• BIST 96.195
  • Altın 239,648
  • Dolar 5,8257
  • Euro 6,5535
  • Ordu 11 °C

TOPLUMSAL YAŞAMDA EĞİTİM

Salih Ziya CÖRÜT

Eğitimin toplumsal yaşantımızın birçok alanında önemli bir yeri ve mihenk taşı olduğu aşikârdır.  Gerek siyasi, gerekse İş ve sosyal alanlardaki başarılar da eğitimin varlığına bağlıdır.

Eğitimsiz bir toplumdan başarılı bireylerin yetişmesi beklenemez. Bu nedenle her alanda eğitimli olmak; günümüzün bilgi çağında sosyal yaşantımızın parçası olan teknolojinin vazgeçilmez unsurlarından istifade etmeye bağlıdır.

Yaşamımızın her alanında eğitimin zorunluluk olduğu gerçeğini kabullenerek kendini buna göre hazırlayarak geliştirmek ve çağa ayak uydurmaya çalışmak gerekir.  

Eğitim konusu sadece okul yıllarında alınan dersler ve okunan kitaplarla sınırlı addedilmemelidir. Aksine eğitimli olmak, güncel yaşamın gerçekleri ile yüz yüze kalarak edinilen tecrübe ve bilgi birikiminin sosyal yaşamla birleştirmeye bağlıdır.

Gerçek eğitim, okul ve iş yaşamında elde edilen bilgi birikimi ve tecrübeyle  sosyal yaşamın gereklerini yerine getirerek birleştirmek ve bundan ders çıkarabilmektir.

Şayet yaşadığımız süreçte iyi ve kötü tecrübelerden dersler çıkaramıyor isek, yeterince eğitimli olduğumuz söylenemez.

Bu sebeple eğitim, küçük yaşta önce aileden başlar, sonrasında ise okul çağından sırayla iş ve sosyal yaşamla devam ederek insanın olgunlaşması ile doğal hale dönüşerek kendi benliğini bulur ve doruk noktaya ulaşır.

Şüphesiz temelde aileden iyi eğitim ve terbiye almamış olan bir birey, her ne kadar iş yaşamında ekonomik özgürlüğüne kavuşmuş olsa da, sivil ve sosyal yaşamda bulunduğu ortam itibariyle insanlarla iletişimde eksik kalarak bir şeyleri paylaşmayı bilmiyor ise, yine de yeterli eğitimi alamamış demektir.  

Hani derler ya “Sevinçler paylaşıldıkça çoğalır, Keder ve Üzüntüler ise paylaşıldıkça azalır” sözünde olduğu gibi daima toplumun dertleriyle dertlenebilmek, sevinçleriyle mutlu olmak, keder ve üzüntülerini paylaşabilmek, aynı ortamı paylaşan insanların bakış açısına göre eğitimin varlığından söz etmek mümkündür. Aksine bunlardan yoksun bir toplumsal yaşamda eğitimden söz edilemez.

İnsanlar üzerindeki yardımseverlik duygusu da eğitimle eşdeğerdir. İyi eğitim almış bir bireyin kendi toplumu ile barışık yaşama tutkusu,  iyi aile terbiyesi almış eğitimli bir birey olduğunun göstergesidir.

İşte bu sebeple Eğitimin toplumsal yaşantımızda önemli bir yeri vardır. İnsanın kendini yenilemesi ve çağın gereklerine ayak uydurarak toplumla barışık yaşaması eğitimin varlığına bağlıdır.

Bu nedenle toplumsal yaşamda eğitim vazgeçilmez bir unsurdur. İnsanı olgunlaştıran ve geliştiren en önemli öğe ve etken budur.   

Dilerim eğitimli bir toplum ve toplumla barışık bireylerin yetişmesi ve gelişmesi temennilerimle….!

Bu yazı toplam 967 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim