• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

ŞİMDİ BİZ DİN KARDEŞİYİZ ÖYLE Mİ?

Muzaffer GÜNAY

Dünya’da zulmün en şiddetlisi Müslüman halkların yaşadığı coğrafyalarda sürüp gidiyor. Yönetimler ülkeden ülkeye değişik olsa bile,ortak yanları zalim olmalarıdır.Hepsi de bir şekilde,baskıcı ve zorba..Bir iki istisna olsa da,zulüm yapmakta birbirleri ile yarışıyorlar. Zulmün o kadar çok çeşidi var ki saymakla bitmez. Zalim yönetimlerin her biri kendine bir meşruiyet kılıfı bularak heva ve heveslerine göre yönetiyorlar ülkelerini. Yönetmiyorlar aslında,güdüyorlar.

Kur’an bu çağdaş despotları,”Heve ve heveslerini ilah edinenler..”olarak  nitelendiriyor. Zulüm,illa da sokakları kan gölüne çevirmek değil..Gerçi Suriye gibi kimi ülkelerin yönetimleri,bunu da yapıyorlar. Öte yandan,mesala,ülke kaynaklarının büyük kısmını kendine ve yandaşlarına peşkeş çekenlerin yaptığı zulüm az -buz bir zulüm müdür?!..Kadınlara ikinci sınıf vatandaş muamelesini reva görenlerin yaptığı zulüm değil midir?

Firavunî (Mütref-Mele) rejimlerin ağır baskısı altında ölümcül acılar çektiği halde, sesi soluğu çıkmayan ülkeler sanıldığından çok.O derece baskı uyguluyorlar ki,”gık” ını çıkaranın ümüğünü sıkıveriyorlar,dünyayı burunlarından getiriyorlar zavallı halkların.

Sorsanız,Müslümanlığı kimselere bırakmazlar. Bu zalimler,“Servetinizden ihtiyaç fazlasını veriniz..”(Bakara/219) ayetinden muaflar sanki. Sanki,Hz: Peygamber’in “Müminler bir tarağın dişleri gibi eşittirler.” uyarısı,bu tâğutları hariç tutmuş. Vefatından üç gün önce topu topu yedi dinar olan dünyalığı için” ben bununla Rabbimin huzuruna çıkmayı istemem..” diyerek tasadduk eden Hz. Muhammed(sav),sanki bu meleleri istisna kılmış.

Diktikleri gökdelenlerin,plazaların inşaatında çalıştırdıkları işçilerine günlük 2 dolar veren zihniyetten ne beklenir ki başka?

2005’de vefat eden Suud Kralı Fahd’ın nakdi serveti, 32 milyar dolar..Bir o kadar da sarayları,şatoları,uçakları,arabalar..

Zamane Muaviyeleri bunlar.Neo-Muaviyeciler..

Servet hırsı böyle bir şeydir işte..Azdırır,istikametten koparır. Şeytan evliyaları bunlar olsa gerek.

Oysa,servet biriktirmek( kenz) külliyen haramdır.(Bakara,219).

En temel insan haklarından bile mahrum ediyorlar çağdaş Mele’ler,halklarını.

Kadının araba kullanmasını bile yasak edebiliyorlar. Keyfiliğin bu kadarına da pes..

Adalet..Ehliyet..Liyakat..Meşveret..

Mütrefler,Müslüman idarecinin mutlaka uyması gereken bu dört temel prensibe hiç mi hiç uymazlar.Biraz cesaret gösterip iki çift laf edenleri ise Haccac-ı Zalim’e rahmet okuturcasına ezerler,silip süpürürler.

Servet,şöhret,rüşvet ve şehvet..

Ya da : Kasa,masa,nisa..

Servetlerine servet,makamlarına makam katmak için her nevi zulmü,zorbalığı,baskıyı,şirretliği yapmaktan haya etmezler.Güya Müslümanlar..

Yönetilenlerden kimileri ise zalimlere sokulurlar. “Ne koparırsam kârdır.” aç gözlülüğü ile el etek öperler. Yalakalık,dalkavukluk böylelerinin iyi becerdikleri sanatlardır. Evet,yalakalık gerçekten özel yetenek ister,herkesin yapacağı soytarılık değildir.

Zulmünün tarihi insanlık tarihi kadar eskidir.

Müslüman yöneticilerin zalimlikleri ise,Asr-ı Saadet( Hz. Peygamber ve dört Halife)döneminden hemen sonrasına kadar gider.

Şu gerçeği unutmayalım:Yönetilen bir şekilde rıza göstermedikçe, yönetici zulmünü sürdüremez. Bu Sünnetullah’a aykırıdır. Her nerede zulüm sürüp gidiyorsa,yönetilen sürülüğü kabul etmiş demektir.

Oysa,Kur’an,ikaz ediyor:

“ Bizi sürü gibi güdün demeyin,adaletle yönetin deyin..”(Ve lâ tegûlû râinâ ve gûlunzurnâ).

Yezid,Hz. Hüseyin’in mübarek başına ayakları ile vururken,bu rezil sahneyi izlemek zorunda bırakılan Zeyneb’e(Hz. Hüseyin’in kız kardeşi) şöyle nasihat etmişti(?!.):

“Bize kızma Zeynep,Allah istedi böyle  oldu.Kaderiniz böyle imiş..”

Halbuki,“Kadere İman” diye bir şart yoktur. (Bakara,286).

Bu Şeytanî uydurmayı, Emevi zorbaları, yalaka alimlere sipariş ederek,İman’ın şartı imiş gibi kitaplara sokuşturdular. Abbasi zorbaları,madencilikte,inci çıkarılmasında ve tarlalarda çalıştırmak için getirdikleri Zenciler,aç- arık çalıştırılmalarına isyan edince topunu(Beş yüz bin) kılıçtan geçirdiler. Dayanakları,bu kölelerin “Kadere İman “ şartını inkar etmeleri imiş..

Benzeri zulüm seansları çağımızda aynen işlendiğine göre, insan sormak zorunda kalıyor:

“ŞİMDİ BİZ DİN KARDEŞİYİZ ÖYLE Mİ?”

Bu yazı toplam 611 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim