• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Ordu 9 °C

YARDIMSEVERLİKTE ÖNCÜ KENT

Salih Ziya CÖRÜT

Geçmişten bu güne baktığımızda, Ordu İlimizin en küçük İlçesi olmasına karşın, Gülyalı insanı, yardımseverlikte yapmış olduğu büyüklükle ne denli vefakâr ve yardımsever, bir o kadar da cömert ve yürekli olduğunu göstermiştir.

​Aslında 5 Mahallesi ve 6 köyü bulunan İlçemizin eksiklerine baktığımızda, çok uzun olmayan mahalle ve köy yollarının yapımı ile bazı semtlerdeki su sorunuyla işsizlik bir diğer eksik olarak göze çarpmaktadır. Bu da Gülyalı nüfusunun göçle birlikte 5.700’den 3.400’lere gerilemesine neden olmuştur.
​Özellikle halkın destekleri ile ilk kez açılan ve yıllarca yapılmayı bekleyen ana yollardan bazılarının uzun zaman devlet desteğinden yoksun kalması, hayırsever Gülyalı insanını harekete geçirerek kendi mahalle yollarımızın bireysel desteklerle yapılmasını sağlamıştır.
Bunun yanında eğitim alanında Ayşe Şahin Lisesinin Hayırsever Mustafa ŞAHİN ve bir zamanlar Ordu vergi rekortmeni olan oğlu Durmuş ŞAHİN tarafından eğitime kazandırılması takdire şayan örnek bir davranıştır.
Ayrıca Cörütoğlu ailesinden olan Nezaket CÖRÜT büyüğümüz de yıllarca Almanya’da çalışarak zor şartlarda dişinden tırnağından biriktirdiği paralarla büyük bir yüreklilik göstererek yardımsever bir bayan olarak Hoşköy Mahallemizin bir sokağının
1.500 metrelik kısmını beton olarak, yine Hoşköy camiinin minaresi ile eşinin köyü olan Ayrılık köyünde bulunan imamlı camiinin minarelerini yaptırması, bir de 138 bin TL.’ye alarak Gülyalı Belediyemize hediye ettiği tam teşekküllü bir ambulansı halkın hizmetine sunması en güzel vefa örneği olsa gerek…..!   Elbette kendisi bu asil davranışı karşısında Ordu Valimiz Orhan DÜZGÜN tarafından plaketle ödüllendirilmiştir.
Bu da gösteriyor ki, Gülyalı İlçemiz devlet desteğinden yeterince pay alamamış olmasına karşın, her şeyi devletten beklemek yerine kendi göbeğini kendisinin kesmesidir.
Bunun ötesinde İlçemizin ve Ordu camiamızın gururu olan, özellikle geçmişte siyaset sahnesinde hizmetin simgesi ve yardımseverliğin sembolü haline gelen eski Gürpınar Belediye Başkanı ve bugün iş adamı olarak yaşamını Beylikdüzü’nde sürdüren değerli hemşerimiz Velittin KÜÇÜK’ün Gülyalı İlçemiz başta olmak üzere, tüm Ordu camiası ile hatta ülkemizin çeşitli yörelerine yapmış olduğu yardımlar, hiç kimseye nasip olmayacak niteliktedir. Özellikle kendi doğduğu Sayaca Mahallesi – Gülyalı Merkez arası 1.000 mt’lik parke yolun yapımı ile Ordu Üniversitesi Gülyalı Meslek Yüksek Okulunun yapımını üstlenmesi tartışmasız ulaşılması güç olan hizmetler serileridir. Velittin Başkanın hizmetleri bununla kalmayıp geçmişte Orduspor’a yaptığı maddi ve manevi katkıları ile Korgan İlçemizin bir beldesine ve Anadolu’nun birçok kentine İlköğretim okulu yaptırmak suretiyle eğitime verdiği önem ve destekleri büyük bir yardımseverlik örneği olarak göze çarpmaktadır.
Bu nedenle kendisi her zaman bizlerin gururu ve onur vesilemiz olmuş ve olmaya devam edecektir. Tüm bu hizmetlerinden ötürü bizler de değerli başkana ve diğer hayırsever Gülyalı insanına minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.
Bir de Anavatan iktidarı döneminde ANAP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Orman Bakanı Ersin TARANOĞLU’nun kendi doğduğu mahalle olan Alibey Mahallesi – Gülyalı Merkez arası mevcut yolun beton ve parke ile tamamlanmasına katkıları unutulamaz.
Yıllarca devlet desteğinden yeterince pay alamayan ve kendi kaynakları ile ayakta durmaya çalışan Gülyalı İlçemiz, Ordu merkezine en yakın İlçe olma özelliğiyle yine de ihmal edilmişliğin acısını çıkarırcasına bugünkü gelişmeler yüreklere su serpecek niteliktedir.
Bir taraftan Deniz dolgusu ile yapılan Havaalanı Projesi, diğer taraftan Balıkçı barınağının modernizasyonu ve turizm açısından Gülyalı’ya önemli kazanımlar sağlayacak olan Çikolata Park projesi ile temiz denizi ve kumsalının turizm açısından İlçemizi Ordu İlimizin sayfiye yeri olma özelliğiyle parlayan yıldızı yapacaktır.
Şüphesiz nüfusuna oranla en küçük, Ordu İlimizi sahiplenmede sosyal, kültürel ve hizmetler serisine bakıldığında yardımseverlikte büyük ve öncü kent olma özelliği ile başı çeken Gülyalı, Ordu İlimizin tartışmasız yükselen değeri ve parlayan yıldızı olmaktadır.
Tarihin ihmalini ve geri kalmışlığını kırmada Ordu İlimize ve Gülyalı’ya hizmetlerinden ötürü yardımsever hemşerilerime ve bugünkü siyasi otoritenin başında bulunan Ordu aşkı ile hizmet üretmeye çalışan başta İçişleri Bakanımız İdris Naim ŞAHİN olmak üzere, TBMM Divan Kurulu Üyesi Av. Mustafa HAMARAT ile diğer Ordu Milletvekillerimize emeklerinden ötürü teşekkürü borç biliyorum.
Bu yazı toplam 761 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim