cinsle aranıza mesafe koyun..? öğüdüne sırt çevirenler, sınavı yitirenlerdir.

            Hem İlahi,hem halk boyutunda sınavın sonucu ?SIFIR? olabilir, ki,çok büyük bir kayıptır bu.Öyle sınıfta kalmaya, okuldan atılmaya filan benzemez. Allah?ın azabına ve halkın vicdanına mahkum olmaktan daha beter ceza olamayacağına göre,seçilmiş dindarların bu hassasiyeti dem be dem gözetmeleri aslî görevlerindendir.

            Allah korusun,ar perdesi bir kere yırtıldı mı;ne İlahi hesap duygusu kalır,ne de oy aldığı seçmene hesap verme düşüncesi ve sorumluluğu..

Bu yazı toplam 538 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim