• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

STK’LARDA TEMAYÜL !

Salih Ziya CÖRÜT

 

                                        

            Teşkilatlarla başlayan ve genel merkez yönetimince yapılan mülakatın ardından, son olarak sivil toplum kuruluşlarından gelen öneriyi dikkate alan Ak Parti,  sivil toplum kuruluşlarının sesine kulak vererek demokrasi adına bir İlki gerçekleştirerek  Aday Adayları üzerinde 50 İlde  temayül yoklaması yaptırdı.

            Özellikle yıllardır süregelen alışılagelmişin dışına çıkılarak sadece teşkilatlarca belirlenen adayların halka dayatılması yerine, sivil toplum kuruluşlarının da dikkate alınarak önemsenmesi, bu kurumların muhatap olduğu üyeler ile sivil halkın bu kurumlara karşı güvenini arttıracak ve halkı temsil edenlerin seçilmesine katkı sunacaktır.

            Neticeye ne denli tesir eder bilinmez ama bir gerçek var ki, o da en azından sivil toplumu temsil eden STK’ların muhatap alınması, demokrasi açısından önemli bir adım olarak kamuoyunca müspet karşılanmıştır.  

Şüphesiz sivil toplum kuruluşlarının ülke yönetiminde söz sahibi olmalarının önünü açacak uygulamaların hayata geçirilmesi, adayların teşkilatlarca halka dayatılma fikrinin ortadan  kaldırılmasına olumlu katkı sağlayacak ve STK’ların önemini ortaya koyacaktır.

Elbette STK’lar tarafından aday belirlenmesi yönündeki temayül yoklaması, teşkilatlara yol gösterici mahiyette  olup, sivil ve tarafsızlık ilkesinin demokratik bir yönü  olduğunun göstergesidir.

            Hal böyle olunca dikkate alınan STK’ların da kendilerini yenileyerek ülkemiz yönetiminde söz sahibi olmalarının verdiği sorumluluk bilinci ile temsil ettikleri camianın kendilerine olan güven duygularının artmasına neden teşkil edecektir.

 Kamuoyunda siyasi partilerin kendi bünyelerinde yaptıkları teşkilat yoklamalarının halkın hür iradesini yansıtmadığı, aksine parti yöneticilerinin belirledikleri adayların halka dayatıldığı dile getirilir iken, bugün sivil toplum kuruluşlarının sesine kulak verilerek temayül yoklaması yapılması, aday adaylarının da sivil toplum kuruluşlarına karşı ilgi ve alakalarının artmasına neden olmuştur.

Bu uygulama sivil toplum kuruluşlarınca memnuniyetle karşılanmış ve kendilerine verilen değerin göstergesi olarak gelecek açısından demokratik bir kazanç olarak telakki edilmiştir.

Özellikle İstanbul Haliç Kongre Merkezinde yapılan temayül yoklaması renkli görüntülere sahne olmuştur. Camiamız sivil toplum kuruluşları tercih noktasında önceliği kendi adaylarına vermiş ve diğer illerin tanınmış adaylarından birkaç ismi de listesine yazmak suretiyle karşılıklı destek alış verişinde bulunmuştur.

Yeni aday adayı olanların yanında hali hazır mevcut milletvekillerimiz üzerinde de çeşitli fikir alış verişinde bulunulmuş ve bunlardan özellikle Ordu Milletvekilimiz Av. Mustafa HAMARAT’ın isminin STK’larca deklare edilerek öne çıkması, bu dönemde İstanbul 1. Bölgeden aday olması yönündeki istek ve arzuları körüklemiştir.

Şüphesiz sivil toplum kuruluş temsilcilerinin bu hususta haklılık payı olduğunu vurgulamak isterim. Çünkü kendi içinden çıkarak iki dönemdir TBMM çatısı altında önemli görevleri başarıyla deruhte etmiş olan ve halen bulunduğu konum itibariyle Ordu Camiasını STK’lar bağlamında kucaklayan tek milletvekili olan Av. Mustafa HAMARAT,  İstanbul Metropolündeki Ordu insanını toparlayıp birlikteliğini pekiştirecek tek adaydır.

Hamarat’ın aksine başka adayların bu misyonu kendinde görerek hareket etmesi olası bir tehlikedir. İşte bu durum camiamızda bölünmelere neden olacaktır.

Önemli olan onun gibi toparlayıcı birinin İstanbul’dan aday olması esastır.  STK’ların temayül sonucundaki istek ve arzularının bu yönde cereyan ettiği açıkça ortaya çıkmıştır.   

Bunun dışında STK’ların teveccüh göstererek listesine yazdığı diğer isimler ise Ordu İnsanına hizmetleri ile ön planda olan Bayrampaşa Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Fahrettin ÖZKAN 2. Bölgeden, bir taraftan Giresun/Piraziz, diğer taraftan Ordu/Gülyalı’lı olan, İmam hatip lisesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü 1996 yılı mezunu Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim görevlisi ve Eğitim Koordinatörü olan Ahmet YÜCEL, geçtiğimiz dönemde Özürlüler kontenjanından 1. Bölge 30. Sıra milletvekili adayı olan Hayri KÖSE, 3. Bölge milletvekili aday adayı olan değerli sanatçı hemşerimiz Sami AKSU, Ordu İlimizden A.Adayı olan Basketbol Federasyonu Asbaşkanı Ali Osman TOBAY, İBB’de Müfettişlik yapan değerli hemşerimiz Av. Necati ÖZDEMİR,  ismi geçen aday adayları olmuşlardır.

Dilerim Adaylar STK’ların tercihleri doğrultusunda tecelli eder. Ancak Ordu İlimizdeki Adaylıklar ne kadar önemli ise, İstanbul’daki Ordu’lu Adaylarımız da o denli önemi haizdir. Çünkü bugün İstanbul’da eksikliğini duyduğumuz toparlayıcı bir milletvekili adayı bu metropolde yaşayan Orduluların ortak temennileridir. O da STK’lar ile olan bağı itibariyle Av. Mustafa HAMARAT’dan başkası değildir.

En derin sevgi ve saygılarımla…!

                                                                                                         

Bu yazı toplam 1065 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim