• BIST 96.190
  • Altın 239,523
  • Dolar 5,8210
  • Euro 6,5468
  • Ordu 11 °C

ŞEHRİN EDEBÎ ŞAHSİYETLERİ UNUTULUYOR

Muzaffer GÜNAY

Son yüz yılda bu şehirde iz bırakan edebiyat ve sanat insanları hakkında bilinenler o kadar az ki.. Bırakınız eserlerini okumayı, adlarını bile bilmiyorsak, buna ne denir? Cevabı bir kelime: VEFASIZLIK.

Yaşadığı, ait olduğu şehrin ve dahası ilin edebi geçmişini tanımak hem hak, hem görevdir. Ordu’nun bu bağlamda karnesi iyi değil diye düşünenler varsa (ki az da olsa mevcuttur) haklıdırlar. Yazar, şair ve araştırmacılar dışında kamuoyunun edebi şahsiyetleri yeteri kadar tanımadığını belirtmeliyiz. Ki,bu büyük bir eksikliktir.

Bir örnek verelim:

Tıflı Efendi. Şairdir, yazardır, Tahrirat katipliği, Ordu Müftülüğü (1900), Ordu Belediye Reisliği (1897) yapmıştır. Edebiyatta o kadar ileri düzeydedir ki, Divan sahibidir. Birkaç eserde bilgi var Tıflı Efendi hakkında. Kendisi hakkında Prof. Dr. Necati Demir’in ciddi bir çalışması var ama henüz edinemedim. Ailecek merkez büben (Zafer) köyündendir. Tıflı, şiirlerinde kullandığı mahlasıdır. Asıl adı, Hasan Tahsin’dir. 1849 senesinde babasının resmi görevi dolayısı ile bulunduğu Mudurnu’da doğmuştur. Merhum Sıtkı Çebi’nin Ordu Şehri Belediye Tarihi adlı hacimli eserinde de Tıflı Efendi üzerine biraz bilgi yer almaktadır.

Bildiğim kadarı ile bir de Ordulu Hazinedarzade Fıtnat Hanım’ın Divan’ı var. Büyük bir Şaire olan Fıtnat Hanım ise hiç bilinmiyor ne yazık ki.

Ne demiştik?: Yaşadığı şehrin edebiyat tarihini bilmemek büyük bir noksanlıktır. Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Seyit Torun’un bu minvaldeki sözleri acı gerçeğin ifadesi olarak bir kitapta şöyle geçmektedir:

“ Kentini tanımayan ,tarihsel akışını bilmeyen, oraya hizmet edenlerden haberi olmayan kimse, gerçek anlamda o kentli olmaktan uzaktır. Orada yaşıyor olmak, yalnızca rastlantıların sonucu demektir. Bu, insanın kendi kişisel gelişiminden de uzak olması anlamına gelir.” (İbrahim, Dizman, Ordu’nun 20.yüzyılı)

Başka örnekler de var:

Aslen Konya-Aksaraylı olan ve fakat bütün bir ömrünü Ordu kent merkezinde geçiren merhum Murat Sükutî Karaca ne kadar biliniyor?. Ki,Ordu üzerine yazdığı nezih şiirleri emsali ile boy ölçüşecek derecede sanatlıdır.

Sıtkı Can, İsmail Hakkı Garipoğlu gibi daha birkaç önemli edebiyatçı çoktan unutuldu.

Daha yakın zaman önce vefat eden ( 29 Nisan,2006) önce vefat eden Sıtkı Çebi bile unutulanlar listesine girdi. 30’a yakın eseri basıldı, bir o kadarı da basılmayı bekleyen büyük bir Ordu Araştırmacısı. İktisatçı. Bir çok önemli görevi başarı ile yerine getirmiş müstesna bir şahsiyet. Vefatından üç gün önce bana şöyle demişti: “ Muzaffer, bir akşam gel de Ordu’ya dair neler yapacağımızı bir kere daha gözden geçirelim.” Öylesine Ordu sevdalısı idi.

Unutmak, unutulmayı haklı kılar. Şehrin kutup yıldızıdır yazarlar, şairler, sanatçılar.

Bu yazı toplam 390 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim