• BIST 94.783
  • Altın 246,082
  • Dolar 5,9336
  • Euro 6,6209
  • Ordu 15 °C

ÜNYE ELİNİ ÇABUK TUTMALI

Muzaffer GÜNAY

Ünye, çok canlı bir turizm merkezi olmak için daha neyi bekliyor, anlamıyorum.

 
İki önemli cazibe unsuru var Ünye’nin.
 

Biri, Ünye Kalesi, diğeri Yazkonağı Mağarası. İlki merkeze 6, öteki 3,5 km. kadar.

 
Ünye’den başka bu büyük şansa sahip bir başka ilçemiz yok.
 

Turizmde hareketlilik sağlanmak isteniyorsa, ulaşım ilk planda gelir. Kale ve Mağara, bu bakımdan bulunmaz bir şansa sahip olup, Ünye’nin ilgisini beklemektedir.

 
Ünye, öteden beri siyaseten hep güçlü olmuştur ve şimdi daha da güçlü bence.
 

Bu büyük gücünü derhal harekete geçirerek, bu iki önemli unsuru tam olarak turizme açmak için yirmi dört saat çalışmalıdır.

 
Kale ve Mağara gerektiği gibi turizme hazır hale getirilsin, iddia ediyorum, on binlerce turist buraya akın edecektir.
 
Kültür, tarih ve inanç turizminde Kale, doğa turizminde Mağara, Ünye’de turizmi patlatır. Tekrar ediyorum, mesafe çok az buralara ve ulaşımı da çok rahat. Böyle bir avantaj nerede görülmüştür?
 

2004 yılında Kültür Müdürü olduktan hemen sonra, hem Mağara, hem Kale için kolları sıvadım. Gece gündüz demeden, Ünye’yi su yolup yaptım. Ünye’nin o zamanlar ki, İl Genel Meclisi üyeleri, Sn. Mehmet Yıldız, Sn.Abdulkafi Keskin ve Sn. Yaşar Sezgül ile tam bir birlik ve beraberlik ruhu içinde koşturduk. Neler yaptık? Önce, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne,”Yazkonağı Mağarası Çevre Düzenleme ve Işıklandırma Projesi”ni hazırlattık. Mağara önündeki bir dönümlük alanı istimlak ettik. Mağara’ya yol açtırdık.

 
Fakat, Samsun Koruma Kurulu Projeyi onaylamadı. Yeniden yaptırmak için harekete geçtik ama, KTÜ Ekip Başkanı emekli oldu. Bin bir çabayla yeni bir ekip kurmuştuk ki, görevimizden alındık.
 

Yerimiz dar olduğu için kısaca belirteyim ki, Ünye Kalesi için yaptığımız çalışmalarda da aynı olumsuzluklarla karşılaştık.

 
Yüksek Kurullar, nedendir anlayamadım çok ağırdan aldılar ve bu nedenle patinajdan patinaja düşürüldük.
 

Aldığım bilgilere göre, geçen yıl, İstanbul’dan gelen bir grup, Yazkonağı Mağarası’nı gezmiş ve turizme uygun olmadığını söylemişler. Pes doğrusu, demekten başka ne diyeyim. KTÜ ekibi, Gümüşhane,Trabzon ve Giresun’da birkaç mağarayı turizme açan tecrübeli bir ekiptir. İşte bu Ekip, Mağara’nın özellikle “Macera Turizmi” açısından olağanüstü özelliklere sahip olduğuna dair rapor hazırladı. Onlar mı; yoksa her hangi bir grup mu daha güvenilir olabilir? Daha isabetli karar verebilir? Lütfen dikkat buyurulsun...
 

Şahsen ben, 900 metre derinliğindeki bu mağaranın 450 metresine kadar, yani tam ortasına kadar gittim bir ekiple. Tam orta noktada geniş ve bol sarkıtlı, dikitli bir salon ve 30 m. yüksekten dökülen minik bir şelale var. Hatta daha muhteşemi var. Tam Kabe yönünde doğal bir “MİHRAB” var.Tekrar ediyorum, tam Kıble istikametinde bir Mihrab. KTÜ Ekibi Başkanı Sn. Doç. Dr.Mustafa Reşat SÜMERKAN, bana aynen şunları söyledi: “ Bu doğal mihrab, bütün Müslüman ülkelerden turist çeker. Öylesine ilginç ve gizemli”... Bu ne demektir? ÜNYE’NİN aynen Uzungöl gibi özellikle Körfez ülkelerinden on binlerce ziyaretçinin akın edeceği mükemmel bir Cazibe Merkezi olması için büyük bir potansiyel demektir.. Girişin ilk 30 metresinin çok dar olduğu doğru. Fakat, hazırlanan proje, bu dar alanı genişletilecek şekilde hazırlandı. Teknoloji o kadar gelişti ki, nice zorluklar kaldırılabiliyor artık.
 

O nedenle, bu mağaranın turizme açılması için, ÜNYE ELİNİ ÇABUK TUTMALI...
 

Gelelim Kale’ye... Böyle bir Kale, Ordu topraklarında yok. Biliyorum, adım adım geziyorum çünkü. Televizyonlarda sürekli belgeseller yapıyorum.
 

Kale’yi onaran şirketin Şantiye Şefi İsmail Bey: ”Biz çok kale onardık. Nicelerini gördük. Ama,bu kale gibi etnoğrafik ve arkeolojik olarak zengin bir kale görmedik.” demişti bana. Nitekim,arkeolojik kazı yapılmadığı halde, onarım esnasında bile bir çok buluntu elde edildi. Hatta,bir Roma Hamamı ve bir de Kilise çıktı...

 

Hamam ve Kilise... Ne müthiş unsurlar bunlar. Erbabı dilini ısırıyor...
 

Sonra, Kale’ye giden herkesin ilk gözüne çarpan Kaya Mezarı. Kimi Kral Mezarı diyor. Her ne denirse densin,bu Kral Mezarı sıradan bir yapı değil.. Hıristiyanlık motiflerinin,(azizler, Meryem Ana, İsa Mesih’in, Kutsal Ruh vb.) mükemmel bir mekanı olan bu Anıt Mezar, mutlaka asıl kimliğine kavuşturulmalıdır. Asıl kimliğine dememin sebebi, maalesef zaman içinde çok tahrip edilmiş olmasıdır.
 

Hamam, Kilise ve bu Kral Mezarı... Üçü, Avrupalı ziyaretçiler için oldukça ilgi çekici unsurlardır.
 

O nedenledir ki, Ünye,hiç vakit geçirmeden bu kaleyi turizme açmalıdır.

Ünye’nin siyasi gücü,buna fazlası ile yeter,bence.

Turist, markalaşan yerlere rağbet eder.

Ne denli ilginç olursa olsun,turizme hazır olmayan hiçbir mekan,unsur,alan turist için bir mana ifade etmez. Bir defa bunu,bir kenara not edelim.
 

Para olduktan sonra, resmi prosedür tıkır tıkır işler.Yeter ki, bürokrasi ve siyasetçiler görevini yapsın.

 
Bakanlık ve İl Özel İdaresi’nden aktarılacak meblağlarla ve ilgili kurum ve kuruluşların işbirliği yapması ile en geç iki sene içinde, Kale ve Mağara sade ülkemizde değil,dünya çapında çekim merkezleri olacaktır.Yani hizmete açılmış olacaktır.
 

Bin bir gayretle 2007 yılında başlattığımız Kale Restorasyonu,ben görevden alındıktan birkaç hafta sonra kesildi. Bir takım engeller girmiş olmalı araya. Bunların çoktan aşılması gerekirdi. Kimseye mesaj vermek için yazmıyorum bunları. Biraz ihmal olduğunu düşünüyorum o kadar.

 
Şunu da belirtmeden geçemiyeceğim: Restorasyon tam olarak bitirilince,Kale,gün ışığına çıkartılan antik ve ilginç unsurlarla, “TAM MARKA “ olacak. İki büyük dehliz var orada. Bunların açılarak ışıklandırılması halinde,Kale, KÜLTÜR TARİH VE İNANÇ TURİZMİNİN NABIZ NOKTASI olarak ünlenecektir.
 

ÜNYE KALESİ,aynı zamanda tarihte, Sahil’den Anadolu’ya bağlantıyı sağlayan İPEK YOLU üzerindedir. Bunu da dikkate almak lazım gelir.

 
Ünyelileri çok iyi tanırım. İşbirliği yapmakta çok başarılıdırlar.
 

El ele vermekte pek hünerlidirler.

 
Bu nedenle tekrar ediyorum:
 

ÜNYE ELİNİ ÇABUK TUTMALI...

Bu yazı toplam 876 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim