• BIST 94.783
  • Altın 245,912
  • Dolar 5,9336
  • Euro 6,6251
  • Ordu 15 °C

SOMA FACİASININ FATURASI KİME KESİLİR?

Muzaffer GÜNAY

Önceki gün yaşanan Soma Maden faciasında hayatını kaybeden emekçi kardeşlerimize Allah’tan rahmetler diliyoruz.Acımız çok büyük elbette. Hayatını  kaybeden işçilerin aileleri başta olmak üzere milletimiz tarifsiz acılara gömüldü. “Milli Yas” ilan edildi,bayraklar yarıya indirildi.

Cumhurbaşkanımız dahil Başbakanımız,Ana Muhalefet’in Genel Başkanı planlanmış olan yurt dışı gezilerini iptal ya da ertelemek zorunda kaldı.

Tarihimizin en çok ölümlü iş kazası olarak kayıtlara geçen Maden Faciası ile bir kere daha anlaşılmış oldu ki,kimi kamu kuruluşları, özel şirketlere devredilmemeli idi ve devredilmemeli de.Asla ve kat’a..

Çok acı bir durumla karşı karşıyayız.Bir kere daha ortaya çıktı ki, özel sektör için öncelik, iş güvenliği ve işçi sağlığı değil,daha çok,çok daha çok kazanmaktır. İki çarpı iki eşittir dört. İnsan emeğini sömürenlerden ne hayır beklenir?..

“Başa gelen çekilir” repliği, bu vahim kaza için kullanılacak bir cümle değil. İşin içinde en azından çok ciddi bir ihmal olduğuna kanaat getirmemek olası gözükmüyor.

CHP Manisa M.Vekili Özgür Özel, 29 Nisan’da Soma Madeni için bir Meclis Araştırması yapılması için bir önerge verdi.Daha on beş gün önce.Fakat,İktidar vekillerinin oyları ile reddedildi. Kimi görüşlere göre,eğer bu önergenin gereği yapılsa idi,bu facia olmayacak ya da çok hafif olarak vuku bulacaktı. Kimilerine göre,Manisa M.Vekili gündem değiştirmek için vermiş bu önergeyi. Kim ne derse desin,önergenin reddi için bu gerekçeler hiç de makul gelmiyor kimseye. Ne vardı sanki görüşülseydi?.. Hiç değilse,böyle bir suçlamaya muhatap olmayacaktı İktidar..

Kötücül niyetlilerin eline fırsat vermek, ne zamandan beri akılcı siyaset sayılmaya başlandı ki?.Hasılı,önergenin görüşülmesini engellemek,kimseye bir puan kazandırmadı;aksine kullanılmak üzere birilerinin ajandasına girdi.Olmadı.. İster ihmal diyelim,ister gaflet,ister başka bir bahane. Durumun vahameti ortada işte.

Almanya’daki madencilik sektörü kapasite olarak  bizdekinin üç katı kadar.. Fakat kırk beş yıldan beri bir kişi bile ölmemiş. Dünya’da ikinci yahut üçüncü imiş ülkemiz, iş kazalarında.Bu vahamet tablosuna ”Olur böyle kazalar zaman zaman..” diyerek kılıf bulmak,insan vicdanına isyan ettirmez de ne yapar.

“İşçinin emeğini alın teri kurumadan veriniz..” diyen bir Peygamber’in ümmeti olduğunu övünçle telaffuz edenler açısından hele..Ve :

Kenar-ı Dicle’de bir kurt kapsa bir koyunu/Gelir de kıyamette Ömer’den sorar Adl-i İlahi onu.

Bu duyarlılık yetkili ve sorumlularda sahiden olsaydı, bu facialar yaşanmazdı ve yaşanmaz da..

1.600 Tl gibi hakkaniyetten tamamı ile uzak bir ücretle yerin km.lerce altında ekmek parası uğruna sıhhatini kaybediyor insanlar. Ve kimi zaman işte şimdi olduğu gibi çok çok ağır felaketler yaşanabiliyor. Ailelerin ocağına ateşler düşüyor. Gencecik evlatlarımız ihmallerin kurbanı olarak hayattan kopuyor..Nice yavrular yetim,nice kadınlar dul kalıyor.

Mazlumun ahı yerde kalmaz. Velev ki,Müslüman olmasa dahi. Siz neden bahsediyorsunuz arkadaşlar? Kendinize gelin hele bir..Yetkili ve sorumluların,bu İlahi uyarıları nakarat gibi tekrarlamaları insanları çileden çıkarıyor.. Gereğinin yerine getirilmesi isteniyor sizden;laf ile geçiştirmek değil.

Soma Maden’i en son Mart ayında denetlenmiş.. Nasıl bir denetleme ise.. Oysa işin uzmanları,maden ocaklarının nerede ise her hafta denetlenmesi gerektiğini söylemekteler. Üstelik, DENETMEN aylığını işin sahibinden alıyormuş.. Eğer doğru ise bu,sözün bittiği yerdeyiz demektir. Bir insan parasal olarak muhtaç olduğu birini ne kadar adil denetleyebilir ki..Sakat bir durum. Ne taraftan yanaşılsa pis kokular geliyor.

150 bin kadar bankamatik memurunun maaş aldığı bu ülkede canları pahasına traji komik ücretlerle çalışanların ahı?!.. Düşünmek dahi ürpertici..

Bu sabah itibarı ile hayatlarını kaybeden maden emekçisi 282. İnşallah daha da artmaz bu sayı. İyimser olmak lazım ama daha içerde,yerin km.lerce alt katmanlarında üç yüzden ziyade madencinin bulunduğu haberleri geçiyor medyada.

İşçilerle ilgilenmeyi taşeron şirketlere bırakarak daha ballı-kaymaklı işlerin,ihalelerin peşine düşenlerin sorumsuzluk ve hoyratlığı neden görülmez?..

Soma ana baba günü.. memleketin her tarafında protestolar.

En ağır işlerde çalıştırılmaları yetmezmiş gibi bir de hak ettiğinin yarısı dahi verilmeyen bu mazlumların mağduriyeti giderilmeli.

Gecikmemeli artık.

Böylesine deheştengiz felaket tablolarının bir daha yaşanmaması için tüm yetkili ve sorumlular en kısa  zamanda en etkili çözsüm yollarını bulup hayata geçirmeli.

Milletin zoruna gidecek cümleler kullanmaktan da özenle sakınmalı sakınması gerekenler.

            Kasıt ve ihmal ikiz kardeş gibidir.

            Her ikisi de birbirini tetikler.

            Faturanın kime kesileceği meselesi ise,sanırım kimsenin meçhulü değildir.

Bu yazı toplam 1459 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim