• BIST 96.074
  • Altın 239,466
  • Dolar 5,8259
  • Euro 6,5551
  • Ordu 12 °C

YAYLALAR BETON YAPILARDAN ELBETTE ARINDIRILMALI

Muzaffer GÜNAY

Yaylalar Türkler için özel bir anlama sahip diyebiliriz. Konar-göçer Türk boyları yazları yaylaları, kışları ovaları, düşük rakımlı arazileri mesken tutarak yaşarlardı. Tek geçim kaynakları hayvancılık olduğu için buna mecburdular. Anadolu’ya göç ettiklerinde de bu geleneği sürdürdüler. Daha yakın zamanlara kadar yaylacılık geleneği canlılığını muhafaza etmekteydi. Ancak, teknoloji bu geleneği ortadan kaldırmak üzere.

Bununla birlikte yaylalar önemini devam ettiriyor. Çünkü yayla, her şeyden önce sakin bir hayat imkanı sağlayan mekandır. Hayvancılık için vaz geçilemez alandır. Türkiye’de tarım alanları ve meralar, gün be gün azalıyor. Buna karşı tedbir almak sadece ilgili resmi kurumların görevi değildir, olmamalıdır. Yaylalar hepimizindir, bütün canlılarındır. Keza tarım arazileri de. Tarım ve hayvancılık olmazsa olmaz bir geçim kaynağıdır. Her ne kadar köyler boşaldı ise de..

Yaylaları turizmin destinasyonları olarak gören zihniyet eksik zihniyettir. Öncelik turizm değil, hayvancılık olmalıdır. Hayvansal gıda, insanın hayati önemde muhtaç olduğu gıdalardır.

VALİ BEY’DEN KAYMAKAMLARA TALİMAT: KAÇAK YAPILARI YIKIN.

Bilindiği gibi 1983 yılında çıkarılan 2863 sayılı kanun yaylaları da korunması gereken doğal mekanlar olarak kapsamaktadır. Bu çerçevede yaylaların dokusunu bozan her nevi müdahale ve girişim yasaklanmıştır.

Beton yapılar da bunlardan biridir. Ne var ki, kanuna rağmen yaylaların otantik dokusunu bozan çirkin ve ruhsatsız yapılar, azalmıyor, artıyor. Demek, kanunun uygulanmasında bir gevşeklik var. Bundan çıkan mana budur.

Vali Seddar YAVUZ’un konu ile ilgili olarak basında çıkan beyanatı şöyle :

“Amacı dışında yaylalara yapılan kaçak yapılara müdahil olmamız gerekiyor. Yapılaşma başlamadan önce müdahalede bulunulması ve engellenmesi bizim için olmazsa olmaz tercihtir. Kaymakamlıklarımızca kaçak yapıların yıkımı için belediyelerden araç talebinde bulunuluyor. Belediye başkanlarımızın bu konuda her hangi bir mazeret üretmeksizin istenilen iş makinelerini tahsis ederek, kaçak yapıların yıkılmasına yardımcı olmaları yasal bir yükümlülük ve görevdir. “

Yasalara aykırı olan yapıları yıkmak elbette gerekli ve yerindedir. Fakat, kaçak yapı yapılmasına daha baştan göz yumulmamalıdır. Sıkı bir takip gerekir bunun için.

Beton soğuk suratlıdır. İnsanı kendine esir eder. Hareket imkanı vermez. Ahşap ve taş yapılar ise esenlik ve rahatlık mekanlarıdır. İnsanı ablukasına almaz. “Dilediğin zaman beni değiştirebilirsin.” der adeta.

Meselenin bir başka boyutu daha var ki , o da vatandaşın bilinçlendirilmesidir. Bu meyanda bilgilendirme ve duyarlılık kazandırma kursları, geziler, çalışmalar yapılması durumunda faydası görülür.

Vali Bey’in hassasiyeti ve uyarıları hayati derecede önemlidir. Binaenaleyh gereği ne ise yapılmalıdır.

Bu yazı toplam 497 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Haber Ordu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0452 777 5 666 | Haber Scripti: CM Bilişim