• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

SINANMAMIŞ GÜNAHIN MÜMİNİ OLMAK

Muzaffer GÜNAY

​Sınanmamış günahın mümini olmak çok kolaydır.Ta ki,her hangi bir günahı işleme imkanı ortaya çıkıncaya kadar. İşte esas sınav o zaman başlamış demektir. Değilse,kuru kuru müminlik taslamak olur.
​Mesela,fukara bir müminin “ah bir zengin olsam..Zekatımı kuruşu kuruşuna veririm..”demesinin esasta bir kıymeti harbiyesi yoktur.Çünkü,sınanma imkanına henüz kavuşmuş değildir.
​Güç ve iktidar sahibi olmayanın “adil olmak” tan dem vurması da aynı derecede manasız ve abestir.
​Her kulun imtihanı farklı farklı olur.Kimi para,kimi güç, kimi karşıt cins ile.. Bu listeyi uzatabiliriz.
​ Kimileri de her üçü ile birlikte imtihana tabi tutulur. Belki en ağırı da budur.
​KASA MASA NİSA..
​Bunlardan birini bir şekilde ele geçirenin diğerlerini de ele geçirmesi daha bir kolaylaşır. Servet büyük güçtür;açamayacağı kapı yoktur. Büyük çok büyük makamları ele geçirmek,nefsin isteği tüm istekleri tatmin etmek zahmet olmaktan çıkar.
​Zenginlik kınanmaz elbette.Fakat,zenginlik hoyrat arzular için kullanılırsa,işte bu durum her bağlamda felaket getirir.
​Gücün her türlüsü ayartır,bozar.
​Kasa,masa ve nisaya erişme imkanına kavuşmadan,adil olmaktan,cömert olmaktan,Allah için harcamaktan bahsetmek bir marifet değildir.
​Hz. Adem,Şeytan’ın ölümsüz hayat ve sarsılmaz saltanat vadi ile Allah’a asi olmuştu.(Taha,120).
​Hz. Yusuf,Mısır kralının karısı ile az kalsın günah işleyecekti.
​Daha böyle,ibretlik bir kaç kıssa geçmektedir Kur’an’da.
​BİZİM MAHALLE SAKİNLERİ’nden kimiler,daha yakın zamanlara kadar,  “sınanmamış günahın mümini” değiller miydi?!.Sonra bir şekilde  güç ve iktidar imkanına kavuşanlar oldu. Yüreğimiz kanayarak izliyoruz gidişatı. Daha önceden kınamaktan geri durmadıkları  güç ve iktidar sahiplerini bile geride bırakmadılar mı?!..
​Ne demiştik?
​Güç ve iktidar bozar,ayartır.
​Nefis,Şeytan ve avanesinin safında yer tutmak ne büyük bir felakettir.
​Bir zamanların “sınanmamış günahın müminleri..” bildiğimiz,sandığımız niceleri,gökdelenler,plazalar,rezidanslar,AVM’ler dikiyorlar birbiri ardına.. Geldikleri sade mahalle sakinlerini gurur ve kibirle seyrediyorlar üstelik.
​Oturdukları evlerin,ufacık ofislerinin kiralarını bile ödemekte zorlanan  niceleri,eriştikleri güç ve iktidar sayesinde artık onlarca kiracıdan para devşirip servetlerine servet katmaktalar.
​Noktasına virgülüne kadar yaşanmış bir olay:
​Bizim mahallenin sakini iken,eriştiği siyasi güç sayesinde sınıf atlamış bir mümin gardaşımız,kısa sürede her katı üç daireli on iki katlı bir bina yapar.Sair emvali konumuz dışı olsun. Sakal-ı şerif bırakacak kadar ihlaslı olan bu muhterem, apartmanın dış kapısının hemen üzerine şöyle bir ibare yazdırmıştır: “Mülk Allah’ındır.”
​İşte bu yeni yetme zengin gardaşımızın kiracılarından biri,bir kaportacıda asgari ücretle çalışan bir gençtir. İki sene önce evlenmiştir. Bir yaşındaki bebeğinin mamasını bile almakta zorlanmaktadır. O kadar ki yani..O arada annesi hastalanan gariban evladımız,elindekini avucundakini harcamak durumunda kalır. Derken,iki aylık kira borcunu ödeyemeyecek duruma düşer.
​Bizim muhterem,bu durumu bilmesine rağmen,genci sıkıştırmaya başlar:
​“İki hafta içinde borcunu öde delikanlı!..”
​İki hafta dediğin nedir ki. İki saat gibicesine gelip geçer.Genç,borcunu ödemek için çok uğraşır ama bir türlü denkleştiremez.
​Ertesi günü,genç işine, eşi de bir komşusuna gider..
​Bizim eski mücahit yeni müteahhit,fırsattan istifade bir çilingir ile gencin kapısını açtırır ve evde ne var ne yok,dışarı attırır cep harçlığı verdiği birine.
​Gariban gencin eşi eve gelir ki,dünyası başına yıkılır. Durumu derhal eşine haber verir. Genç,doğruca karakola giderek şikayetçi olur.Görevliler gelir ve ev sahibi muhteremi karakola götürür.İfadesi daha sonra alınmak üzere bekleme odasına alınır. Derken  ikindi vakti gelir.Saatine bakan apartman sahibi,görevlilerden birinden seccade ister. Görevli:
​-Seccadeyi ne yapacaksın? Diye sorar.
​-Namaz,ikindi oldu..
​Görevlinin tepesi atar:
​-Be adam.. Senin namaz neyine..Sen önce insan ol,insan!.
​-O iş başka,bu iş başka memur beyciğim..
​-Hadi oradan.. İkindi hemen geçmiyor. Önce hele bir ifadeni alalım..
​ Başa dönersek:
​“Sınanmamış günahın mümini olmak..”bir marifet değildir.

 

Bu yazı toplam 803 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim