• BIST 96.084
  • Altın 239,517
  • Dolar 5,8258
  • Euro 6,5552
  • Ordu 12 °C

SİYASETÇİNİN ÇANTASINDA OLMASI GEREKEN PROJE

Muzaffer GÜNAY

Aday adayları bir çok vaatlerle çıkıyorlar halkın huzuruna. Dikkat edin bakın; vaatlerin arasında “KÜLTÜREL PROJELER..” namına zırnık bir şey bulamazsınız. Çok çok, ”KÜLTÜR MERKEZİ” sözü veren çıkıyor arada bir. Ne var ki, bu gibi klişe cümleler, şablondan ibaret bir vaat olmaktan öteye geçmez. Sanki kültür merkezi yapmak, nitelikli kültür için yeterli imiş gibi.

                Oysa kültür, dünden bu güne; bu günden yarına sürüp giden canlı değerler manzumesidir. Kültür Merkezi dikmekle olup bitmez kültür hizmeti. İçini neyle dolduracaksın; bana bundan haber ver ey  aday/aday adayı kardeşim. Kaldı ki, hem somut hem soyut anlamda maziye ait kültürel değerlerin çoğu artık hayatımızdan koparılmış durumda.

            Sütun komşum Mustafa Everdi’nin “ORDU’DA KÜLTÜREL OKSİJEN” başlıklı yazısı, bu manada epey ufuk açıcı. Şu satırlar örneğin:

            “Ordu’da yeşil ve mavi; pazarda satılan yeşillik ve vurguncuların vaat ettiği tatil planları gibidir. Bu kadar güzel bir tabiatın içine bu kadar kötü bir şehir nasıl inşa edilebilir? Bir şehrin, bu güzel tabiatın ortasında özel bir çabayla ve karanlık niyetlerle ancak bu hale getirilebileceği nasıl görülmez?”

            Doğru. Bir şehir ancak bu kadar hoyratça tüketilebilir. Bunu başarmak için “ Özel bir eğitimden geçmiş olmak” icap eder. Tüketilense, bu kentin tarihsel mirası elbette. Boztepe’nin eteklerinden itibaren denizle buluşan o dünkü sahici şehir’den ne kaldı bu güne?. Sayın Everdi, fazla değil 70 sene öncesine ait Ordu kent fotoğraflarına baktığında daha bir hayıflanacaktır zannımca bir kültür insanı olarak. Hakikaten hoyratça tüketilmiş bu kentin mimari mirası.

            Eskisini tüketen belediye yönetimleri, yeni bir şehir inşa etmişler mi peki? Ne münasebet efendim; ”ÇOK KATLI MODERN MAĞARALAR”ı andıran (bu kavram, bir Fransız sosyologa aittir.) ucube ama tam ucube bir şehir! hediye etmişler hemşerilerine. Az buz bir başarı sayılmamalı bu!..(?)

            Teleferikle Boztepe’ye çıkanlar, apartman çatılarına baktıklarında gözlerini kapatmak zorunda hissediyorlarsa kendilerini, söylenecek laf kalıyor mu geriye? Kalmıyor mu sanıyoruz yoksa? Şöyle bir cümle mesela: “BU ŞEHİR GEÇMEK İÇİN DEĞİL KALMAK İÇİNDİR..” Nasıl ama? Mimarisi bu kadar niteliksiz bir kente! bu cümle uygun düşüyor mu sizce? Böyle cilalı sloganlarla bir şehir, katiyetle “KALINACAK ŞEHİR” ayrıcalığını hak etmiş olmaz.

                Altmış, yetmiş sene öncelerine kadar bu kent, gerek fiziki (mimari olarak), gerekse kültürel olarak sahiden şehir gibi şehir idi. Öteden beri, çoğu niteliksiz belediye yönetimlerine adeta destek vererek bu tarihi kenti yok ettik hep birlikte. Hep birlikte diyorum, zira geçen zaman içinde ne ilgili kamu kurum ve kuruluşları, ne de sivil dinamikler hiç mi hiç oralı olmadı. Şehir elden giderken başka mühim(?) işleri görmekten baş kaldırıp da talan edilen kentin feryadına kulak verilmedi. Şehrin sakinleri sessiz kaldılar bunca talana. Oysa, toplu atsaydı yürekler, şimdi UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olacaktık. Kaçırdık o şansı.

             Bu meyanda, B.Şehir başta olmak üzere, adaylara/aday adaylarına şu soruyu sormak hakkımızdır:

            “ BAŞKAN OLMANIZ DURUMUNDA ŞEHRİNİZ İÇİN SAHİCİ KÜLTÜREL PROJELERİNİZ VAR MI? VARSA NİÇİN AÇIKLAMIYORSUNUZ?”

               Yayla şenlikleri, turizm- sanat festivalleri türkü geceleri, Ramazan eğlenceleri, güreş müsabakaları, satranç turnuvaları… gibisinden rutin vaatler çok sıradan projelerdir. Hatta bunlara artık proje bile demek nadanlıktır.

            Zamanın ruhuna uygun olarak  şehri, ülke ve dünya çapında markalaştıracak çapta projeleri olan adaylar/aday adayları iş başına getirilmelidir.

              HER ŞEHRİN RUHU VARDIR. O RUH GELENEKSEL MİRASTIR; TARİHİ BİRİKİMDİR. ORDU BU RUHUNU NE YAZIK Kİ YİTİRMİŞTİR. İŞTE HER KİM, BU RUHU YENİDEN İHYA EDECEĞİNE BENİ İNANDIRIRSA, PARTİSİNE FİLAN DÖNÜP BAKMADAN DESTEK VERECEĞİM.

            Çünkü, benim için önemli olan, bu şehrin asli kimliğine kavuşmasıdır. Yerel ve geleneksel değerleriyle birlikte sürekli gelişen şehir, benim hayalimdeki şehirdir.

            Şu ana kadar bir aday adayı dışında bu vizyona sahip, başka bir aday/aday adayı görebilmiş değilim henüz. Bundan sonra çıkar mı? Sanmam. Lakin, bir sürpriz olabilir diye umudumu korumaktayım yine de.

Bu yazı toplam 610 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim