• BIST 94.783
  • Altın 246,183
  • Dolar 5,9358
  • Euro 6,6206
  • Ordu 13 °C

ŞEKİL A DA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ

Muzaffer GÜNAY

ŞEKİL “A” DA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ

 

            Kimliğinden saptırılmış,gerektiği gibi yapılmamış şeyler ve işler için,dilimize pelesenk olan bir tabir var: “Şekil A’da görüldüğü gibi” diye.

            Ben şimdi bu minvalde bir tablo resmetmeye çalışacağım.

            Peygamberimizin, “Komşusu tok iken aç yatan bizden değildir” ihtarını, tok yatanların yüzde kaçı ciddiye alıyor? Tok yatanlar mı,aç-aruk sabahlayanlar mı daha fazla? (Gerçi İslam,bir tek aç insan bile varsa,herkesin sorumlu olduğunu ihtar eder.)

            Yüce Yoldaşı’na kavuşmasına birkaç gün kala,yedi dirhemlik tüm varlığını bizzat tasadduk eden yüce Resul’un ümmetinin kaçta kaçı,bu hassasiyetin farkında? Geçtik,uygulanmasından kaçta kaçı kaale alıyor?

            Gıda bulamadığı için hastalanan,ölen,küsen,kahrolan kitleler çığrışırken ,köpeğinin sütünü öğün atlatmadan temin eden değerli zenginlerimizin akıllara ziyan hayvanseverliği ”İNNEMEL MÜMİNUNE İHVETÜN (İnananlar ancak kardeştir) ayetinin neresine uygun düşmektedir?

            Geleneksel müminlerin söz ve davranışları ile iman ettikleri Kur’an arasındaki mesafenin büyüklüğü,eylemsiz imanın pratikte hiçbir geçerliliğinin olmadığı uyarısını,zerre miskal ciddiye almamak değil midir?

            Trilyonları cebe indirirken,”Zekatı veriniz!” emr-i İlahisi’ne omuz silkenlerin çoğunluğu teşkil ettiğini düşünenler ve söyleyenler,acaba komünist olabilirler mi?!..

            Netekim,14.yüzyıl alimlerinden Simavnalı Şeyh Bedreddin,buna benzer tartışmalı görüşleri yüzünden rical-i devlet ve ulemay-ı kebirin afarozlarına maruz kalmamış mıydı?

            Yatsıyı kılıp,sıcak ve yumuşak yatağa gömülerek temizinden deliksiz bir uykunun ardından, saban namazına kalkan milyonlarca aziz İslamdaştan,sırtını yara bağlatan tahtalar,  yahut da çarşaf gibi ipincecik döşekler üstünde on binlerce gece sabahlamak  ıstırabını yaşayan milyonlarca değersiz! İslamdaşın, kazandıklarında hakları olduğunu birkaç saniyecik de olsa, hatırlayanların nispeti devenin kulağı kadar olabilir mi?

            Toplam Milli Gelir’den, payına düşen yüzde beş’lik sadaka ile ölmemek için yaşam savaşımı veren gariban milyonlarla (15 milyon),aynı gelirin yüzde ellisini kapatan diğer (en üst) on beş milyoncuk müreffeh müminun,”müminler bir tarağın dişi gibi birbiriyle eşittir” hadisi mucibince, şimdi eşit ve kardeş mi olmuş oluyor?

            Bebeler dışındaki her aziz bireyin bir şekilde faizle düşüp kalktığı şu belde-i müsliminde: “Faiz yiyen kimseler,Şeytan’ın çarpmış olduğu delirmiş kimse nasıl kalkarsa(kabirden) öyle kalkarlar.”(Bakara/275) ayeti mensuh(uygulamadan kalkmış) mu olmuş oluyor? (haşa)..

            Haşa ama,durum vaziyet,başka bir ihtimale yer bırakmıyor ki..

            Şimdi siz siz olun da bin sene önce söylenmiş şu sözlere kulak vermeyin bakalım mümkünse:

           

            Bir elinde kadeh,bir elinde Kur’an/ Bir helaldir işimiz bir de haram

            Şu üç günlük dünyada/ Ne tam kafir ne de müslüman..(Ö.Hayyam)

           

            Merhum Mehmet Akif feryad ediyor:

           

            Kaç hakiki müslüman gördümse hepsi makberdedir

            Müslümanlık bilmem amma galiba göklerdedir.

 

            Evet efendim,tablo (durum vaziyet) bundan ibaret.

            “Şekil A’da görüldüğü gibi..”

 

Bu yazı toplam 748 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim