• BIST 94.783
  • Altın 246,082
  • Dolar 5,9336
  • Euro 6,6209
  • Ordu 15 °C

SİVİL TOPLUMUN SİYASET SAHNESİNDEKİ YÜKSELEN DEĞERİ

Salih Ziya CÖRÜT

Öncelikle konuyu sivil toplum ile siyaset bağlamında değerlendirdiğimizde, genellikle ülkemizde siyasi tercihlerin, daha ziyade sivil toplum kuruluşlarının haricindeki adaylar üzerinde şekillendiğini görürüz.  

Oysa ki, oy verme ve destek noktasında hatırlanan ve kapısı çalınan hep sivil toplum kuruluşları olmakta ve seçim sonrası ise hepsi unutulmaktadır. Aksine halkla haşir neşir olan ve

insanların hep göz önünde bir şeyler beklediği, sıkıntı ve kederlerini paylaştığı onlardır.   

Ancak, bugün sivil toplumun içinden çıkarak hem siyasete, hem de sivil topluma damga vuran hizmetleri ile temayüz ederek yükselen değerimiz Av. Mustafa HAMARAT, bizleri temsilen iki dönemdir TBMM çatısı altında sivil toplumcu vasfı ile görev yaparak ülke yönetiminde önemli ve ulvi bir sorumluluğu deruhte etmiştir.

Özellikle kendisinin sivil toplum serüveni yıllar öncesinde bizlerle başlamış ve sırasıyla Ordulular Vakfı, Ünye İlçe Derneği ve Ordulular Kültür Derneği ile Ordu İlimizin en üst şemsiyesi ve  kısa adı “ORDEF” olan ORDU DERNEKLER FEDERASYONU ve kurucu üyesi bulunduğu KARADENİZ KONFEDERASYONU ile ülkemizin 81 vilayetini bünyesinde barındıran Kısa adı “TSTK” olan  TÜRKİYE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI KONFEDERASYONU’nun kurucu delegesi ve yönetimlerinde yer almak suretiyle devam etmiştir.

Şüphesiz kendisinin sivil toplum serüveni bununla bitmeyip, Ordu İlimizin tek markası olan ORDUSPOR’a hizmet için kurulan ORDUSPORLULAR DERNEĞİ ile İSTANBUL ORDUSPOR KULÜBÜ DERNEĞİ’nin de kurucuları arasında yer alarak sivil toplumcu kimliği ile siyaset üstü kurumlar olan sivil toplum kuruluşlarında bizlere hep rehber olmuştur.

Hal böyle iken sivil toplum kuruluşlarımızın bünyesinden çıkarak bu denli siyaset sahnesinde yer alarak halkla bütünleşen ve hizmetleri ile bir taraftan İstanbul, diğer taraftan  Orduda yaşayan insanlarımız arasındaki köprü görevini yerine getirerek sivil toplum kuruluşlarımızla özdeşleşen ve TBMM çatını altında Başkanlık Divanı ve Adalet Komisyonu üyeliklerinde bulunarak birçok konuda başarılı çalışmaları ile bizlerin gururu olan HAMARAT, Ordu Milletvekili olarak bugüne kadarki siyasi yaşamında ve devlet adamlığında olgunlaşarak yöremizi layıkıyla temsilde onur vesilemiz olmuştur.

Geçmişte kendisi için ilk milletvekilliği adaylığında yazdığım veçhile, “Geleceğin Milletvekili” sözümdeki kastım, bir dönemlik olmayıp, TBMM’nin uzun süreli hizmetinde olacağını vurgulamak istemiştim. Demek ki, bugün zamanın beni haklı çıkardığını görmekteyim.

Çünkü o hiçbir şaibeye mahal verecek eylemde bulunmayarak aksine temiz ve gülen yüzü ile insana hep güven veren davranışlarıyla yöre insanımızın hizmetinde olmuştur.    

İşte alışılmışın dışında sivil toplumun içinden çıkarak siyaset sahnesinde başarılı olan

Av. Mustafa HAMARAT, bugün milletvekilliğinin ötesinde hukukçu kimliği ile geleceğin Adalet Bakanı olabilecek bilgi, deneyim ve donanıma sahip olup, yeni dönemde milletvekilliği adaylığında yine aday olarak sivil toplumu temsilen meclis çatısı altındaki başarılı çalışmalarını sürdürmesini diliyoruz. Onun içindir ki, sivil toplumun siyaset sahnesindeki yükselen değeri Av. Mustafa HAMARAT diyoruz.

Kuşkusuz bir taraftan sivil toplumcu, diğer taraftan hukukçu olması, daima hak ve adaletin temsilcisi olarak toplumsal alanda siyasetin de aktif savunucuları arasında yer alarak, dürüst ve ilkeli tutum ve davranışları ile taraflı tarafsız herkesin takdir ve teveccühünü kazanmıştır. Kendisini bu asil ve ilkeli duruşundan ötürü kutluyor ve tebrik ediyorum.

Bu yazı toplam 990 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim